سیدسجاد جلینی، مدیر فرهنگ‌سرای انتظار در گفت‌وکو با «مشهد پیام»، پیرامون طرح جشنواره تولیدات فرهنگی هنری مساجد  اظهار داشت: فعالان عرصه فرهنگی همواره دغدغه احیای جایگاه اصلی مساجد را داشته‌اند و در این راستا برنامه‌هایی برای بازگرداندن مسجد به جایگاه واقعی و اصلی خود طراحی کرده‌اند.

مجری جشنواره تولیدات فرهنگی‌هنری مساجد با اشاره به وجود بیش از ۱۳۰۰ مسجد بیان داشت: پراکندگی مساجد در محلات مختلف مشهد و در میان اقشار مردم می‌تواند در بهره‌گیری از این ظرفیت و جهت‌دهی فعالیت‌های اهالی مسجد، تأثیر بسزایی داشته است.

جلینی در خصوص هدف این طرح گفت: فرهنگ‌سرای انتظار باهدف تقویت نهاد مسجد به‌عنوان اصلی‌ترین پایگاه فعالیت‌های فرهنگی‌هنری و گسترش زمینه مشارکت عمومی در انجام امور فرهنگی، اقدام به برگزاری جشنواره «مسجدی‌ها» کرده است.

وی با اشاره به شروع این طرح از بهمن‌ماه سال گذشته خاطرنشان کرد: برای تولید این محتوای فرهنگی و هنری به سراغ مساجد رفتیم و درنهایت برای این طرح قالب‌های سرود، تئاتر، ثبت خاطرات یا تاریخ شفاهی و فعالیت‌های رسانه‌ای رسیدیم.

مدیر فرهنگ‌سرای انتظار ادامه داد: نسبت به عملکرد و محل اجرای برنامه‌های فرهنگی مساجد به آن‌ها امتیازدهی می‌شود و درزمینه سرود از مساجد خواسته‌ایم تا هم در مکان‌های خصوصی و هم‌مکان‌ها و پاتوق‌های عمومی به اجرای برنامه‌های خود بپردازند؛ به‌عنوان‌مثال ۴٢گروه سرود در نهم اردیبهشت، ٢٣گروه سرود در نیمه شعبان،٣٠مسجد در نیمه رمضان و آخرین اقدام در روز قدس ٢۵گروه سرود در دو پاتوق میدان بسیج و چهارراه دانش در حاشیه راهپیمایی بود سرودهای خود را اجرا کردند.

جلینی در خصوص فعالیت‌های مساجد در زمینه‌های تئاتر عنوان کرد: درزمینه تئاتر نیز فعالیت‌های خوبی صورت گرفته و با محوریت فرهنگ‌سرای غدیر، در ماه رمضان در ١٠مسجد به‌صورت ویژه‌کار کردیم و در حال حاضر ۱۵ مسجد نیز آمادگی اجرای تئاتر را دارند.

وی با تأکید بر اینکه در تمامی زمینه‌ها به افراد آموزش‌های مقدماتی داده می‌شود گفت: در بحث تاریخ شفاهی آنچه موردنیاز بوده آموزش کلیت مصاحبه است و خوشبختانه طی ماه رمضان ۶٠ نفر به نمایندگی از ۶٠ مسجد را در این حوزه آموزش دادیم، در مرحله پایانی از مطالب جمع‌آوری شود، کتاب با نام مسجد منتشر می‌شود.

مجری جشنواره تولیدات فرهنگی‌هنری مساجد تصریح کرد: این طرح هدف کلانی را دنبال می‌کند و آن تولید محتوای مردمی است و بهترین روش تربیتی این است که متربی در روند تربیت دخیل شود؛ مثلاً طرح «مجاهدت بزرگ» منجر به درگیرشدن ٧٣مسجد و بیش از هزار نفر شده‌اند.

جلینی در پایان خاطرنشان کرد: این طرح تا ابتدای مهرماه سال جاری ادامه دارد و در هر زمینه برحسب امتیازات کسب‌شده از مساجد برتر با اعطا جوایز نفیس تقدیر می‌شود.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد