به گزارش مشهد پیام به نقل از ایرنا، همسر شهید سید حسین میرمرتضوی یکی از شهدای خراسانی حادثه منا گفت: خانواده شهدای منا در این نامه خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب و دریافت فیلم دوربین های مدار بسته صحنه و بررسی ابعاد این فاجعه شدند.

 
خدیجه میرمرتضوی نماینده خانواده شهدای خراسانی حادثه منا افزود: از آنجا که طبق قوانین بین المللی صیانت از جان افرادی که با در دست داشتن روادید وارد یک کشور می شوند، بر عهده کشور میزبان است، دولت سعودی باید مسئولیت این رخداد را پذیرفته و با پرداخت غرامت، به کوچکترین وظیفه خود در قبال این فاجعه کم نظیر انسانی جامه عمل بپوشاند.

 
وی اظهار کرد: هم اکنون پویش بین المللی برای جمع آوری امضا و تشکیل کمیته حقیقت یاب شکل گرفته و اکثر خانواده های شهدای منا بویژه در خراسان رضوی پیگیر موضوع هستند.

 
وی گفت: این نامه به چند زبان ترجمه شده و امیدواریم این بار صدای آسیب دیدگان فاجعه عظیم منا که در گرد و غبار بازیهای سیاسی حاکم بر جهان فراموش شده اند، به گوش آزادگان سراسر دنیا از هر نژاد و دین و ملیتی که باشند برسد و خواب راحت جنایتکاران سعودی را آشفته کند و گامی از سوی محاکم بین المللی برای روشن شدن ابعاد این فاجعه بی نظیر برداشته شود.

 
در بخشی از نامه یاد شده آمده است: این صدای بازماندگان شهدای حج ۱۳۹۴ است که پس از گذشت بیش از یک سال از آن فاجعه هولناک به گوش شما می رسد، فاجعه ای که در آن جان بیش از هفت هزار مسلمان بی گناه ستانده شد، رقمی بیش از تعداد قربانیان بسیاری از جنگهای صد سال اخیر جهان.

 
در ادامه نامه از مسدود کردن انتهای خیابان ۲۰۴ توسط نیروهای امنیتی و پلیس سعودی در زمان بروز این واقعه و عدم کنترل ورودی این خیابان پس از ایجاد ازدحام و باز نکردن راههای خروجی اضطراری و فرعی برای هدایت حجاج به خارج از محل ازدحام به عنوان بخشی از علل این رویداد غمبار یاد شده است.

 
بر اساس آمار از مجموع ۴۶۵ جانباخته ایرانی فاجعه منا، استان خراسان رضوی با ۹۲ قربانی بیشترین تعداد قربانیان این فاجعه را دارد.

 

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد