سید مرتضی بختیاری ظهر امروز در نشست خبری اعلام برنامه‌های دهه کرامت که در محل سالن اجتماعات اداره مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد، با بیان اینکه دهه کرامت به تعبیر آیت الله رئیسی «دهه فجر» آستان قدس است، عنوان کرد: چرا که در این دهه کارها ی که آستان قدس در یک سال قرار انجام داده در اختیار رسانه و مردم قرار می گیرد.

وی بزرگترین کار سال گذشته آستان قدس رضوی را برگزاری اجلاس اعتاب مقدسه بر شمرد و ادامه داد: برگزاری این اجلاس آنچنان اثر گذار بود که دشمن واژه جدید «زیارت» در شبکه‌های آنها اضاه شد و حتی بعضی از دانشگاه‌های اسرائیل شروع به مقاله‌نویسی در این باره کردند.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: نگاه غضب‌آلودی شبکه‌های دشمن نشان میدهد این اجلاس کار اثرگذاری بوده است به همین مناسبت اجلاس دوم نیز در کربلا برگزار کردیم تا باب جدیدی در بحث زائر و خدمت به زائر باز کنیم.

بختیاری در خصوص برنامه های دهه کرامت اظهار کرد: امسال ۵۱۳ برنامه برای دهه کرامت تصویب شد که‌ ۱۸۲ برنامه در مشهد و حرم رضوی، ۲۵۰ برنامه در استان‌ها، ۵۹ برنامه ملی در سطح کشور و ۲۲ برنامه بین‌المللی شامل ۱۳ برنامه شاخص و ۲۲ برنامه جدید و ابتکاری برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه ایجاد خانه برای زوج‌های جوان در مشهد یکی از برنامه‌های سال ۹۶ آستان قدس است ادامه داد: قرارداد ساخت ۵۰۰ واحد در مدت زمان حداکثر ۱۸ ماهه در مشهد با پیمانکار بسته شده است.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه در بیرجند نیز همین میزان در نظر گرفته شده است، بیان کرد: که تا کنون تامین زمین ، ساخت ۱۲۰ واحد تاکنون قطعی شده است.

بختیاری در بحث برنامه های اشتغالزایی آستان قدس رضوی عنوان کرد: محور ما در اشتغال زایی اقتصاد مقاومتی است به همین دلیل در بخش کارخانها، توسعه تولیدات داخلی با رعایت استانداردها توسعه اشتغال در اولویت های ما قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه چهارشنبه هر هفته به دستور تولیت آستان قدس، جلسه کمیسیون امداد مستضعفین داریم و تاکنون ۳۶ جلسه برگزار شده است اضافه کرد: طی این مصوبات زمینی در مشهد کارشناسی شد و در اختیار نابینایان قرار گرفته که در دهه کرامت کلنگ آن زده می‌شود ۳۰۰ فرصت شغلی با احداث این مکان برای نابینایان ایجاد می‌شود.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی اعطای وام قرض الحسنه اشتغال با کمک کمیته امداد از دیگر برنامه های اشتغال زایی آستان قدس رضوی برشمرد و گفت: قطعه زمینی در خیابان فرامرز ۴۶ مشهد با پیگیری سازمان اقتصادی رضوی برای بحث کاشت گلخانه ای در نظر گرفته شده است.

بختیاری با بیان اینکه کلنگ این زمین را در دهه کرامت زده می شود ادامه داد: با ایجاد این گلخانه ۴۰ فرصت شغلی برای فارغ‌التخصیلان رشته گلخانه‌ای به وجود می آید.

وی با اشاره به اینکه ۱۱۰ رشته قنات در استان برخی خشکیده و برخی به حداقل آب رسیده بود اظهار کرد: آستان قدس رضوی با مشارکت بسیج سازندگی و مردم در راستای احیای آن اقدام کرد که تاکنون ۳۰ قنات احیا شد.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی به نقش پررنگ مردم در برگزاری جشن های دهه کرامت اشاره و اظهار کرد: ۵۰۰ هزار نفر در کل کشور به نام و برکت امام رضا در سال گذشته در دهه کرامت توسط مردم اطعام شدند.

بختیاری به دهمین جشنواره دانش آموزی خورشید ولایت اشاره و ابراز کرد: به دبیرخانه این جشنواره ۵۰ هزار اثر از ۲۹ کشور جهان رسیده است که این امر نشان از استقبال و جاذبه امام رضا(ع) برای جوانان جهان اسلام می دهد.

وی در رابطه با تعدا خادمان حرم رضوی عنوان کرد: در گذشته ۵ هزار خادم رسمی و ۲۰ هزار خادم افتخاری داشتیم و اکنون این عدد از مرز ۵۰ هزار گذشته است و برای امسال قرار است ۲۷ هزار نفر را گزینش کنیم.

وی ادامه داد: براساس نیاز آستان قدس رضوی طبق خواسته تولیت این آستان مقدس ۴۰۰ هزار خادم باید تا پایان امسال نیرو جذب کنیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد