به گزارش مشهد پیام؛ آغاز سال نو از جوار حرم مطهر رضوی همراه با بیانات و رهنمودهای مقام معظم رهبری از برنامه های هرساله بسیاری از ماست. برای محیا شدن فضای شهر جهت این دیدار و ایجاد فضایی آرام برای زائران و مجاوران در ایام نوروز، ارگان های مختلفی دست در دست یکدیگر می گذارند تا هرآنچه بهتر این مهم را به ثمر بنشانند.

تدابیر ویژه برای نوروز ۹۷

طی چند روز گذشته دستگاه های اجرایی بسیاری فعالیت های خود را در مشهد شروع کرده اند و بنا بر گفته استاندار خراسان رضوی ۲۳ دستگاه ستاد خدمات زائر در مشهد کار خود را برای خدمت رسانی به میهمانان نوروزی آغاز کرده اند.

علیرضا رشیدیان با اشاره به افزایش ۱۰ درصدی ورود زائر به مشهد درسال جاری گفت: پیش بینی می شود امسال بیش از ۸ میلیون زائر و مسافر در ایام نوروز وارد مشهد شوند.

وی با اشاره به اینکه متوسط اقامت در مشهد را ۳ روز عنوان است، افزود: با آماده کردن بسته های گردشگری و خدماتی از جمله باغ موزه و موزه ها و برنامه فرهنگی امیدواریم مدت اقامت افزایش دهیم.

۳۰ هزار متر مربع پارکینگ

فضای شهری نیز آماده نوروز ۹۷ شده است. در این رابطه شهردار مشهد گفت: مشهد آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی است و کل شهر گل آرایی و المانهای مربوط به عید نصب شده است.

قاسم تقی زاده خامسی افزود: ۳۰ هزار متر مربع پارکینگ، یک پارک سوار با ظرفیت هزار خودرو و افتتاح میدان سعدی و راه اندازی اپلیکیشن معرفی اماکن دیدنی و خدماتی مشهد برای زائران از مهمترین برنامه های اجرایی شهرداری مشهد است.

وی افزود: بیش از ۱۳ میلیون گل در سطح شهر مشهد برای این مدت کاشته شده است و ۶۶ هزار متر مربع نقاشی دیواری در سطح شهر انجام شده است و در میدان‌های شهدا، احمدآباد و جانباز مشهد برنامه‌های فرهنگی و تفریحی مختلفی برای شهروندان و زائران برگزار شود.

اعمال محدودیت‌های ترافیکی نوروز

سرهنگ امامی جانشین راهنمایی و رانندگی مشهد نیز در ارتباط با فعالیت های ویژه این ارگان در نوروز ۹۷ گفت: اعمال محدودیت‌های ترافیکی نوروز امسال از ساعات پایانی روز ۲۸ اسفند ماه خواهدبود و تمامی معابر منتهی به حرم رضوی مسدود خواهد شد و این محدودیت تا پایان روز ۱ فروردین ادامه خواهد داشت و در صورت بار ترافیکی بالا ممکن است این محدویت‌ها تا پایان تعطیلات نوروزی باقی بماند.

بیش از ۱۵ هزار برنامه دیداری و شنیداری

نظامی نماینده صدا و سیمای خراسان رضوی افزود: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته در بخش‌های مختلف صدا، سیما، خبر، رادیو زیارت و رادیو‌های برون مرزی برنامه‌های مختلفی تولید خواهد شد به طوری که در بخش صدا بیش از ۹ هزار دقیقه و در بخش سیما بیش از ۶ هزار و دویست دقیقه برنامه تولید و پخش خواهد شد.

خدمت ۲۵۰ هزار خادم رضوی

منبتی معاون اماکن متبرکه آستان قدس رضوی گفت: در این ۱۵ روز ۲۵۰ هزار نفر از خادمان رضوی به زائران خدمت رسانی می‌کنند و برنامه‌های ویژه تحویل سال نو و نیز مراسم ویژه سخنرانی مقام معظم رهبری در روز اول فروردین را خواهیم داشت. ومکان اصلی برنامه تحویل سال نو در صحن جامع رضوی است.

وی افزود: در این مدت در ورودی‌های جاده‌ای استان، داخل رام قطار‌ها و پای پلکان هواپیما، تعداد زیادی دعوتنامه غذای حضرت توزیع خواهد شد. علاوه بر آن ۲۰۰ مینی بوس به صورت رایگان و گردشی در محدوده طرح ترافیکی اطراف حرم رضوی به زائران و مجاوران خدمت رسانی می‌کنند.

آمادگی کامل پایگاه‌های فوریت‌های پزشکی حرم

مدیرعامل مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی گفت: پایگاه‌های اورژانس و فوریت‌های پزشکی حرم مطهر رضوی در ایام نوروز ۱۳۹۷ با آمادگی کامل به زائران خدمت رسانی می‌کنند.

ناصر سرگلزایی افزود: به همت این مؤسسه درمانی، ۳۱ پایگاه دائم و موقت فوریت‌های پزشکی و اورژانس با بیش از ۶۰ نفر نیرو در روزهای ۲۹ اسفند سال جاری و یکم فروردین ۱۳۹۷، به زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی خدمات‌رسانی می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: این پایگاه ها با توجه به حضور گسترده مردم در زمان تحویل سال نو در بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) و همچنین استقبال از سخنرانی رهبر معظم انقلاب، تنها برای این دو روز در نقاط مختلف محدوده‌ حرم مطهر رضوی مستقر خواهند شد.

وی بیان کرد: پس از دو روز نخست تعطیلات نوروزی، ۱۰ پایگاه دائم فوریت‌های پزشکی از دوم تا سیزدهم فروردین ۱۳۹۷ به صورت شبانه‌روزی آماده ارائه خدمات به زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی خواهند بود.

سرگلزایی گفت: پایگاه‌های دائمی مستقر در رواق‌های دارالمرحمه(با حضور خادم‌یاران سلامت)، حاتم‌خانی، دارالحجابه و دارالحجه نیز به صورت ویژه به بانوان زائر و مجاور حرم مطهر امام رضا(ع) خدمات پزشکی ارائه می‌دهد.

مدیرعامل مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی افزود: با توجه به حضور پرشور مردم در روزهای ۲۹ اسفند سال جاری و یکم فروردین ۱۳۹۷، خدمات ویژه‌ای مانند حضور پزشک طب اورژانس (به طور ویژه در پایگاه‌های صحن آزادی، صحن جمهوری اسلامی و ضلع شرقی صحن جامع رضوی) و بالگرد پشتیبان نیز پیش‌بینی شده تا شیفتگان بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) در رفاه و آرامش کامل به زیارت بپردازند.

آتش‌نشانی در ۴ لایه اطراف حرم مطهر رضوی

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد نیز از استقرار خودروهای آتش‌نشانی در ۴ لایه اطراف حرم مطهر رضوی همزمان با نوروز ۹۷ خبر داد.
آتشپاد دوم جعفری در این خصوص بیان کرد: با توجه به حضور گسترده زائران از اقصی نقاط کشور در شهر مشهد، توجه ویژه به ایمنی بیشتر در این روزها در برنامه‌ریزی سازمان آتش‌نشانی مشهد قرار دارد.
وی افزود: در این راستا علاوه بر آماده‌باش تمامی ایستگاه‌های آتش‌نشانی، ۱۵ دستگاه خودروهای عملیاتی در ۴ لایه اطراف حرم مطهر رضوی همزمان با روزهای نوروز در ایام عید نوروز بافت پیرموانی اطراف حرم مطهر رضوی مستقر خواهند شد.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد تصریح کرد: همچنین در روز اول نوروز و همزمان با سخنرانی مقام معظم رهبری خودروهای عملیاتی در هسته مرکزی شهر حضور دارند.

می رسد اینک بهار…

آنچه ذکر شد تنها بخشی از فعالیت های نوروزی ارگان هاست که برای هرچه بهتر رقم خوردن ساعات نوروزی شهروندان مشهدی و زائران امام رضا (ع) مهیا شده است. اما آنچه که ضروری به نظر می رسد این است که در کنار ارگان های مسئول، مردم نیز لازم است مسئولانه وارد شوند و رعایت هرچه بهتر قوانین و احترام به محدودیت های ویژه نوروزی سال خوبی را برای خود و دیگران رقم بزنند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد