به گزارش مشهدپیام، سروان خدادادی، فرمانده گروهان پل خاتون هنگ مرزی سرخس در گفت‌وگو با محراب خبر، پیرامون وضعیت منطقه تحت استحفاظی این گروهان، اظهار کرد: این گروهان سومین گروهان هنگ مرزی سرخس با طول نوار مرزی ۶۵ کیلومتر و جمعیتی بالغ بر ۵۸۰۰ نفر است که ۷۰ تا ۸۰ درصد بافت جمعیتی منطقه را اهل تسنن تشکیل می‌دهند.

فرمانده گروهان پل خاتون هنگ مرزی سرخس افزود: تعاملی که مرزدار و مرزنشین دارد به امنیت پایدار مرز کمک می‌کند و این مهم در تمامی علوم نظامی به جد تأکید شده است و از این این گروهان نیز از قاعده جدا نیست و بر همین اصل ارتباطات خوبی با مردم منطقه دارد.

وی بیان کرد: یکی از وظایف مرزبانی نیز استیفاء حقوق مرزنشین است و از این رو تعداد روستاهایی که در منطقه وجود دارند برای حل مشکلات مرزبانی را محل رجوع خود می‌دانند و تأمین نیازهای خوراکی آن‌ها را نیز مرزبانی برعهده دارد.

خدادادی یادآور شد: اقتصاد غالب افراد منطقه بیشتر دامداری و کشاورزی به صورت دیم است و به علت نبود آب کافی و گرمای هوا باعث شده است تا کشاورزی رونق چندانی نداشته باشد.

فرمانده گروهان پل خاتون هنگ مرزی سرخس عنوان کرد: امنیت در طول نوار مرزی کشور بستگی به قدرت حکومت مرکزی کشور است و متأسفانه در کشورهای همسایه حکومت مرکزی قوی وجود ندارد و از همین رو امنیت مرزها، به خصوص در قسمت مرز افغانستان و پاکستان از سمت کشور همسایه بسیار ضعیف است و از همین رو وظایف مرزداران ایران بسیار زیاد می‌شود.

وی تصریح کرد: امنیتی مرز ایران حاکم است بخش بزرگی از آن مرهون نیروهای مرزبانی و پشتیبانی‌های مردمی است و مرزبانی و نیروهای مردمی تأمین کننده این امنیت است.

خدادادی اظهار کرد: تجاوز مرزی در منطقه سرخس تقریبا به صفر میل می‌کند و در یک سال گذشته فقط دو مورد قاچاق مواد مخدر رخ داد که هر دوی آن‌ها دستگیر و مواد مخدر کشف و ضبط شد.

فرمانده گروهان پل خاتون هنگ مرزی سرخس بیان کرد: ورود مردم به عرشه سد دوستی به دلیل اینکه در منطقه مرزی قرار گرفته است و هم اینکه آب شرب مشهد از آنجا فراهم می‌شود، امکان پذیر نیست و اگر مردم همکاری لازم را با همکاران ما داشته باشند بسیاری از حجم کارها کاهش می‌یابد.

وی تأکید کرد: همه بدخواهان امنیت کشور بدانند که آنچه که در مرز به عهده مرزبانان است وجب به وجب آن تحت کنترل است و در صورتی که اقدامی داشته باشند با برخورد قاطع نیروهای مرزبانی مواجه خواهند شد.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد