به گزارش مشهدپیام، وحید جلیلی، معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری در آغاز مرحله دوم طرح جشنواره مسجدی‌ها با عنوان «قهرمانان مسجد ما» که به همت فرهنگسرای انتظار برگزار شد، با اشاره به مشکلات عمده برنامه‌های فرهنگی در مقابله با تهاجمات دشمن اظهار کرد: ما در مقابله با تهاجم فرهنگی ابزارهای زیادی در اختیار داریم، سالانه هزاران میلیارد صرف این موضوع می‌شود و نیروهای انسانی زیادی نیز در این حوزه فعالند اما متاسفانه از خروجی و نتیجه این برنامه‌ها تقریباً هیچ کدام از متخصصان راضی نیستند.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار مشهد با تأکید بر اینکه در دوره فعلی در بحران فرهنگی به سر میبریم، افزود: یکی از اصلی‌ترین مشکلات فعالیت‌های فرهنگی در دوره حاضر عدم هم‌افزایی است، یعنی این فعالیت‌ها نمی‌توانند یکدیگر را کامل کنند و حتی با هم الحاق نیز نمی‌شوند.

وی اضافه کرد: ما در صف مقدم فعالیت‌های انقلاب فرهنگی، نیروها و برنامه‌های متعددی داریم اما این برنامه‌ها اکثرا به موازات هم حرکت می‌کنند و اغلب همدیگر را تکمیل نکرده و تحت پوشش قرار نمی‌دهند.

جلیلی با انتقاد از عملکرد صدا و سیما در تولید فیلم‌ها و سریال‌های بدون محتوا خاطرنشان کرد: امروز ما حداقل ۳۰ شبکه استانی، حدود ۲۰ شبکه ملی و چندین شبکه برون مرزی داریم که هر کدام از این شبکه‌ها برنامه‌های مختلفی را در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز پخش می‌کنند.

وی ادامه داد: در طی این سال‌ها شبکه‌های تخصصی از حوزه کودک و سلامت گرفته تا قرآن و خبر راه‌اندازی شده که هر کدام از این شبکه‌ها می‌توانند تولیدات فرهنگی بسیار خوبی داشته باشند اما متاسفانه اینگونه نیست، امروز با حجم عظیم پخش سریال‌های غیر ایرانی و کره‌ای مواجهیم که هیچ تناسبی با فرهنگ و سبک زندگی ما ندارد، سریال‌ها و فیلم‌های داخلی نیز اکثرا از سطح فرهنگی بسیار پایینی برخوردارند.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار مشهد با بیان اینکه با تنوع شبکه‌های تلویزیونی و رسانه‌ای که ما در اختیار داریم باید امروز در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم، عنوان کرد: با چنین امکانات رسانه‌ای گسترده و عظیم که امروز ما در اختیار داریم و با توجه به محتوای بسیار خوبی که در تاریخ کشور ما نهفته است، امروز باید به گونه‌ای برنامه بسازیم که در آمریکا پخش شبکه‌های ایران ممنوع شود نه اینکه ما به دنبال جمع‌کردن ماهواره باشیم، البته نمونه این فعالیت‌ها را در شبکه پرس تی‌وی در کشور انگلستان دیدیم که پس از ایجاد چالش‌هایی برای حکومت انگلستان نمایندگی این شبکه در این کشور تعطیل شد.

وی در ادامه با اشاره به سرمایه عظیم فرهنگی که شهدا و رزمندگان در اختیار ما گذاشتند، گفت: ما یکی از بزرگترین سرمایه‌های فرهنگی جهان را داریم که هشت سال دفاع مقدس و انقلاب اسلامی در اختیار ما قرار داده است، شهدا، جانبازان و ایثارگرانی که در این اتفاقات جانفشانی کردند هر کدام شناسنامه و مجموعه‌ای از برنامه‌های فرهنگی هستند.

جلیلی با انتقاد از برخی فعالان فرهنگی که فقط به فکر شناسایی تهدیدات و ابزارهای دشمن در تهاجم فرهنگی هستند، متذکر شد: متاسفانه امروز در کشور ما بسیاری از همین فعالان فرهنگی و مسجدی‌ها بسیاری از شهدای بنام و سرداران تأثیرگذار جنگ را نمی‌شناسند اما در عوض تمامی تهدیدات غرب علیه ما را به خوبی می‌شناسند، این بزرگترین اشتباه در فعالیت‌های فرهنگی است چرا که ما ابتدا باید امکانات، ظرفیت‌ها و سرمایه‌های خود را بشناسیم و با این سرمایه‌ها به مقابله با تهدیدات و خنثی کردن آن‌ها برویم.

وی افزود: اگر همین شهدا و قهرمانان در کشورهای دیگر و خصوصا در جوامع کمونیستی بودند مطمئن باشید امروز آن‌ها را در دنیا به عنوان قهرمان مطرح می‌کردند، مشکل ما در کار فرهنگی همین است که اولویت‌های بزرگ روی زمین مانده و کارهای کم‌اهمیت در حال اجراست.

جلیلی با تاکید بر بیانات مقام معظم رهبری در نشان دادن اولویت‌های فرهنگی به فعالان این عرصه اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب برای ما اولویت‌هایی را مطرح کردند که یکی از مهم‌ترین این اولویت‌ها برای مسجدی‌ها، شناسایی و ثبت تاریخ هر مسجد و شهدا و جانبازان و ایثارگران هر محله است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس همین رهنمود اگر ما هر کدام در هر محله چشممان را درست باز کنیم و اطرافیان و همسایه‌ها را ببینیم، می‌توانیم محتواهای فرهنگی بسیار خوبی را از دل مردم بیرون آوریم. حتما در هر محله پدر و مادر شهید یا خانواده ایثارگر و جانباز زندگی می‌کنند که تاکنون هیچ مستندی از زندگی آن‌ها تهیه نشده است، بخشی از زندگی آن‌ها و ثبت آن برای انتقال به نسل بعد می‌تواند یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی در دوره فعلی باشد.

جلیلی اضافه کرد: برنامه فرهنگی برعکس تفکر عده‌ای که آن را خیلی پیچیده و خاص می‌انگارند، می‌تواند بسیار ساده باشد اگر حتی در کوچه پس کوچه‌های همین شهر مشهد نیز بگردیم، به راحتی می‌شود کار فرهنگی کرد، از خاطرات یک مادر شهید گرفته تا سبک زندگی که پدر و مادرهای ما داشتند و امروز دیگر فراموش شده است، سبک زندگی که اگر عده‌ای در دوره فعلی آن را ببیند قطعاً از زندگی خود خجالت خواهند کشید.

جلیلی با تأکید بر اینکه با شهید شدن هر جانباز و ایثارگر یا پدر و مادر شهید، یک محصول فرهنگی بسیار ارزشمند و با محتوا نیز با آن‌ها از بین می‌رود، تصریح کرد: اگر ما خاطرات رزمنده و پدر و مادر شهید را ثبت نکنیم، زمانی که آن‌ها شهید می شوند مطمئن باشید یک سریال، فیلم، کتاب و محصول فرهنگی بسیار ارزشمند از دست رفته است چرا که همین خاطرات را می‌توان با کمک اهالی فن، داستان‌نویسان و فیلمنامه‌نویسان به اثر رسانه‌ای هنری بسیار ارزشمندی تبدیل کرد.

وی با یادآوری دغدغه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(رحمت‌الله علیه) مبنی بر اینکه باید خاطرات انقلاب را از دل مردم و جامعه استخراج و ثبت کرد، متذکر شد: امام در سال ۶۷ طی نامه‌ای از فعالان فرهنگی خواستند تا خاطرات انقلاب را از مردمی که در خط مقدم انقلاب هستند استخراج کرده و ثبت کنند تا برای نسل‌های بعد باقی بماند، دغدغه امام این بود که نکند خاطرات فقط از نگاه برخی شخصیت‌های سیاسی و بلندپایه ثبت شود، دغدغه‌ای که امروز می بینیم متاسفانه اجرا نشده است.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار مشهد با یادآوری انتشار کتاب «دا» به عنوان پرفروش‌ترین کتاب تاریخ نشر ایران، اعلام کرد: این کتاب ۶۰۰ هزار نسخه در کشور فروش داشت یعنی ۶۰۰ هزار نفر این محصول فرهنگی را خریده و آن را مطالعه کردند و حتی اگر بخش کمی از این افراد تاثیر از این کتاب گرفته باشند، برای ما کافیست.

وی افزود: جالب است که این کتاب نه خاطرات شخصیت مهمی بود و نه نثر و نوشتار خاصی داشت، این کتاب خاطرات یک زن بود که در حادثه سقوط خرمشهر برادر و پدرش را از دست داده بود اما در آن شهر ماند. نویسنده کتاب تنها کاری که کرده بود ۵ سال با این زن زندگی کرد با او گریه کرد، با او خندید و خاطراتش را ثبت کرد و پس از چند مرحله ویراستاری منتشر کرد، اینگونه شد کتابی که رهبر معظم انقلاب گفتند من آن را دو بار خوانده‌ام، همین یک جریان‌سازی فرهنگی است.

وی اضافه کرد: ما باید همین موضوع را به عنوان الگو در فعالیت‌های فرهنگی مساجد و محلات خود در نظر بگیریم، اشخاص خاطره‌ساز را پیدا کرده و تمامی خاطرات آن‌ها از وقایع مهم انقلاب اسلامی را ثبت کرده و در قالب اثری هنری و فرهنگی منتشر کنیم.

جلیلی با بیان اینکه فصل تابستان می‌تواند بهترین مقطع برای مساجد در راستای استفاده از نیروی سرشار دانش‌آموزان در عرصه فعالیت‌های فرهنگی باشد، عنوان کرد: مساجد می‌توانند در کناره برنامه های اوقات فراغتی که برای تابستان بچه‌ها برگزار می‌کنند، از آن‌ها بخواهند خاطرات زندگی انقلابی مردم هر محله را از آن‌ها گرفته و ثبت کنند، همین کار باعث می‌شود ما تا انتهای تابستان مجموعه‌ای بسیار ارزشمند از خاطرات مردم مشهد در حوزه انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس داشته باشیم.

سایت ثبت خاطرات شهدا و مساجد مشهد راه اندازی شد

جلینی مدیر فرهنگسرای انتظار در مراسم آغاز مرحله دوم طرح جشنواره مسجدی ها به عنوان قهرمانان مسجد ما اظهار کرد: قهرمانان مسجد ما عنوان کتابی است که از خاطرات شهدای منطقه قدیم سمزقند در مشهد به همت مسجد این منطقه جمع آوری ثبت و منتشر شده است.

وی افزود: سه کتاب دیگر از خاطرات شهدای سایر محلات مشهد و خانواده‌های آنها نیز توسط مجموعه فرهنگی مساجد هر محله جمع آوری شده و آماده چاپ میباشد.

مدیر فرهنگسرای انتظار مشهد با تاکید بر جمع آوری خاطرات ایثارگران و خانواده های شهدای کشور، گفت: امروز دیگر اصلاً فرصت در این حوزه وجود ندارد و ما نیاز به کار ضربتی و فوری در این حوزه داریم که یکی از اولین اقدامات باید شناسایی پدر و مادر شهدا در هر منطقه و محله مشهد باشد چرا که قطعاً در هر منطقه خانواده شهدا زندگی می کند.

وی با انتقاد از تعداد کم کتاب های منتشر شده در حوزه زندگی نامه و سیره زندگی شهدای کشور متذکر شد: مشهد که به اسناد ما بیش از ۹ هزار شهید دارد و تا امروز متاسفانه فقط تعداد کمی کتاب درباره شهدا چاپ شده است.

جلینی از راه اندازی سایت ثبت خاطرات شهدا و مساجد در مشهد خبر داد و گفت: ما در راستای تسهیل ثبت اطلاعات و خاطرات مربوط به شهدا و ایثارگران سایت را راه اندازی کردیم تا فعالان فرهنگی و نیروهای رابط مساجد بتوانند اطلاعات و اسناد خود را با راحت ترین حالت ممکن از طریق سایت Markaz_asnad.ir برای ما ارسال کنند تا در آینده نزدیک شاهد بانک اطلاعاتی کاملی از شهدای شهر مشهد باشیم.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد