به گزارش مشهدپیام، این آتش سوزی که دلیل آن هنوز مشخص نشده است، بیش از ۳۰ کشته و ۷۰ زخمی برجای گذاشت و عده‌ای نیز در این آتش سوزی مفقود شدند. حریق در ساعات بعد از نیمه شب چهارشنبه از طبقه دوم شروع شد و به تدریج تمام طبقات برج را فرا گرفت و در نهایت روز پنج شنبه، پس از ساعت‌ها تلاش بی‌وقفه ماموران آتش‌نشانی شهر لندن، سرانجام مهار شد.

برج گرنفل از جمله بزرگترین برج‌های لندن بود که ۶۰۰ نفر در آن سکونت داشتند. با این حال سیستم‌های ایمنی برج دچار نقص بود، به طوری‌که پس از نوسازی ساختمان در سال گذشته، ساکنان آن در مورد نقص‌های ایمنی، از جمله بروز نبودن سیستم هشدار حریق برج بارها دست به اعتراض زده بودند. عاملی که در هنگام آتش‌سوزی نیز پاشنه آشیل ساختمان شد و سبب گردید آتش، خاموش و بی‌سرو صدا زبانه بکشد و هرچه در مسیر خود بود را به یکباره ببلعد. آنچنان که به گفته برخی از شاهدان به هنگام شروع آتش‌سوزی، زنگ‌های خطر به صدا در نیامدند و بدین سبب بسیاری از ساکنان ساختمان، به موقع متوجه آتش‌سوزی نشدند.

تنها زمانی افراد متوجه موضوع شدند که چاره‌ای جز سوختن و مرگ یا پرت کردن خود به بیرون از ساختمان نداشتند.

نهیب شعله‌های سوزان آتش

اما ممکن است بسیاری از ما در ذهن خود، حادثه آتش سوزی برج گرنفل لندن را با حادثه آتش سوزی برج سلمان که تیرماه سال گذشته در مشهد به وقوع پیوست، مقایسه کنیم. حادثه‌ای که در آن، آتش به دلیل جنس نمای ساختمان به سرعت فراگیر شد.

در این رابطه معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد به تشریح ۲ حادثه و مقایسه بین آن‌ها پرداخته و می‌گوید: آتش‌سوزی در برج ۱۸ طبقه سلمان که از طبقات سوم و چهارم این برج آغاز شد، بخش وسیعی از این ساختمان بزرگ را در بر گرفت. پس از وسعت گرفتن آتش در برج، بخش اعظمی از توان آتش‌نشانی مشهد برای کنترل حریق این برج اعزام شد و با تکیه بر خودروهای اطفای حریق سنگین، نردبان و تانکر آب عملیات اطفای حریق در دستور کار قرار گرفت.

خلیل‌ا… کاظمی با اشاره به اینکه تعداد ایستگاه‌های فعال آتش نشانی در شهر مشهد ۴۵ ایستگاه است، عنوان می‌کند: همچنین ۱۱ دستگاه پلت فرم نیز در این ایستگاه‌ها به همراه ۱۰۰۰ آتش‌نشان مستقر است. گرچه با توجه به جمعیت ۳ میلیون نفری ساکن در این کلانشهر، ضرورت دارد تعداد این ایستگاه‌ها افزایش یابد.

وی می‌افزاید: در عملیات اطفای حریق برج سلمان بیش از ۱۰۰ دستگاه خودروی آتش‌نشانی، ۶ ماشین بالابر یا پلت فرم ۶۲ متری با ۲۷۰ آتش نشان به همراه ۶ دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس در محل حادثه مستقر شدند. در جریان عملیات اطفای حریق چراغ‌های خیابان راهنمایی خاموش شد و امداد گاز اقدام به قطعی گاز این خیابان کرد تا از انفجار لوله‌های گاز جلوگیری شود.

امکانات برابر مشهد و لندن در آتش‌نشانی

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد با اشاره به اینکه ۸ میلیون نفر ساکن شهر لندن هستند، بیان می‌کند: این کلانشهر اروپایی به ۱۱۳ ایستگاه آتش‌نشانی با ۱۱ دستگاه پلت فرم ۶۲ متری یا بالابر مجهز است. همچنین ۶ هزار نفر نیروی عملیاتی در آتش‌نشانی لندن حضور دارند.

کاظمی ادامه می‌دهد: در جریان اطفای آتش‌سوزی در برج گرنفل، ۲۰۰ دستگاه آتش نشانی به همراه ۴۰ دستگاه خودرو وارد عملیات شدند و تنها یک دستگاه پلت فرم ۶۲ متری برای اطفای حریق برج مستقر شد و مابقی خودروهای اطفای حریق در سطح زمین فعال بودند که این خودروها تنها تا طبقه ششم یا هفتم ساختمان را پوشش می‌داد.

وی در عین حال بر تجهیز ساختمان‌های بلندمرتبه تاکید کرده و می‌گوید: ضرورت دارد سیستم‌های اطفای حریق در طبقه هشتم به بالای ساختمان‌های بلندمرتبه لحاظ شود و خود برج‌ها ایمنی لازم را داشته باشند.

مرگ در پستوی‌های ۲ برج سلمان و گرنفل

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد در خصوص تخلیه جمعیت ساکن در برج توضیح می‌‎دهد: از طرف دیگر در هنگام وقوع حادثه در برج سلمان ۳۰۰ نفر در ساختمان حضور داشتند که با سرعت عمل ماموران آتش‌نشانی مشهد همه به سلامت از ساختمان خارج شدند. البته ۱۱ نفر نیز در جریان این حادثه مصدوم شدند که ۷ نفر آنان، آتش‌نشان بودند و در حین عملیات امدادی، دچار اختلال در تنفس شده و بلافاصله به مراکز درمانی منتقل شدند. همچنین ۸۰ خودرو نیز در پارکینگ مستقر بود که همگی تخلیه شد.

کاظمی ادامه می‌دهد: این در حالیست که بر اساس آمار و اراقام اعلام شده تاکنون، ۴۰ نفر در آتش‌سوزی برج گرنفل در آتش سوختند و تعدادی نیز مفقودالاثر شدند.

دقیقه‌ها و ثانیه‌ها در مصاف با آتش

وی با بیان اینکه آتش سوزی در برج سلمان از ساعت ۱۹ و ۵۲ دقیقه شروع شد، خاطر نشان می‌کند: با تلاش ماموران آتش‌نشانی مشهد، آتش این برج در ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه- یعنی حدود ۳ ساعت و ۲۲ دقیقه اطفاء گردید. اما آتش سوزی برج گرنفل ساعت یک و ۲۰ دقیقه بامداد شروع شد و اطفای آن تا ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه روز بعد یعنی ۱۰ ساعت و ۱۰ دقیقه به طول انجامید.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد در عین حال به تمرکز جمعیت در محدوده وقوع آتش در خیابان‌های مجاور برج سلمان اشاره کرده و اظهار می‌کند: برج تجاری سلمان در منطقه خیابان راهنمایی مشهد واقع شده و همزمان با عملیات اطفای حریق این برج، جمعیت قابل توجهی از مردم در خیابان‌های اطراف به تماشا نشستند. در عین حال با توجه به شدت آتش‌سوزی از مردم مشهد خواسته ‌شد حتی‌المقدور از تردد در محدوده خیابان راهنمایی مشهد با هدف خدمت‌رسانی سریع‌تر نیروهای آتش‌نشان خودداری کنند که عملا چنین چیزی محقق نشد.

کاظمی بیان می‌کند: این در حالیست که آتش سوزی برج گرنفل در نیمه شب رخ داد و بسیاری از مردم در خواب بودند. این امر مانع از بروز تجمع مردم شده بود. در عین حال نیروهای عملیاتی دسترسی‌های منتهی به برج گرنفل را مسدود کرده و در نهایت خودروهای عملیات اطفای حریق توانستند به راحتی در کنار برج مستقر شوند.

وی خاطر نشان می‌کند: نکته مثبت و شایان ذکر آن است که مهندسان سازه برج گرنفل لندن وضعیت تاب‌آوری برج را به طور دائم بررسی کرده و نتیجه را به فرماندهی آتش نشانی اعلام می‌کردند. در نتیجه اگر بنا بود ریزشی رخ دهد، قبل از وقوع اعلام می‌شد تا نسبت به تخلیه تمامی آتش‌نشانان از برج اقدام شود.

***
در نهایت باید گفت برج ۲۷ طبقه گرنفل لندن پس از ۱۰ ساعت حریق، به صورت کامل در آتش سوخت، اما در جریان آتش سوزی برج ۱۸ طبقه سلمان که پس از ۳ ساعت خاموش شد، تنها ۲۰ واحد اداری آتش گرفت و واحدهای تجاری آن با اقدام به موقع و سریع سالم ماند. امکانات به کار گرفته شده و ماشین آلاتی که در جریان این دو حادثه آتش‌سوزی در شهر مشهد و لندن بکارگیری شد، در یک سطح و دارای یک استاندارد مشخص و هم اندازه بود. با این حال می‌توان تفاوت را به خوبی در عملکردها مقایسه نمود.

نجمه کیشی

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد