به گزارش مشهد پیام، حسام زند حسامی، صبح امروز در مراسم اولین سالگرد مشهد شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگ ها که در موزه بزرگ خراسان برگزار شد توسعه صنعت و تجارت گوهرسنگ ها  را در آینده نزدیک در دستور خواهیم داشت عنوان کرد:  در یک سال گذشته کانون صنعت دانش بازار گوهرسنگ ها در جهت مشهد شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگ ها در کشور ایجاد شد.
وی با بیان اینکه  کانون صنعت دانش بازار گوهرسنگ ها  توانسته از معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری به منظور راه اندازی موزه علوم گوهرسنگ ها اعتبار جذب کند ادامه داد:  از ایده های هنرمندان در سطح ملی با مرکزیت مشهد مقدس در زمینه کسب و کار علمی و بین المللی استفاده می کنیم.

مدیر کل تجاری فن آوری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه داریم متاسفانه اقتصاد ما اقتصاد خام فروشی است و گوهرسنگ ها از این موضوع استثنا نیست، اظهار کرد: نقاط ضعف و قدرت در حوزه گوهرسنگ ها را بررسی می شود ضمن اینکه نگاه ما کارآفرینانه است.

حسامی  به ویژگی برتر کشور در بحث گوهر سنگ ها نسبت به نفت اشاره و  ابراز کرد: چرا که نفت نیاز به سرمایه  و آموزش های تخصصی ویژه دارد اما گوهر سنگ ها صنعتی هنری و برگرفته از ذات هنرمندان  است و نیاز به تجهیزات گسترده مثل صنعت نفت ندارد.

وی به بحث مشکلات سوغات اشاره کرد و گفت: اصالت و کارهای هنری تضمین شده نیست و مردم با بی اعتمادی خرید می کند باید جلوی کارهای نابخردانه را گرفت، درست است که مشهد شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگ ها است اما ما در تمام شهرهای ایران گوهر سنگ داریم بنابراین باید تلاش های همه جانبه و همکاری های بیشتری در این زمینه شکل بگیرد و خواهر خواندگی در زمینه گوهرسنگ ها با دیگر کشورها ایجاد شود.

در ادامه این جلسه حجت اله مرادخانی انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ ها فرصتی برای برند سازی صنایع دستی  در عرصه بین المللی است، عنوان کرد:  این عنوان یکی از عرصه هایی است که می تواند در  توسعه و اشتنغال  و رونق کسب و کار در ایران و مشهد داشته باشد.

وی افزود: این انتخاب چهار ساله می تواند ظرفیت ها را به مخاطب داخلی و خارجی به خوبی می تواند معرفی کند و فرصت را برای برند سازی محیا می کند.

مشاور معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به ظرفیت های اشتغالزایی در حوزه گوهرسنگ اشاره و اظهار کرد: پژوهش و تحقیق در حوزه گوهرسنگ ها بسیار مهم است چرا که  بستر خوبی را برای اشتغال پایدار ایجاد می کند.

مرادخانی به ضعف تحقیق و پژوهش های بنیادی در بحث گوهر سنگها اشاره و ابراز کرد: با گسترش تحقیق و پژوهش در این عرصه و خلاقیت و نواوری این پژوهش ها را دردیگر کشورها به فروش رساند.

وی  نبود نیرو متخصص به  تناسب ظرفیت  را یکی از چالش ها ی این حوزه ذکر کرد و افزود: متاسفانه مرکزی که اصالت کارهای هنرمندان را از حیث ارزش و شناسنانه مشخص کند وجود ندارد اما  با ایجاد گواهی و شناسنامه اختصاصی  برای گوهر سنگها می توانیم  ارزآوری و ارزش افزوده بیشتری داشته باشیم.

مرادخانی با بیان اینکه امروز ارزش افزوده در حوزه گوهرسنگ ها و صنایع دستی کشورمان نصیب کشورهای دیگر می شود، گفت:  این اتفاق باعث صلب فرصت های اشتغال زیادی می شود که باید در زمینه آموزش بیشتر ورود پیدا کنیم  و در شرایطی که بحث اشتغال و معیشت جوانان اولویت کشور است با ااستفاده از گوهرسنگ ها از شرایط حال حاضر می توان عبور کرد.

محمد رحیم رهنما  انتخاب مشهد را به عنوان  مرکز گوهر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی  یک برند برای این شهر به حساب می آید، عنوان کرد: بسیاری از شهرها سعی دارند این عنوان را بدست آورند.

وی انتخاب مشهد به عنوان شهر صنایع دستی گوهرسنگ ها عامل برتری برای جذب سرمایه ای این حوزه  و تولید ، خلاقیت و نوآوری های بیشتر دانست و ادامه داد: امام رضا(ع) منشا بسیاری از خلاقیت ها و اعتقادات مذهبی است به طور نمونه هنر فیروزه تراشی و عقیق ریشه در اعتقادات مذهبی مردم دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به سهم بالای  گوهر سنگ‌ها در زمینه اشتغال اشاره و  اضافه کرد: این نشان از حرفه ای شدن  و نهادینه شدن این هنر در بین مردم  دارد و این ویژگی ها باعث شده شورای جهانی صنایع دستی و سازمان جهانی یونسکو مشهد را برای چهارسال به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ ها برگزیند.

رهنما به دو  پدیده تفکر شهری و جهانی شدن اشاره و  ابراز کرد: اگر به این شبکه متصل نشویم از خلاقیت ها، نوآوری ها و پیشرفت عقب خواهیم ماند چرا که جهانی شدن  یکی از  نیاز ها و ضرورت های توسعه و پیشرفت است.

وی انتخاب مشهد را به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها فرصت مغتنمی برای جذب خلاقیت ها برشمرد و اظهار کرد: برای ایجاد اشتغال و تولید ثروت و آسایش و رفاه  و از این مزیت و فرصت باید حداکثر استفاده را کرد.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد