به گزارش مشهد پیام؛ رسم نشانه گذاری آنقدر در میان مردم جا افتاد که کم کم و به مرور زمان شغل سنگ تراشی نیز ایجاد شد و در کنار آن حکاکی ها و تراشکاری هایی هایی هم برای سنگ قبرها به وجود آمد. در این مسیر روز به روز نبوغ سنگ تراشان افزون شد تا جایی که با رشد قبرستان ها می توان این دعا را نیز داشت که حرفه سنگ تراشی هم رشد کرد! و برای مشتریان خود هرروز خلاقیتی نو از آستین بیرون آورد!

 

رخدادی جدید در سنگ قبرها

در مشهد آرامستان های زیادی وجود دارد که به حتم هرکدام از ما یک بار را به این آرامستان ها مراجعه کرده ایم؛ یکی از این آرمستان ها، بهشت رضا (ع) در فاصله ۲۰ کیلومتری جاده مشهد-نیشابور است.

اگر این روزها به این بهشت مراجعه و کمی به ظواهر سنگ قبرها نگاه کرده باشید، شاهد رخدادی جدید در سنگ قبرها بوده اید. شاید پیش از این شما هم بسیار دیده بودید که برروی سنگ قبرها شعری حک می شد و یا نشانه ای مانند تسبیح، کامیون، گلدان و…

به مرور زمان شاهد این بودیم که تصاویر آریالایان نیز برروی سنگ قبرشان حک می شد و یا حتی چندی پیش ملاحظه شد که تصاویر خانم ها با چهره هایی موجه برروی سنگ قبرشان حک می شد؛ هرچند که برای خیلی ها این موضوع قابل پذیرش نبود و بسیاری به مانند فیلم طبقه حساس حتی نام خانم ها را برسنگ قبرشان نمی آوردند و به فامیل اکتفا می کردند اما باز هم از نظر عرفی می شد با این موضوع کنار آمد؛ اما پدیده نوظهوری که این روزها برروی برخی از سنگ قبرهای بهشت رضا (ع) به چشم می خورد نه تنها از نظر عرفی قابل پذیرش نیست بلکه از منظر مردم؛ شرع نیز با این گونه رفتارها مخالف است و در اعمال میت نیز می تواند تاثیرات منفی داشته باشد.

 

حداقل اینجا رعایت کنند

یکی از مراجعان به بهشت رضا (ع) درباره نوع نگاه عمومی مردم به سنگ قبرهایی که چهره خانم ها با ظاهری جذاب حکاکی شده است، می گوید: این کارها و این گونه رفتارها برای این مکان بسیار زشت است و توقع می رود مردم حداقل اینجا که خانه آخرت شان است برخی مسائل را رعایت کنند.

خانم اسدی یکی دیگر از مراجعان؛ می گوید: اگر هدف این است که به دیگران بفهمانند متوفی آن ها جوان بوده است می توانند از راه های دیگری استفاده کنند. این تصاویر در مواردی باعث جذب نگاه هایی می شود که نظرات دیگری دارند و مانند یک عکس پروفایل جذاب به آن نگاه می کنند!

 

جمع آوری فوری سنگ ها

در ارتباط با رخداد حکاکی چهره نامناسب خانم های متوفی برروی سنگ قبرشان؛ گفت و گویی انجام می دهیم با
مدیرعامل سازمان فردوس های شهرداری مشهد.

حجت‌الاسلام و المسلمین مهدوی دامغانی ضمن اظهار بی اطلاعی از  وجود چنین سنگ قبرهایی در بهشت رضا (ع) می گوید: قطعا وجود چنین تصاویری از نظر عرفی صحیح نیست و فردوس ها با اینگونه رفتارها برخورد می کند.

وی می افزاید: به خانواده های متوفی اخطار خواهیم داد و با این رفتار برخورد خواهیم کرد.

مدیرعامل سازمان فردوس های شهرداری مشهد ضمن دریافت آدرس دقیق بلوک سنگ های مشاهده شده از خبرنگار ما؛ از جمع آوری فوری این سنگ ها خبرداد.

***

در پایان شاید این حق را بتوان به خانواده های برخی از متوفیان داد که با تصویری می خواهند یاد و خاطره عزیزشان را زنده نگاه دارند اما شاید دقت به این نکته که سنگ قبر هم مثل پلاک خانه در منظر عموم است و فضایی خصوصی نیست؛ خالی از لطف نباشد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد