به گزارش مشهدپیام، اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضور معاون سیاسی امنیتی، مدیرکل اجتماعی استانداری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و دیگر اعضای انجمن با محوریت هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در محل استانداری خراسان رضوی برگزارشد.

معاون اجتماعی،سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی در این جلسه گفت: با توجه به اهمیت بحث کتاب و کتابخوانی حضور تمامی مسئولان در برنامه های فرهنگی با موضوع کتاب و کتابخوانی مورد انتظار است و جلسه انجمن کتابخانه ها نیز از همین موارد است.

سید جواد حسینی ادامه داد: در حال حاضر سند توسعه استان در استانداری در حال تدوین است و در جامعه امروزی یک امر پذیرفته شده است که باید در همه موضوعات دارای برنامه و شاخص و سیاست گذاری و تعریف اهداف کلان باشیم و این موضوع در حوزه فرهنگی و کتاب و کتابخوانی نیز باید مد نظر قرار گیرد تا بعدا بر همین اساس و بر مبنای برنامه تدوین شده ارزیابی ها نیز با سهولت بیشتری انجام گیرد.

سید جواد حسینی ادامه داد: هم اکنون هفت شهر فرهادگرد، سفیدسنگ، رباط سنگ، قدمگاه، همت آباد، مزداوند و شادمهر در این استان فاقد کتابخانه هستند لذا پیش بینی اعتبار مورد نیاز برای ساخت کتابخانه در شهرهای جدید باید برنامه ریزی شود.

وی افزود: سه شهر بزرگ نیشابور، تربت حیدریه و سبزوار هم نیازمند کتابخانه عمومی مرکزی هستند که باید برای احداث آن برنامهریزی نمود.

وی تکمیل پروژه های کتابخانه نیمه تمام و نیز مقاوم سازی کتابخانه های موجود را از دیگر اولویتهایی این حوزه ذکر و بیان کرد: ۱۱۵ کتابخانه در سطح خراسان رضوی افزون بر ۲۱ سال قدمت دارند و ۴۵ درصد از بقیه کتابخانه ها هم عمر بیش از ۳۲ سال دارند لذا نگهداری آنها بسیار مشکل می باشد اما کمتر به این امر توجه شده است.

معاون استاندار خراسان رضوی در ادامه همچنین گفت: با هدف توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی ۲۸ کتابخانه سیار روستایی در سطح این استان راه اندازی می شود. تاکنون دو مورد از این کتابخانه ها در مشهد و تایباد فعال شده اند.

وی بیان کرد: با توجه به ابلاغ اعتبارات ماده ۱۸۰موضوع از طریق فرمانداریها پیگیری شود تا برای راه اندازی کتابخانه عمومی سیار در کمیته برنامه ریزی شهرستانها و تامین اعتبار آنها اقدام شود. فرمانداران تا حد امکان از محل اعتبارات ماده ۱۸۰ به کتابخانه های عمومی سیار کمک کنند.

وی به برگزاری هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی نیز اشاره و بیان کرد: این جشنواره با هدف ترویج فرهنگ رضوی و مطالعه با موضوع فرهنگ غنی اسلامی و سیره ائمه معصوم(ع) به ارائه شش عنوان کتاب پیرامون زندگی امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س) و احمد بن موسی(ع) برای گروههای سنی کودک و نوجوان و بزرگسال می پردازد.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: سرانه مطالعه در کشور ما خیلی خوب نیست. از جمله مباحثی که می توان این سرانه را تغییر داد و انگیزش ایجاد نمود برگزاری مسابقات، جشنواره ها و برنامه های کتابخوانی است.

وی افزود: در راستای برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی با دستگاههای مربوطه مکاتبه شود و برای برگزاری این مسابقه برنامه ریزی و نسبت به تشویق مخاطبان اقدام کنند.

حسینی ادامه داد: مشکل جدی حوزه فرهنگ فقدان توجه مناسب به برنامه ریزی است. طی سالهای گذشته به این سمت حرکت شده اما باید روز به روز این بخش تقویت شود و ارزیابیها معطوف به اهداف و شاخصهای تعیین شده باشد و نظام تشویق و تنبیه هم مبتنی بر آن باشد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز در این جلسه با اشاره به فعالیتهای انجام شده در کتابخانه های استان گفت: با توجه به مصوبه جلسه انجمن در راه اندازی ۲۸ کتابخانه عمومی سیار در ۲۸ شهرستان استان تاکنون اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است و در شهرهای مشهد و تایباد این کتابخانه سیار راه اندازی و با استقبال بسیار خوبی از طرف علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی مواجه شده است.

حسین اکبری ادامه داد: کار راه اندازی کتابخانه عمومی سیار در کاشمر و چناران نیز در حال انجام است که در این زمینه همکاری و همراهی شهرداریها جای تقدیر دارد.

وی ادامه داد: در حوزه برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی نیز در سال جاری نسبت به سال قبل تلاش و و شور ونشاط بیشتری در کتابخانه ها وجود دارد و در میزان مشارکت در همین مدت از جشنواره بسیار بیشتر از دوره قبل بوده است.

در ابتدای این جلسه گزارشی از جشنواره کتابخوانی رضوی و فعالیت کتابخانه سیار نور رحمت تایباد ارائه شد.

منبع: روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد