شهردار مشهد چندی پیش در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال «پایگاه خبری مشهدپیام» در خصوص پیوست فرهنگی گفته بود: نمی‌دانم پیوست فرهنگی چیست و اولین بار است که این کلمه را می شنوم!.

 

از جمله حذفیات کنفرانس خبری شهردار منتخب مشهد در رسانه های آزاد محلی! اظهار نظر ایشان در پاسخ به سوال خبرنگار مشهدپیام در مورد پیوست فرهنگی بود.

 

اینکه شهردار پایتخت فرهنگی جهان اسلام و حاکم محلی بزرگترین جهان شهر شیعی، اعلام کند «نمی داند پیوست فرهنگی چیست!» قطعا خیلی ایراد دارد؛ اما می توان امیدوار بود که این ضعف علمی با مشاوره و کمی جستجو برطرف گردد.

 

اما مایه تاسف و‌تعجب آنجاست که بفرمایند «اولین بار است که این کلمه را می شنوند!!!» معنی این سخن این است که یا دهه اخیر را در ایران تشریف نداشته اند یا آنقدر درگیر تجارت بوده اند که اساسا زمانی برای شنیدن اخبار و سرتیترهای موضوعات شهری، نداشته اند.

 

حداقل ۱۰ سال قبل از آن زمانی که جناب شهردار در قامت یک دانش آموز در دبیرستان حکیم نظامی مشغول به تحصیل بودند، این مفهوم در غرب دارای سازوکار اجرایی بود(,…,SIA,CIA) و از حداقل ۱۰ سال گذشته با همین نام، در تهران سازوکارهایی با عنوان پیوست فرهنگی و ارزیابی تاثیرات اجتماعی- فرهنگی پروژه ها پیاده شده بود که ظاهرا ایشان از همان دوران دانش آموزی تاکنون نسبت به آن کم توجه بوده اند….

 

برای سازوکار منحصر بفرد و ارزشمند پیوست فرهنگی در شهرداری مشهد خیلی نگران نیستم، مسیر توجه به مردم و شهر مردم محور مسیر محتوم غرب در شهرسازی است و جناب شهردار هم پس از مدتی متوجه این معنا خواهند شد.

 

آنچه باعث نگرانی است، تکرار دوباره مسیرهای اشتباهی است که مطالعات فرهنگی و‌ اجتماعی مردم محور برای جبران آن، در ادبیات غرب و بعدها در ایران وارد شد و ظاهرا بناست پس از تجارب بسیار ذی قیمت در مشهد، دوباره از اول داستان شروع کنیم….

 

برای نمونه، ارائه مربوط به پیوست فرهنگی میدان شهدای مشهد که ظاهرا دغدغه جناب شهردار هم هست را اینجا می آورم تا شاید، این بزرگوار، پاسخ دغدغه خود را در رجوع به راهکارهای همان مفهوم ناشناخته(!) پیوست فرهنگی بیابند…

 

یادداشتی از سعید شعرباف تبریزی، عضو هییت علمی دانشگاه بین المللی امام رضا (علیه السلام)

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد