به گزارش مشهدپیام، حجت الاسلام امرالله سبحانی‌نیا، مدیر ستاد اقامه نماز خراسان رضوی در گفت‌وگو با صبح توس در خصوص تبیین نقش مسجد در نظام اسلامی، اظهار کرد: فلسفه مسجد در نظام اسلامی موضوع با هم بودن در خانه خدا را دنبال می‌کند که باید رعایت شود و اگر بخواهیم دین اقامه شود موضوع باهم بودن در خانه خدا حق انکار ناپذیر است.

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان رضوی با اشاره به اینکه در روایات از حضرت علی (ع) است که می‌گوید اگر مؤمن از جماعت جدا شود به دام شیطان می‌افتد، بیان کرد: اولین اصل در ایجاد نظام، ساختن انسان‌ها است و برای پیشرفت یک جامعه انسان‌هایی که مسئولیت به عهده می‌گیرند باید خودساخته باشند و یکی از جایگاه‌هایی که می‌تواند به این خود ساختگی کمک کند جایگاه رفیع مسجد است.

وی عنوان کرد: سمبل کار کردن در مسجد، نماز است و یکی از فسلفه‌های برپایی نماز طبق خطبه حضرت زهرا(س)، زائل کردن منیت و تکبر از انسان می‌باشد.

سبحانی‌نیا خاطرنشان کرد: بنا، تثبیت و مدیریت نظام اسلامی به مدیریت مسجد برمی‌گردد و از رأس هرم تا قاعده باید خود ساخته باشند و اعتقاد ما این است که مسجد در ساختن انسان‌ها نقش اول را دارد.

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان رضوی یادآور شد: آمار و ارقامی کسانی که در انقلاب جان خود را فدای این راه ارزشمند کردند نشان‌دهنده این است که خاستگاه این افراد مسجد بوده است.

وی ابراز کرد: برای پیشرفت جامعه به انسان‌های خودساخته احتیاج داریم و مسئله‌ای که می‌تواند این مهم را محقق کند مسئله پایبندی به ارزش‌ها است و البته مسجد نیز باید خود را منطبق با این نیازها آماده کند و باید در تمامی جهات این موضوع را در خود بپروراند و خروجی مسجد باید انسان‌های خودساخته باشد.

سبحانی‌نیا اضافه کرد: برای محک خروجی مسجد باید به انسان‌هایی که از آن به جامعه وارد شدند نگاه کنیم و اگر این افراد مطلوب جامعه نبودند باید دید که مسجد شأن خود را از دست داده است و یا اینکه در آموزش و یا مدیریت مشکلی دارد.

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان رضوی ادامه داد: باید تمامی این موارد برای طی کردن مسیر تعالی مسجد رعایت شود و در صورت رعایت جمیع جهات می‌توان به قرار گرفتن مسجد در جایگاه واقعی خود امیدوار بود.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد