به گزارش مشهد پیام؛ انسان در گریز از هوای نفس و فرار از اشتغالات زندگی، در طریقت انس با معبود همواره نیازمند خلوتی است تا در انزوای وجود خویش در آثار صنع پروردگارش با دیده عبرت بیندیشد و با سوز دل و اشک دیده، باطن خود را از زنگار گناهان بشوید و خانه دل را مصفای حضور خالق هستی بخش سازد، و اعتکاف زمینه چنین خلوتی را فراهم می کند و فرصت و مجالی می دهد برای پرداختن به امور نفس خویش و جلوه گری نور محبت خدا در اعماق سرای وجود انسان، تا انسان بدون دلواپسی از کارهای انجام نشده و وابستگیهای روز مره، خود را در سرای معبود خویش نظاره گر باشد.

حضرت صادق(ع) فرمود: «فِی التَّوْراهِ مَکْتُوبٌ یا ابْنَ آدَمَ تَفَرَّغْ لِعِبادَتی اَمْلاءُ قَلْبَکَ غِنی وَلا آکِلْکَ إِلی طَلَبِکَ وَعَلَی اََنْ اَسُدَّ فاقَتَکَ؛ در تورات نوشته شده است: ای فرزند آدم! برای انجام عبادت من فراغتی به وجود بیاور تا من دل تو را از بی نیازی سرشار سازم و بدون اینکه تو طلب کنی، حاجتت را برآورده کنم و من خود را ملتزم می دانم که حوائج تو را برطرف نمایم.»

اینجا دیوارها هم عبادت می کنند

اشک شوغی در چشم دارد که ظاهرا خشک شدنی نیست. دانشجوی سال اول شهرسازی است و اهل مشهد. می گوید زیاد حرم می آید ولی یکی از بزرگترین آرزوهایش این بوده است که مراسم اعتکاف حرم مطهر رضوی پذیرفته شود. حتی برای این پذیرش نظر هم کرده است. علی آبادی؛ از اعتکاف اولی های حرم مطهر است که حال و هوای مسجد گوهرشاد را اینگونه توصیف می کند: انگار هوایی که استنشاق می کنم بوی خدا دارد، در و دیوارهای این مسجد انگار با ما عبادت می کنند. اینجا همه چسز رنگ خدایی دارد.

اینجا مسجد الرضاست

اینجا مسجد الرضاست؛ جایی در میان شلوغی های شهر… فکر اینکه عده ای کار و زندگی خود را در این محله مرفح نشین گذاشته اند و آمده اند تا خود را از بند دنیا رها کنند کمی سخت است… اما واقعیت دارد… اینجا در مسجد الرضا؛ زنان و مردان زیادی با یک ساک کوچک و ملافه ای به استقبال اعتکاف آمده اند. خانم حسین زاده از معتکفین مسجد است. او اعتکاف های دیگری را نیز در دیگر ایام شرکت است اما نیت خود از شرکت در اعتکاف امسال شفای پدر بیمارش عنوان می کند و می گوید: وقتی در خانه خودت با شکم سیر و در بهترین شرایط از خدا می خواهی و تو را اجابت می کند، پس حتما اینجا در خانه خودش و در میهمانی خودش دست رد به سینه کسی نمی زند. او می گوید: خیلی ها به نیت شفای بیماران اینجا آمده اند که امیدوارم خدای متعال به لطف و مرحمت خودش گره از کار همه بگشاید.

اعتکاف، فرصتی برای تفکر

حجت الاسلام امینی از معتکفین مسجد گوهرشاد. او در باره این مراسم الهی می گوید: اعتکاف، فرصتی برای تفکر است. زندگی روزمره و اشتغال به آن، گاه فرد را دچار غفلت می کند و اعتکاف، فرصت خوبی برای تفکر است تا اینکه انسان از حالت غفلت خارج شود و هوشیارانه به زندگی خود ادامه دهد.

او می افزاید: تزکیه روح، ازدیاد ایمان و تقوا، کسب ثواب عظیم، نورانیت و نشاط قلبی، گشوده شدن ‏عقده‏های درونی و رسیدن به آرامش و امید، هدفمند شدن زندگی، کسب معارف و علوم، تقویت اراده و صبر، گسترش محبت، عطرآگین شدن فضای زندگی، و در یک کلام،تقویت و گسترش ارزش ها از جمله فواید اعتکاف است.

امینی می گوید: جوانی که در مراسم اعتکاف، طعم شیرین ایمان و انس با خداوند را می‏چشد، لذت‏های مادی و شهوانی در دیدگانش، حقیر و بی‏ارزش می‏شود و به آسانی در گرداب فساد و باورهای ضد دینی گرفتار نمی شود. از سوی دیگر، چنین مراسمی خود پیامی عملی و درسی عبرت آمیز برای مردم است. حضور جمعی از مؤمنان در مسجد برای عبادت، در حقیقت نوعی دعوت به خداپرستی و دین مداری است و آثار سازنده‏ای بر جامعه خواهد داشت.

۲ هزار نفر میهمان مسجد گوهرشاد

دیشب همزمان با ولادت امیرالمومنین حضرت علی(ع) ۲ هزار نفر از پذیرفته­شدگان آیین اعتکاف ایام البیض سال ۹۷ میهمان مسجد گوهرشاد شدند. آیین اعتکاف ماه رجب و به اصطلاح ایام البیض همه ساله در مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی برگزار میشود. آیین اعتکاف امسال بین روزهای ۱۱ تا ۱۳ فروردین ۹۷ برگزار می شود.
علاوه بر ثبت نام اعتکاف رضوی مسجد گوهرشاد، ثبت نام مساجد وابسته آستان قدس رضوی در سطح شهر مشهد مقدس نیز انجام شد که در نهایت ۱۵۰۰ نفر نیز در این مساجد معتکف خواهند شد. مسجد صدیقیها (ویژه خواهران)، مسجد الرضا (علیه السلام) بلوار مصلی (ویژه خواهران)، مسجد الرضا خواجه ربیع (ویژه خواهران)، مسجد الرضا احمد آباد (ویژه برادران و خواهران)، مسجد ملا هاشم (ویژه برادران) و مسجد امام خمینی(ره) (ویژه برادران) از جمله این مساجد هستند.

***

امید که بعد از پایان مراسم الهی اعتکاف، نور معتکفین برجامعه بتابد و چراغی باشد برای ادامه راه؛ هم آن هایی که معتکف مساجد شدند و هم برای آن هایی که معتکف زندگی ماندند…

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد