به گزارش مشهد پیام، همچون سنت هرساله در آستانه شب یلدا قرار گرفته‌ایم و آنچه که بیش از پیش بر زبان مردم افتاده رد و بدل شدن قیمت میوه و آجیل است.

 

خانواده‌هایی که در بلند ترین شب سال گردهم می‌آیند، به خرید میوه و آجیل قناعت می‌کنند ولی زوج‌هایی که دوران عقد خود را پشت سر می‌گذرانند باید متحمل هزینه‌های بیشتری از جمله سبد میوه، سبد گل، سینی آجیل و سایر هدیه‌ها شوند.

 

باتوجه به تورمی که بر کشور سایه انداخته است و کاهش تقاضای مردم برای خرید وسایل و محصولاتی که مایحتاج اساسی زندگی‌شان نیست، گمان نمی‌رود که شب یلدای امسال نسبت به سال‌های گذشته پررونق باشد.

 

همشهریان دغدغه‌مند از یک هفته گذشته از هر تریبونی برای بیان گرانی میوه و آجیل استفاده می‌کنند، در این شرایط باتوجه به پایین بودن حق دستمزد حقوق‌ها به نسبت قیمت محصولات و کالا‌ها، چاره‌ای جز کاهش دادن رفت و آمد‌ها و حذف یا کوچک کردن سفره یلدا نیست.

 

باتوجه به نزدیکی به ایام شب یلدا برآن شدیم تا گفت‌و‌گویی با چند تن از مسئولین در مورد قیمت و نحوه عرضه کالا‌های سفره یلدا داشته باشیم که مشروح آن به شرح ذیل است:

 

کاهش تقاضا در بازار آجیل

 

علیرضا ارزانی، رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد در مورد وضعیت بازار اظهار کرد: قیمت آجیل نسبت به سال گذشته افزایش نداشته است این در عین حالی است که در سال جاری با کاهش تقاضا رو‌به‌رو هستیم، با وجود آنکه مردم برای رفع کمبود پروتئین و ویتامین خود در طول سال به آجیل روی می‌آوردند ولی بازهم با توجه به مناسب نبودن اوضاع معیشتی مردم و فشار‌هایی که از نظر اقتصادی متحمل می‌شوند، تقاضا کاهش یافته است.

 

در سال جاری رغبتی همچون سال‌های گذشته برای خرید آجیل و ورود مردم به بازار مشاهده نمی‌شود، در حال حاضر فروشندگان آجیل با تقاضای کم و رکود در بازار مواجه هستند؛ خلاصه و کوچیک شدن مراسمات و عدم تقاضا برای سینی آجیل در شب یلدا موجب شده است که رونق همیشگی در بازار این صنف را نداشته باشیم.

 

آجیل شب یلدایی کیلویی ۵۵ هزار تومان

 

با وجود تقاضای کم مشتریان، با کمبود برخی اقلام همچون فندق، نخودچی، بادوم هندی و تخمه چینی مواجه هستیم؛ نخود از آذربایجان شرقی و فندوق از شمال کشور و قزوین به استان ما وارد می‌شود و قیمت آن ۱۰۰ درصد افزایش داشته است، تخمه آفتاب گردان و بادام زمینی نیز به خاطر افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت داشته است.

 

 

افزایش قیمت آجیل از ۱۰ تا ۱۵ درصد طبیعی است ولی با ای وجود پرچم شب یلدا بدون آجیل بالا نمی‌رود؛ آجیل شب یلدا که پنج مغز است از کیلویی ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، آجیل مخصوص از کیلویی ۸۰ تا ۱۰۵ هزار تومان عرضه می‌شود و همچنین آجیل مخلوط شور با قیمت ۲۰ تا ۴۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

 

انار کیلویی سه تا هفت هزار تومان

 

حسین مصدق، رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار مشهد در مورد قیمت میوه‌ها اظهار داشت: قیمت هندوانه در بازار بین هزار تا دو هزار و ۲۰۰ تومان، قیمت انار از سه هزار تا هفت هزار تومان و قیمت پرتقال از هزار تومان تا ۶ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.

 

 

میوه به وفور در میادین وجود دارد و جای نگرانی برای عرضه میوه نیست ولی خرید میوه در میان خرده فروشان دیده نشده است که ممکن است خرید از فردا تا دو روز آینده توسط همشهریان صورت گیرد.

 

چشممان از بازار خرید میوه آب نمی‌خورد

 

تقاضا برای خرید میوه کم است و چشممان برای فروش فوق العاده میوه آب نمی‌خورد؛ سود مصوب برای افزایش قیمت میوه ۳۵ درصد است ولی باتوجه به عرضه زیاد میوه و رکود بر بازار، واحد‌های عرضه کننده سود فروش میوه را به ۳۰ تا ۲۵ درصد کاهش داده‌اند؛ پیش بینی ما این است که افزایش قیمت میوه نداشته باشیم.

 

یلدا پس از برجام

 

اگر حقوق ماهیانه یک کارگر در کشورمان را ۸۱۲ هزار تومان در نظر بگیریم، از این مبلغ ماهانه ۵۰ درصد از آن که برابر با ۴۰۶ هزار تومان است صرف هزینه مسکن و اجازه خانه می‌شود و بایستی برای برپا کردن سفره شب یلدا هزینه‌ باقی مانده از حقوق کارگر را محاسبه کرد.

 

خرید یک کیلو آجیل به قیمت ۵۵ هزار تومان، خرید یک هندوانه پنج کیلویی با قیمت متوسط کیلویی یک هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت پنج کیلو انار با قیمت متوسط هر کیلو پنج هزار تومان در مجموع مبلغی قریب به ۹۰ هزار تومان بدون سایر موراد مصرفی در این شب هزینه می‌شود.

 

این هزینه یک چهارم مبلغی است که یک کارگر باید تاپایان ماه باید با آن زندگی خود را بچرخاند.

 

تورم در کشور و شهر ما سایه انداخته و قدرت خرید را از مردم گرفته است که در نتیجه آن صله رحم کاهش یافته و مردم ترجیح می‌دهند بجای هزینه این موارد، پول و درآمد خود را صرف هزینه‌های اول زندگی و مایحتاج اولیه کنند.

 

انتهای پیام/