به گزارش  مشهدپیام؛ سیدکمال‌الدین حسینی در آیین اختتامیه مرحله استانی بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، با اشاره به اهمیت ذخیره دانایی که همان سرمایه اجتماعی و فرهنگی است، عنوان کرد: ذخیره دانایی را می توان  در قالب قصه‌ها  بیان کرد.

وی با بیان اینکه قصه‌گویان خراسان رضوی جزو قصه‌گویان برتر کشور هستند اظهار کرد:  یکی از بهترین محفل‌های ایجاد تعاملات گرم، از نوع صمیمت و دوست داشتن محافل قصه‌گویی بوده است و باید هنر قصه‌گویی زیبا و دلنشین را به‌خوبی به قصه‌گویان و دوستداران این هنر بیاموزیم.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی ابراز کرد:  کانون‌های پرورش فکری محل و مأوای موفقیت رشد اجتماعی کودکان و نوجوانان اند که برای داشتن یک جامعه مؤفق و کودکانی با رشد سالم شخصیتی، باید در هر محله یک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان داشته باشیم.

حسینی حمایت لازم را در جهت افزایش و گسترش کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سطح استان به‌ویژه مناطق محروم و روستایی یکی از اهداف این اداره عنوان کرد و  افزود: یکی از برنامه‌های ما پرورش و شکوفا شدن استعدادهای این دو گروه سنی بوده است.

در ادامه  این مراسم مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی با بیان اینکه قرآن هم برای انتقال مفاهیم بزرگ و مهم از قصه استفاده کرده است، عنوان کرد: زبان جزء ذاتی انسان است که اگر ویژگی‌های هنری‌ای همچون ایهام، اغراق، تخیل، آرمان و آرزو به آن اضافه شود، یک هنر برجسته و ناب خلق می‌شود.

جواد محقق‌نیشابوری گفت: قصه، زبان هنریست و اولین اثر هنری هم که ابزار خاصی جز کلمه نداشته با قصه شروع شده است، به مرور زمان متریال قصه‌ها تغییر کرده و موجب خلق هنرهای دیگری همچون نقاشی، سفالگری، کار حجمی، موسیقی و غیره شده است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی با بیان اینکه از میان ۱۲۶ اثر رسیده به دبیرخانه استانی بیستمین جشنواره قصه‌گویی در خراسان رضوی، ۴۰ اثر به مرحله دوم داوری راه پیدا کردند ابراز کرد: از این میان ۷ قصه کانونی، ۲ قصه از بخش نوجوان، ۱ قصه از بخش مادربزرگ و ۱ اثر از بخش فراگیر توانستند به عنوان برگزیدگان مرحله استانی راه یابند.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد