علی‌رضا آینه‌دار در گفتگو با مشهدپیام، در رابطه با برنامه‌های ماه رمضان صدا و سیمای خراسان رضوی عنوان کرد: صداوسیمای خراسان رضوی برای ماه مبارک رمضان در حوزه سیما، رادیو داخلی و برون‌مرزی تدارک خاصی دیده‌ است.

 

وی ادامه داد: پخش ترتیل قرآن کریم از حرم مطهر رضوی هرروزه و در دو ساعت متفاوت بعد از اذان صبح و دیگری در بخش عصرگاهی، برنامه وقت افطار شبکه استانی با عنوان «سفره‌همدلی» هرروز ساعت ۱۸:۳۰، برگزاری برنامه «بهار مهربانی» ویژه سحر از جمله برنامه‌های شبکه استانی در ماه مبارک رمضان است.

 

قائم‌مقام صداوسیمای خراسان رضوی به گلایه‌های برخی مطبوعات در خصوص ویژ برنامه سحر اشاره و تصریح کرد: این برنامه نسبت به سال‌های گذشته تغییرات زیادتری داشته است و برخلاف آنچه برخی از مطبوعات عنوان می‌کنند، تکراری نیست.

 

آینه‌دار افزود: طبق فرمتی که این نوع برنامه‌ها دارند، مکان اجرای برنامه استودیویی است و شبکه استانی با محدودیت‌های زیادی در پخش آیتم‌ها مواجهه است؛ اما با همه این‌ها تلاش شده برنامه سحرگاهی متفاوت‌تر از سال‌های قبل باشد به طوریکه به تصویر کشیدن اکثر صحن‌های حرم مطهر رضوی، پخش زنده نماز صبح و برگزاری مسابقه با کمک آستان قدس از جمله بخش‌های اضافه شده این ویژه برنامه است.

 

وی بیان کرد: برنامه سحرگاهی یکی از پرمخاطب‌ترین برنامه‌های شبکه استانی است و باید بهتر از این باشد و شبکه استانی تلاش دارد برای سال‌های بعد برنامه متفاوت‌تری ارائه دهد.

 

قائم‌مقام صداوسیمای خراسان رضوی بابیان اینکه مصاحبه گرفتن در صحن‌های حرم مشکلات زیادی دارد، عنوان کرد: مهم‌ترین مشکل مصاحبه در صحن‌ها ازدحام جمعیت و ممانعت از زیارت بقیه زائران است.

 

آینه‌دار گفت: احکام، سخنرانی‌های مناسبتی همچون تفسیر حجت الاسلام محسن قرائتی و تفسیر قرآن آیت‌الله احمد علمالهدی از دیگر برنامه‌هایی است که در طول مدت ماه رمضان برگزار می‌شود.

 

برنامه‌های رادیو ویژه ماه مبارک رمضان

 

وی اظهار کرد: در بخش رادیو نیز برنامه «نسیم سحری» از ساعت ۲:۳۰ تا ۴ صبح و در زمان افطار «ربنا» از ساعت ۱۹ تا ۲۰:۳۰ روی آتن می‌رود.

 

قائم‌مقام صداوسیمای خراسان رضوی بیان کرد: دو برنامه ترتیل خوانی قرآن برای ماه مبارک رمضان در نظر گرفته‌شده که یکی ساعت چهار تا پنج صبح و دیگری از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۶:۳۰ پخش می‌شود.

 

برنامه‌های رادیو برون‌مرزی

 

آینه‌دار به ویژه برنامه «رادیو دری» در این شبکه اشاره و ضمن پرمخاطب خواندن این شبکه، بهار نیایش، در وادی نور، سلام افغانستان، عصرانه و راز سلامتی در رمضان، عطر سجاده ، رمضان ماه خدا، منشور آسمانی، مروری بر مراقبت‌های ماه رمضان و رمضان در ادبیات فارسی، را از جمله ویژه ماه مبارک رمضان در «رادیو دری» برشمرد.

 

وی اظهار کرد: «رادیو دری» ۱۳ ساعت یعنی از ساعت شش صبح تا ۱۹ برنامه دارد؛ اما در ماه مبارک رمضان برنامه سحرگاهی به زمان پخش برنامه‌ها اضافه‌شده است.

 

قائم‌مقام صداوسیمای خراسان رضوی بابیان اینکه برای مردم تاجیکستان و مردم تاجیکی شمال افغانستان هم از خراسان رضوی برنامه تولید پخش می‌شود، ابراز کرد: ازجمله برنامه‌های وِیژه ماه مبارک رمضان این رادیو تفسیر قرآن، نکات اخلاقی در ماه مبارک رمضان، ادعیه ویژه این ماه، ترتیل خوانی تبین اسلام با حضور کارشناس حوزه علمیه، پاسخ‌گویی به مسائل شرعی، نسیم ملکوت به هنگام اذان سحرگاهی است.

 

برنامه‌های رادیو ازبکی برای ماه رمضان

 

وی در ادامه در رابطه با برنامه ویژه این ماه برای مردم ازبک، گفت: چون در ازبکستان تعداد کمی مسلمان وجود دارد برنامه‌های آنان نیز نسبت دیگر شبکه‌ها کمتر است.

 

قائم‌مقام صداوسیمای خراسان رضوی ادامه داد: در رادیو ازبک هر شب یک برنامه ۱۲ دقیقه‌ای به‌صورت کلی به ماه مبارک رمضان و آداب و روسوم و احکام می‌پردازد.

 

آینه‌دار در پایان گفت: در طول پنج سال گذشته شبکه خراسان رضوی جزو سه مرکز اول در برنامه‌سازی ماه رمضان بوده است.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد