به گزارش مشهد پیام، حقوق شهروندی‌از‌جمله مفاهیم نو پدیدی است که به طور ویژه‌ای به برابری،عدالت و مجموع حقوق و آزادی هایی  که در یک جامعه،افراد از آن بهره مند هستند توجه دارد و در نظریات اجتماعی، سیاسی و حقوقی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.

ضمن اینکه شهروندان به عنوان اعضای یک جامعه در حوزه های مختلف مشارکت دارند و در برابر حقوقی که دارند، مسئولیت هایی را نیز در راستای اداره بهتر جامعه و ایجاد نظم بر عهده می گیرند و شناخت این حقوق و تکالیف نقش مؤثری در ارتقاء شهروندی و ایجاد جامعه‌ای بر اساس نظم و عدالت دارد .ایجاد یک حس عضویت و تعلق خاطر داشتن به جامعه از جمله موقعیت‌های مفهوم شهروند در جامعه می باشد که با پذیرش کمک فردی به جامعه به افراد استقلال می دهد .این استقلال در مجموعه ای از حقوق انعکاس پیدا می کند که هر چند از نظر محتوا در زمان ها و مکان های مختلف متفاوتند لیکن، همیشه بر پذیرش کارگزاری و فاعلیت سیاسی دارندگان آن حقوق دخالت دارند.

 

اسلام به عنوان یک دین فراگیر که به همه ابعاد زندگی بشر توجه نموده است، دستورات صریح و شفافی برای روابط اجتماعی انسان ها دارد و نه تنها به کمال معنوی انسان ها توجه نموده است بلکه به چگونگی ساختن جامعه ای نمونه نیز توجه دارد.حقوقی از جمله حق حیات،حق آزادی بیان و انتقاد،حق تعیین سرنوشت،حق امنیت،حق برابری و عدم تبعیض همگی مورد تایید و تاکید دین اسلام هستند و حتی آیات و روایات صریحی نیز در این خصوص وجود دارد.

 

محوریت این مفهوم در منابع شرعی بر کرامت انسانی به عنوان اشرف مخلوقات، ارزش حیات و زندگی افراد، برابری بدون توجه به نژاد، رنگ، پوست و … هدفمند نمودن خالقیت انسانها و بیهوده نبودن زندگی انسان می باشد استوار است.

 

مقوله حقوق شهروندی   حقوق شهروندی از جمله دستاوردهای مثبت بشری است وقتی تحقق می یابد که همه افراد یک جامعه از کلیه حقوق مدنی و سیاسی برخوردار  باشند و همچنین به فرصت های مورد نظر زندگی از حیث اقتصادی و اجتماعی دسترسی آسان داشته باشند.در عرصه حقوق شهروندی که دغدغه اصلی نظام‌های مردمسالار در هزاره جدید است، نهاد وکالت نقش تعیین کننده‌ای در این زمینه ایفا می‌کند،به همین خاطر جهان مدرن به نهاد وکالت به مثابه سازوکاری عقلانی و مبرم برای احقاق حقوق افراد و تحقق عدالت می‌نگرد و مقدس می‌شمارد.

 

در واقع اصول اولیه حقوقی از جمله اصل تساوی در برابر قانون، اصل برائت،اصل شخصی بودن مسئولیت، ممنوعیت بازداشت خودسرانه، علنی بودن دادرسی، اصل قانونی بودن جرم و مجازات، اصل بیطرفی قاضی، حق دفاع،حق سکوت متهم، منع شکنجه، حق تجدید نظر خواهی، جبران خسارت ؛ از جمله حقوق اولیه قانونی است که یک شهروند در مواجهه با دستگاه قضاء از آن برخوردار است .

 

وکیل در زمان حضور در یک فرایند رسیدگی، تمام تلاش خود را برای حفظ  حقوق شهروندی به کار برده و در صورت مشاهده هر گونه تخطی از قانون با بکار گیری ابزارهای قانونی مراتب اعتراض خویش را اعلام و پیگیری می نماید.

 

در این راستا جبران خسارات وارده به شهروند نیز در دستور کار وکیل قرار گرفته که با بکار گیری ابزارهای قانونی این امر محقق می شود.

 

در ارائه آموزش های عمومی شهروندی نیز وکیل می تواند با ارائه آموزش های لازم زمینه گسترش مفهوم حقوق شهروندی را فراهم نماید .در واقع یکی از راههای بالابردن سطح دانش حقوقی شهروندان و یکی از حقوق اولیه هر شهروند، آگاهی از قوانین می باشد .

 

وکیل می تواند با ارائه آموزش های لازم از طریق مشاوره،چاپ کتاب و مقالات،بروشورهای اطلاعات حقوقی ،ضمن آموزش حقوق اولیه شهروندی شرایط را برای افزایش سطح آگاهی های عمومی فراهم می نماید.این افزایش سطح آگاهی ها خود بازدارنده بوده و باعث جلوگیری از تضییع حقوق شهروندان در مواجهه با اعمال غیر قانونی دستگاهها و افراد مختلف شده و حد و مرز رفتار ها را مشخص می کند لذا یک شهروند خود تکلیف به رعایت حقوق دیگران داشته و در مقابل از حقوق خود نیز به خوبی آگاه است.و اجازه تخطی به این حقوق را نمی دهد.

علی ادبی

مدرس دانشگاه

 

انتهای پیام/

 1. عماد

  حقوق شهروندی در گیر و دار زندگی امروزه به فراموشی سپرده شده…اینقدر گرفتار روزمره شدیم که یادمون رفته حقی هم داریم.

 2. سینا

  یکی از چیزایی که باعث می شه ما هر روز با مشکل زیادی برخورد کنیم اطلاع نداشتن از حقوق خودمونه -موضوع خوبی بود
  مشهد پیامیا بازم از این کارا بکنید

 3. حمید

  نحوه برخورد دستگاه قضایی با افراد مراجعه کننده مناسب نیست .این مگه جزو حقوق شهروندی مردم نیست

 4. مسعود خانی

  مطلب جالبی بود.ممنون مشهد پیام

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد