به گزارش مشهدپیام؛ روز قبل مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی از افزایش قرائت خانه‎های غیر مجاز در مشهد خبر داد این خبر این سوال را ایجاد می کند چرا مردم باید چنین هزینه های  فرزندانشان در چنین مکانهای بتواند درس بخواند. یکی از مهم ترین دلایل نبود کتابخانه مناسب و دور دست بودند مکان کتابخانه ها است.

متاسفانه وضعیت و تعداد کتابخانه ها را در خراسان رضوی بسیار اندک و غیرقابل قبول  است و بسیاری از این کتابخانه ها فضای مناسبی ندارند، فاقد موقعیت مکانی و جغرافیایی مناسب بوده و در دسترس نیستند، ساختمانهای آنها فرسوده است و به شدت نیازمند بازسازی و بهسازی هستند. همه  این ها ضرورت حضور خیرین در امر کتابخانه ها چه ساخت و چه تجهیزات را می رساند

همانطور که در آخرین رهنمودهای ایفلا برای کتابخانه های عمومی آمده است: نقش مهم کتابخانه عمومی ایجاد تمرکز بر رشد فرهنگی و هنری در جامعه است. در بیانیه یونسکو نیز از کتابخانه های عمومی به عنوان بزرگراهی برای رشد فرهنگی افراد و گروه های اجتماعی نام برده شده و از رسالت های مهم کتابخانه های عمومی ارتقای آگاهی افراد از میراث فرهنگی و نیز حمایت از گفتگوهای فرهنگی و تنوع فرهنگی ذکر شده است.

از دیگر اهداف کتابخانه‌های عمومی حمایت از سوادآموزی بزرگسالان است. چرا که سوادآموزی کلید دستیابی به تحصیلات، دانش، و نیز استفاده از کتابخانه‌ها و خدمات اطلاعاتی است.

در این رابطه با  معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عنوان کرد: در حال حاضر در استان کتابخانه های خیر ساز که صفر تا صد آن را خیرین ساخته و به پنج کتابخانه « شادروان امیر مسرور » شهرستان جوین،«زنده یاد یاسر علی آبادی» در شهر ستان نیشابور، «شادروران فرزانه گلدانی» در سبزوار و کتابخانه «فرزانه جامع» در مشهد است.

هادی حافظی گفت: طبق برنامه ششم توسعه تا سال ۱۴۰۰ مجموع متراژ کتابخانه‌های عمومی استان باید به هفتاد هزار متر مربع برسد که هم  اکنون این عدد ۴۳هزار متر مربع است.

وی ادامه داد:ما تا سال ۱۴۰۰ چیزی حدود ۲۷ هزار مترمربع نیاز داریم اگر میانگین هر کتابخانه را ۲۲۰ متر مربع برمبنای نقشه  کتابخانه ها در نظر بگیریم  باید تا سال ۱۴۰۰ ، ۱۲۳ کتابخانه در استان ساخته شود تا از برنامه توسعه عقب نیافتد.

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی  بیان کرد: باتوجه به کمبود بودجه های ملی و خصوصا برای محیط های فرهنگی و بالاخص کتابخانه‌ها، یقینا رسیدن به ۱۲۳عدد کتابخانه تا سال ۱۴۰۰ در برنامه ششم بدون حضور خیرین و علاقمندان حوزه  فرهنگ ناب کتابخوانی حاصل نخواهد شد.

حافظی ادامه داد: شاید مهمترین مرکز فرهنگی بعد از مسجد کتابخانه باشد چرا که شما هر فعالیت فرهنگی انجام دهید نیاز به به کتاب دارید مدارس و معلمین در کنار فعالیتهای آموزشی اگر بخواهند به پرورش فکری و روحی دانش آموزان فکر بکند باید فرهنگ مراجعه به کتابخانه عمومی و مطالعه آزاد را ترویج کنند.

وی ابراز کرد: اگر ما امروز فرزندانما را به مطالعه علاقمند کنیم فردا آسیبهای اجتماعی کمتری خواهیم داشت و جامعه کتاب خوان هزینه بسیار کمتری برای اداره ش می طلبد. این ها جنبه های مادی ماجرا است و گرنه رشد فرهنگی نیاز به بستر دارد که این بیشتر از طریق مسجد و کتابخانه حاصل می‌شود.

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی بیان کرد: اگر خیرین به فکر کار اثر بخش و ماندگار در فرهنگ جامعه هستند چاره جزء ورود به کتابخانه سازی ندارند و ما امیدوارم خیرین با ورود به این حوزه سنگ بنای رشد معنوی و فرهنگی جامعه را بستر سازی کنند.

حافظی با بیان اینکه برای اینکه فرهنگ وقف در زمینه کتابخانه ها را گسترش دهیم  تفاهم نامه ای با اداره کل اوقاف  بسته شده است  عنوان کرد: ما از اوقاف درخواست داشته ایم که مشاورین محترم وقف مردم را در موضوعات فرهنگی به سمت اهدای کتاب و کتابخانه سازی هدایت کنند

وی اظهار کرد: اخیرا کمیته ای به نام کمیته یاوران وقف کتاب با همکاری اداره کل اوقاف تشکیل شده است که افرادر آن کمیته از علاقمندان به حوزه وقف کتابخانه هستند از طریق این کمیته بنا داریم کمک هر فردی که علاقمند است برای ارتقای فرهنگ کتابخوانی به ساخت کتابخانه ها کمک کند را جلب کنیم.

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی بیان کرد: به نوعی در محیط های کتابخانه نیازی نیست که دیگران از طریق یک نفر ساخته شود بلکه بصورت وقف عام هر فردی به هر اندازه می تواند در ثواب وقف سازندگی کتابخانه خود را شریک کند ولو مبلغ بسیار کم می تواند در امر کتابخانه ها وقف کنند.

حدود چهار سال است که انجمن خیریه کتابخانه ساز برای ترویج فرهنگ وقف در بحث ترویج کتابخوانی، ساخت و تجهیز آن در کشور راه اندازی شده است به همین مناسب به سراغ  محمد حسین روشنک رئیس  انجمن کتابخانه ساز مشهد رفتیم.

روشنک در گفتگو با صبح توس عنوان کرد: هدف انجمن خیرین کتابخانه ساز توسعه کتابخانه ها و کمک به کتابخانه های موجود و آشتی مردم با کتاب  و کتابخوانی است در رابطه با این موضوع ما همایش های مختلفی در رابطه با  کتاب و کتابخوانی و توسعه کتابخانه های برگزار کرده ایم.

وی در رابطه با فعالیت انجمن خیرین کتابخانه ساز ملی و استانی عنوان کرد: متاسفانه انجمن خیرین کتابخانه سازملی زیاد فعال نیست وانجمن ما  با وجود این که در اکثر شهرها تشکیل شده فعالیتهایش خیلی نمود پیدا نکرده است.

رئیس  انجمن کتابخانه ساز مشهد ادامه داد:  اگر مسئولان شهری به این گونه انجمن ها کمک کنند در ترویج فرهنگ کتابخوانی در جهت توسعه کتابخانه های قدم موثری برداشته می شود.

روشنک  با انتقاد از شهرداری عنوان کرد: الگو ساخت و ساز آپارتمان ها عوض شده  و شهر بیشتر به سمت مجتمع های ۲۰۰ تا ۳۰۰ واحدی رفته است اما چرا در این تغییر الگو کتاب خانه جا نمایی نشده است چرا یک پیوست کتابخانه ای برای این مجتمع ها نوشته نشده است باید در پارکهای و محله های پر جمعیت کتابخانه در نظر گرفته شود

وی بابیان اینکه انجمن به  راه اندازی و ساخت کامل یک کتابخانه تا کنون کاری انجام نداده است اما  به زودی چند کتابخانه بسازیم، بیان کرد:  امسال ما با کمک انجمن خیرین استان و غلام رضابصیری پور رئیس انجمن استانی چند کتابخانه برای حاشیه شهر مشهد ایجاد کنیم

عباس علی کشاورزمنش  مهندس عمران و شاگرد اول کنکور ۷۰ ساله یکی از خیرین است که چندین مدرسه و کتابخانه ساخته است او در رابطه با ساخت کتابخانه هایی که در حاشیه  شهر و یکی از روستاهای مشهد برای مردم ساخته است عنوان کرد: یک زمانی ذوق این کار داشتم و ۱۵ الی ۱۶ پروژه خیریه  ساز که یا خود بانی آن یا مجری کار  بودم اجرایی کردم

وی در رابطه با اینکه چه شد که تصمیم به ساخت پروژه های خیرساز رفتید عنوان کرد: پدرم قبل از فوتش به من نصحیت کرد در روستای خودمان (زاک بالاتر از آرمگاه فردوسی) کار خیر انجام دهم و من هم اطاعت کردم.

این خیّر ادامه داد: به نظر من یکی از موثرترین اقداماتی که می شود در حوزه  فرهنگ سازی انجام داد یا بهتر بگویم دینمانم به وطن ادا کنیم باید کار کنیم که مردم به سمت کتابخوانی بروند.

وی با بیان اینکه  خودم یاد می آید اول دبستان را که تمام کردم با پسر همسایه مان کیهان بچه ها و اطلاعات هفتگی می گرفتیم و می خوانیدم و حتی کتاب را شبی یک ریال کرایه می کردیم رمان پلیسی علمی ادبیات ایران و این موضوع انگیزه ای شد تا به فکر کتابخانه سازی در روستا خودم و مناطق محروم مشهد بیافتم.

این خیّر گفت : من سه کتابخانه اقماری برای آستان قدس ساختیم، یکی از آنها کتابخانه مسجد امام رضا(ع) است ۵۰۰ هزار متر زیر بنا و ۲۰ هزار جلد کتاب و  دوتا کتابخانه دیگر در دو تا مسجد پایین شهر میدان عسگریه افتتاح کردیم

کشاورزمنش با بیان اینکه  کتابخانه که در پایین شهر افتاح کردیم بسیار مورد استقبال مردم و بخصوص بچه های آن منطقه قرار گرفت چرا که خیلی از این بچه ها نمی توانست به کتاب خانه مرکزی مراجعه کنند و با افتتاح این کتابخانه می توانستند در شبهای امتحان به در آنجا حضور پیدا کنند.

وی با بیان اینکه یک روز که به روستای خودمان رفتم با مشکلات روستا روبه رو شدم قرار شد خواهر شهید کاوه مشکل دبیرستان دخترانه و پسرانه روستا را حل کند و من در آنجا کتابخانه احداث کنم.

این خیّر افزود: زمانی که مشکل بچه های روستا حل شد من هم کتابخانه روستا را ساختم اما به خاطر مشکلاتی که داشتم و نگه داری کتابخانه برای من سخت بود آن را به روحانی روستا واگذار کردم اکنون بعد از گذشت ۱۶ الی ۱۷ سال از ساخت این کتابخانه  به روستا رفتم و رونق این کتابخانه در این روستا شاهد بودم.

کتابخانه یکی از مهم ترین ارکانی است که می تواند به ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه کمک کند متاسفانه کمبود کتاب خانه ها باعث شده مردم برای استفاده از مکانهای غیر مجاز مثل قرائت خانه ها استفاده کنند و حتی هزینه ها زیادی پرداخت کنند شاید نبود کتابخانه در روستاهای استان قابل قبول باشد اما اینکه هفت شهر فرهادگرد و سفید سنگ در شهرستان فریمان، رباط سنگ از توابع شهرستان تربت حیدریه، قدمگاه در شهرستان نیشابور، شهر همت آباد از توابع شهرستان فیروزه، مزداوند در شهرستان سرخس و شادمهر از توابع شهرستان مه ولات کتابخانه ندارند اصلا قابل پذیرش نیست این به معنا است که این شهر ها از ابتدای ترین امکانات برای رشد فکری و معنوی خود بهره مند نیستند و اگر خیرین به این موضوع ورود پیدا نکنند متاسفانه باید سالیان سال منتظر ساخت این کتابخانه ها توسط دولت باشیم.

انتهای یپام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد