به گزارش مشهد پیام به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد، به همت فرهنگسرای سلامت با همکاری مساجد حاشیه شهر طرح کتابخوانی با عنوان «بفرمایید هلو» در مناطق شهرک شهید رجایی، پورسینا و مهریز اجرا شد.
حجت الاسلام محمد فخر اکبری، مدیر فرهنگسرای سلامت با اشاره به برگزاری مراسم اختتامیه طرح بفرمایید هلو در امروز و تقدیر از کتابیاران همراه این طرح، گفت: این طرح به منظور گسترش فرهنگ کتابخوانی با همکاری ۷ مساجد در منطقه تحت پوشش این فرهنگسرای انجام شد.
وی با بیان این که این طرح با شعار محوری «از مسجد تا خانه با کتاب مهمان شما هستیم» اجرایی شد، گفت: در این طرح تلاش شد تا از کتاب به عنوان یکی از ظرفیت هایی که در طول سال های گذشته کم رنگ شده و می تواند به عنوان یک ظرفیت موجب جذب مردم به مسجد شود، فعال شود.
حجت الاسلام فخر اکبری افزود: کتابخانه های مساجد در حال حاضر به انبار کتاب تبدیل شده اند و یا دارای مجموعه ای کتاب هایی هستند که افراد را برای مطالعه علاقه مند نمی کند.
مدیر فرهنگسرای سلامت خاطرنشان کرد: در طرح بفرمایید هلو، فرهنگسرای سلامت یک بسته کتاب را با توجه به مخاطبین (کودک، نوجوانان و پدر و مادرها) انتخاب و به مسجد هدیه کرد، مساجد نیز کتاب هایی از کتابخانه مسجد را گزینش و آن ها را در سبد کتاب هایی که در اختیار خانواده ها قرار می گرفت، قرار داد.

 

مشارکت ۳۳ کتابیار نوجوان در گسترش فرهنگ کتابخوانی
وی با اشاره به همکاری ۳۳ نفر به عنوان کتابیار در این طرح، اظهار کرد: هر مسجد می توانست از بین نوجوانان ۷ تا ۱۰ نفر را به عنوان کتابیار معرفی کنند تا در این طرح شرکت و فرهنگ کتابخوانی را در منطقه گسترش دهند.
حجت الاسلام فخر اکبری به نقش نوجوانان کتابیار در این طرح اشاره و ابراز کرد: این کتابیاران نوجوان لیستی از کتاب ها و کتاب ها را برداشته و به درب خانه های همسایه های مسجد مراجعه می کردند و کتاب درخواستی را ارائه می دادند و بعد از ۴ روز مجددا به درب منزل آن ها مراجعه و کتاب ها را تحویل گرفته و کتاب های جدید را به آن ها عرضه می کردند.
مدیر فرهنگسرای سلامت ادامه داد: اگر خانواده ای زودتر از ۴ روز کتاب را می خواند بر اساس درخواست آن ها کتابیار در زمان کوتاهتری کتاب را از ان ها تحویل و کتاب جدید به آن ها می داد.
وی خاطرنشان کرد: خانواده ها پس از خواندن کتاب ها خلاصه ای از کتاب را نوشته و تحویل کتابیار می کرد.
۲ هزار و ۳۰۰ جلد کتاب مهمان خانه های شهروندان مشهدی
حجت الاسلام فخر اکبری با بیان این که ۲۳۰۰ جلد کتاب در مدت زمان اجرای این طرح خوانده شد، گفت: این طرح از پایان آبان امسال تا هفته کتابخوانی اجرا شد که در این مدت کوتاه تعداد کتاب بسیاری خوانده شد و نشاندهنده این است که اگر طرح های خوبی را در حوزه کتاب طراحی کنیم، مردم کتاب می خوانند.
مدیر فرهنگسرای سلامت افزود: اگر کتاب براساس ذائقه های افراد باشد و به موقع و درست به دست مردم برسد آن ها به کتابخوانی تمایل دارند و کتاب را می خوانند.
وی به مشارکت افتخاری همیاران کتاب و دست اندرکاران «طرح بفرمایید هلو» اشاره و ابراز کرد: این طرح انگیزشی است و نوجوان با علاقه خود در این طرح به صورت افتخاری شرکت کرد و فرهنگ کتابخوانی را گسترش دادند.
حجت الاسلام فخر اکبری به تقدیر از کتابیاران اشاره و ابراز کرد: از کتابیارانی که در این طرح شرکت کرده بودند، امروز تقدیر شد و به ۴ نفر از این نوجوانان که موفق شده بودند بیشترین کتاب را به خانواده ها ارائه دهند هدیه ویژه اعطا شد.
مدیر فرهنگسرای سلامت به استقبال خانواده ها از موضوع های متفاوت کتاب ها اشاره و ابراز کرد: با توجه به این که بسته های کتاب برای همه شرایط سنی و با موضوع های مختلف مانند تربیت فرزند، کتابهای آموزشی و پرورشی در نظر گرفته شده بود و هر کسی با توجه به سلیقه خود از آن ها استفاده می کرد اما از کتاب های رمان بیشترین استقبال را داشتیم.
وی از اجرای این طرح در تابستان سال آینده خبر داد و گفت: امیدواریم در تابستان سال آینده با توجه به این که فصل تعطیلی مدارس و اوقات فراغت بچه ها است، بتوانیم این طرح را مجددا اجرا کینم ضمن این که از ائمه جماعات مساجد خواسته ایم که این کار را ادامه دهند.
ضرورت توجه به مساجد به عنوان یک پایگاه اجتماعی
حجت الاسلام فخر اکبری خاطرنشان کرد: من به عنوان مدیر فرهنگی وظیفه خود می دانم که نهاد مسجد را تقویت کنم، نگاه ما به مسجد را به عنوان یک پایگاه اجتماعی است.
مدیر فرهنگسرای سلامت افزود: هر چه قدر مسجد را قوی تر بدانیم، می توانیم ضمانت داشته باشیم که جامعه سالم داشته باشیم، وقتی مسجد به عنوان یک پایگاه ارتباط دینی قوی شود، آسیب های جامعه کاهش می یابد.
وی به نقش فرهنگسرا در تقویت مساجد تحت پوشش خود اشاره و ابراز کرد: اگر فرهنگسرا خط حمله فرهنگی خود را به مساجد ببرد با توجه به این که مساجد مخاطبین مختلف از نظر سنی، جنسیت و صنوف دارد و نیز مردم به مسجد اعتماد بیشتری دارند، هم کارکردهای مسجد را تقویت می کند و هم به اهداف فرهنگی خود دست پیدا می کنند.
حجت الاسلام فخر اکبری به ضرورت افزایش کارکردهای مسجد تأکید کرد و ابراز کرد: کارکرد مسجد فقط انجام کارهای مذهبی نیست بلکه خدمات می تواند از مسجد به خانه ها برود که در این طرح این کار انجام شد.

 

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد