امروز ۵ بهمن ۱۳۹۵
صفحه اصلی » فرهنگی , مطالب برگزیده سایت » از تریبون‌های یک سویه تا دورهمی‌های تکاملانه!
کد خبر : 1874954
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۳در ۲:۲۸ ب.ظ

کارنامه فرهنگی یک ساله‌ی جهاد دانشگاهی مشهد/1

از تریبون‌های یک سویه تا دورهمی‌های تکاملانه!

آنچه در ادامه می‌خوانید مروری است بر برنامه‌ها و اقدامات فرهنگی جهاد دانشگاهی مشهد در یک سال گذشته، از انتصاب‌های معاونین فرهنگی، تا عرض ارادات به اسطوره‌های یونان باستان و یک کارگاه به ظاهر فلسفیِ پرحاشیه
۳۵

به گزارش مشهد پیام، پس از تغییر ریاست جهاد دانشگاهی کشور در ۲۳ مهر ۱۳۹۲، تغییرات به جهاد دانشگاهی خراسان رضوی هم رسید. ۲۶ آبان سال گذشته بود دکتر مجید غیور مبرهن به صورت پیامکی! از ریاست جهاد دانشگاهی مشهد برکنار شد و دکتر علی‌اکبر شمسیان مجدداً به ریاست این نهاد منصوب گردید. آنچه در ادامه می‌خوانید مروری است بر برنامه‌ها و اقدامات فرهنگی جهاد دانشگاهی مشهد که در چند قسمتدر سایت منتشر خواهد شد.

 

انتصاب دو معاون فرهنگی در شش ماه!

دکتر شمسیان بیست روز بعد از انتصاب خود دکتر سیدجواد حسینی‌نژاد را از معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی برکنار و دکتر حامد بخشی را جایگزین او کرد. دکتر شمسیان همچنین در تاریخ ۱ بهمن ۹۲ دکتر هادی بختیاری را به عنوان مدیر خبرگزاری‌ دانشجویان ایران (ایسنا) و خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) شعبه خراسان رضوی منصوب نمود.

 

در ادامه معاون فرهنگی جدید جهاد دانشگاهی در ۱۵ اسفند ۹۲ در اقدامی حیرت‌انگیز، ضمن ارائه‌ی تحلیلی «اجتماعی- اقتصادی»، مطلب غیرمستند و موهنی را به دُخت گرانقدر پیامبر اسلام (س) نسبت داد. انتشار این مطلب با واکنش فعالان فرهنگی مواجه شد و امام جمعه محترم مشهد نیز در خطبه‌های نماز جمعه به این مطلب واکنش نشان دادند. سرانجام در ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ معاون فرهنگی جدید جهاد دانشگاهی مشهد به دستور دکتر طیبی رییس جهاد دانشگاهی کشور برکنار شد.

 

پس از یک خلاء حدوداً صد روزه و کش‌وقوس فراوان و بررسی گزینه‌های مختلف، شمسیان بالاخره در ۴ تیر ۹۳ مهندس علیرضا حاتمی را به سمت معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی مشهد منصوب کرد. مراسم معارفه معاون فرهنگی جدید برگزار شد و به گزارش ایسنا: درپایان این نشست از فعالیت‌های دکترحامد بخشی معاون فرهنگی سابق جهاد دانشگاهی خراسان رضوی در دوره مسوولیتش تقدیر شد!

ger

 

 جهاد دانشگاهی و ایجاد تریبون یک سویه برای تفکرات خاص

سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی مشهد در دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد اقدام به رونمایی از کتابی کرد که اشکالات فراوان بر مبانی آن وارد است. در نتیجه، به جای رونمایی و ایجاد تریبون یک سویه باید به شکل کرسی آزاداندیشی برگزار می‌شد و کتاب مورد نقد و داوری قرار می‌گرفت؛ اشتباهی که دو هفته بعد در ماجرای «کارگاه فلسفه دین» هم رخ داد.

 

برای نمونه، نویسنده کتاب مذکور صرفاً بر عقل تأکید دارد و یا در مقدمه (صفحه ۱۷) که پرسش اصلی کتاب و انگیزه تألیف در آن توضیح داده شده، آورده است:

 

«در گام اول، پرسش اصلی این خواهد بود، که چگونه فرهنگی که چونان اکثر فرهنگ‌های پس و پیش خود واجد شرایطی غیر عقلانی و اسطوره‌ای در راستای مواجهه با جهان خویش بوده است، مسیر خود را از این گذشته‌ی سخت تغییر داده، و راه جدیدی را برای خود و نیز برای عموم بشر چونان روشنایی فانوسی در دل بی‌کران تاریکی در دریای جهل مهیا کرده، و چه اتفاقی رخ داده است، که این اساطیرِ (به معنای عام مفهوم اسطوره) حاضر در همه جا (عموم جوامع بشری) به شاکله‌ای عقلانی نزد یونانیان باستان منتج شده‌اند؟

f

با توجه به اینکه ما به عنوان جامعه‌ی ایرانیِ در حال گذار، از لایه‌های غیر عقلانی به شاکله‌های عقلانی بوده و هستیم و در حال بازنگری به ریشه‌های فرهنگی-فلسفی این محیطِ زیستی هستیم، اهمیت موضوع فوق بسی بسزا بوده، و انگیزه‌ی انتخاب چنین موضوعی، چیزی نیست مگر رسیدن به تأمل بیشتر در راستای کشف رمزهای تحولات فکری در یکی از مهم‌ترین جوامع پایان‌یافته‌ی بشری و رسیدن به فهم آغازین – جایگاه عقل نزد باور یونانیان باستان»

 

نویسنده مدعی است چون جامعه‌ی پیش از یونان باستان (که اسطوره‌ای و نه عقلانی بوده) توانسته از کمند اسطوره (غیر عقلانی بودن) رها شود و اجتماعی عقلانی برپادارد، می‌تواند نمونه خوبی برای حرکت جامعه‌ی کنونی ایران باشد؛ چراکه جامعه ایرانی هم در حال گذار از لایه‌های غیر عقلانی به شاکله‌های عقلانی بوده و هست!

 

نویسنده توضیح نمی‌دهد که اساساً آیا وضعیت کنونی جامعه‌ی ایران قابل قیاس با جامعه‌ی یونان باستان است؟ مقایسه‌ی ایران کنونی با یونان ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح! که اسطوره‌ای و غیرعقلانی بوده، مصداق تحقیر روحیه ملی نیست؟ مصادیق مشخص غیرعقلانی بودن و اسطوره‌ای بودن جامعه‌ی ایران چیست؟ آیا طرح چنین مدعایی و کتابی از اولویت‌های فرهنگی دانشگاه‌ است؟ آیا هر پایان‌نامه دانشجویی که بدل به کتاب شد، بدون بررسی محتوای آن باید یک سویه و بدون نقادی در مجامع دانشجویی رونمایی و معرفی شود؟

 

ergerfg

 

جهاد دانشگاهی؛ کارگاه فلسفه‌‌ یا سفسطه؟!

در زمانی که معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی مشهد برکنار شده و هنوز فرد جدیدی جایگزین او نشده بود، سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی تبلیغات برای برگزاری کارگاه یک روزه ای را آغاز کرد.

در پوستر تبلیغاتی این سازمان موارد زیر قید شده بود:

کارگاه فلسفه‌ی دین/ موضوع: دین و دانش منشاء/ مدرس: دکتر کلی کلارک از موسسه‌ی بیناایمانی کافمن/ زمان: جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ (۹ تا ۱۷)/ ارائه به زبان انگلیسی و باصدور گواهینامه معتبر/ هزینه‌ی ثبت نام: ۲۵۰ هزار ریال.

rerf

 

همانطور که ملاحظه می‌شود شرکت در این کارگاه برای عموم آزاد نیست و کارگاه نیز به زبان انگلیسی و در قالب کارگاه آموزشی است. در اینجا حرفی از مناظره و کرسی آزاداندیشی زده نشده است. البته این پوستر و اخبار مربوط برگزاری کارگاه چندی بعد از وب سایت جهاد دانشگاهی حذف شد!

■ ایسنا و ایکنا هم خبر دادند: کارگاه یک روزه «فلسفه دین» با حضور پرفسور کلارک در مشهد

حدود ساعت ۲۱، چند سایت خبری (قاصدنیوز، صبح توس و …) با توجه به افکار انحرافی استاد آمریکایی و به دلیل سفر او به سرزمین‌های اشغالی برای شرکت در کنفرانسی به دعوت شیمون پرز، نسبت به ارائه‌ی تریبون یک طرفه، در قالب کارگاه پولی و به زبان انگلیسی برای او از سوی جهاد دانشگاهی انتقاد کردند. جهاد دانشگاهی برنامه را لغو کرد و عدم برگزاری کارگاه را به وسیله پیامک به اطلاع ثبت‌نام‌کنندگان رساند. (بامداد جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳)

کلارک وارد مشهد شد و برخی از ثبت‌نام کنندگان در کارگاه و بعضی از اعضای سازمان دانشجویان و … به دیدار او در مهمانسرای جهاد دانشگاهی می‌روند. کلارک پس از بازگشت به آمریکا در هافینگتون پست (۲۴ خرداد ۱۳۹۲) در این باره نوشت: «استادان و دانشجویانی که شرمنده و حامی من بودند، در هتلم جمع شدند و از من خواستند تا به هر صورت صحبت کنم. ما در لابی هتل جلسه کوچکی داشتیم»

etgg

 

ترجمه:

اجازه بدهید شفاف بگویم: همه چیز رضایت بخش نبود. سرانجام، آخرین کارگاه و سخنرانیم در شهر مذهبی و کهنه‌گرای مشهد کنسل شد. از من خواسته شده بود درباره‌ی تکامل و اخلاق صحبت کنم، اما تکامل موضوع حساسی در بیشتر کشورهای اسلامی است. دو گروه مسلمان افراطی، بسیجی‌ها و حزب الله اعتقاداتم را بررسی کردند، و بسیجی‌ها آن‌ها را معیوب یافتند. آن‌ها اعتراض عمومی نسبت به سخنرانی من ترتیب دادند و مدعی شدند که من یک داروینیست، فعال حقوق همجنس‌بازان و صهیونیست هستم که چند بار با بنیامین نتاینیاهو دیدار کرده‌ام. این اعتراض به خبری ملی تبدیل شد.

 

(ملاحظه می‌شود که برای او هم چنین ترسیم می‌شود که گویا تجمع بعد از ظهر جمعه علت لغو کارگاه صبح جمعه بوده است!)

 

بیست دقیقه قبل از اولین کارگاهم، مطلع شدم که کنسل شده است.

 

(یعنی حدود ۸ و نیم صبح جمعه استاد آمریکایی از لغو جلسه مطلع شده است. اما، تا این ساعت هیچ تجمعی شکل نگرفته است! همانگونه که گفته شد، صرفاً شب گذشته چند خبر درباره انحراف فکری کلارک منتشر شده است)

 

با وجود این، استادان و دانشجویانی که شرمنده و حامی من بودند، در هتلم جمع شدند و از من خواستند تا به هر صورت صحبت کنم. ما در لابی هتل جلسه کوچکی داشتیم. دوستانم در سراسر ایران از من حمایت کردند. و محمد مطهری، روحانی برجسته ایرانی و فرزند شهید مطهری (یکی از بنیانگذاران انقلاب ۱۹۷۹) دفاع شجاعانه و داغی از من کرد.

 

فهمیدم که بیشتر ایرانی‌ها به علت اعتراض شرمنده هستند و خشمگین شده‌اند که افراط‌گرایی در آن روز رخ داد. با کمک مترجم گوگل، یکی از نظرات یکی از مقالات را خواندم. پیامی بود برای همه: “تمام مردم و ملت‌ها زیر لوای آزادی و عدالت جمع خواهند شد”.

 

علی رغم انتشار خبر لغو کارگاه از سوی جهاد دانشگاهی، برگزاری جلسه با کلارک در لابی هتل جهاد دانشگاهی مشهد، موجب حساسیت و اعتراض دانشجویان بسیجی و نیروهای ارزشی مشهد می‌شود؛ آن‌ها به خوبی با فعالیت چند دهه جهاددانشگاهی مشهد به ویژه یک دهه انتشارات این نهاد در نشر کتب تکاملی و داروینیستی آشنا بودند. ۱۶ خرداد ۱۳۹۳(صبح جمعه)

 

کلارک مشهد را به مقصد اصفهان ترک کرد. ۱۶ خرداد ۱۳۹۳(ظهر جمعه) در حالیکه کلارک ساعاتی قبل مشهد را ترک کرده بود، جمعی از دانشجویان و فعالان فرهنگی مشهد در اعتراض به عملکرد فرهنگی جهاد دانشگاهی مشهد مقابل هتل جهاد دانشگاهی تجمع کردند. ۱۶ خرداد ۱۳۹۳(حدود ساعت ۱۷) سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی در واکنش به تجمع اعتراضی، بیانیه‌ای صادر کرد. بیانیه به اندازه‌ای هتاکانه و تند بود که این سازمان پس از چند روز آن را از وب سایت خود حذف کرد.

 

بیانیه در رابطه با لغو برگزاری کارگاه فلسفه دین جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۸:۱۳

 

برخی از الفاظ بیانیه: طوفان‌های مهلک افراط و نعره‌های دروغین تندروی، کله شقی‌ها و خودسری‌های عده ای نان به نرخ روز خور و غوغاسالار، خودسران پرگو و پُررویان پرده در، دمیدن در شعله‌های دروغ و کینه و نیرنگ، شلاق افراط و افراط گرایی، رفتارهای نابخردانه فراوان، عناصر به اصطلاح خودسر و این کاسه‌های از آش داغ تر، جهالت و خباثت این عده، بیکاران متوهم، مدعیان کوته بین، ادعای پوچ و بی اساس، آتش کینه و خشم و……….

روزنامه‌ی کیهان به بیانیه‌ی سازمان دانشجویان واکنش نشان داد:

در پی لغو برنامه‌های «کلی کلارک» در مشهد، جهاد دانشگاهی مشهد با صدور بیانیه‌ای، مسببین لغو برنامه‌های وی را «کله‌شق»، «خودسر»، «نان به نرخ روزخور» و «غوغاسالار» نامید و آن‌ها را «خوارج و افراطیون تندرو» خواند. ۱۷ خرداد ۱۳۹۳

 

آغاز پروژه‌ی واژگون سازی واقعیت!

در حالی‌که بامداد جمعه جهاد دانشگاهی مشهد راسا و پیش از هر تجمعی کارگاه را لغو کرده بود، چنین وانمود شد که تجمع اعتراضی عصر جمعه‌، علت لغو کارگاه صبح جمعه بوده است! هادی بختیاری دبیر کارگاه فلسفه دین طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا «واکنش برخی افراد و ایجاد نگرانی پیرامون امنیت دکترکلارک» را علت لغو کارگاه اعلام کرد؛ ادعای غیرمسئولانه‌ای که در رسانه‌های معاند بازتاب گسترده‌ای یافت.

 

ادامه دارد…

کلیدواژه ها :

دیدگاهها (۳۳)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب

پربازدیدترین مطالب امروز