به گزارش مشهدپیام، محمد بسکابادی، رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی خراسان رضوی در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون کارهای ویژه این سازمان، اظهار کرد: تفاوتی که طرح ملی همگام با کشاورز نسبت به سال‌های قبل داشته این است که کارهای جانبی و حاشیه‌ای نیز به این طرح اضافه شده است.

وی افزود: همایش‌ها، اردوهای جهادی و کارهایی از این دست با طرح همگام با کشاورز به علاوه هزینه‌های آن‌ها تجمیع شده است ولی حجم کار به صورت ثابت در ۴۰۰ روستا مثل سال ۹۵ در دست اقدام می‌باشد با این تفاوت که پراکندگی این ۴۰۰ روستا تغییر کرده است، به عنوان مثال بیشترین حجم مربوط به شهرستان مشهد است و برخی از شهرستان‌ها با توجه به عملکرد آن‌ها تغییر کرده‌اند.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: با تدبیر سردار فرماندهی استان تعداد ۱۶ روستا در ۱۰ شهرستان در خصوص شش محصول انار، پسته، انگور، زعفران، سیب و انگور، به صورت شاخص اقدامات ویژه صورت گرفت و دلیل این اقدام نیز علاوه بر همخوانی محصول با آب و هوای منطقه، مشخص شدن کامل و دقیق حجم افزایش یافته محصول در منطقه است.

بسکابادی عنوان کرد: مبنای کار طرح ملی همگام با کشاورز، تسهیل‌گری کار کشاورزی است به این معنا که کارشناس چگونه بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند و تأثیرگذاری لازم را داشته باشد و بر این مبنا در روستاها کار می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: کار ویژه بسیج مهدسین ایجاد هسته‌های علمی است و اعضای این سازمان در کل استان پراکنده‌اند و از همین رو اعضا را در زیر شاخه‌های تخصصی دسته‌بندی شدند و با این دسته‌بندی می‌توان علاوه بر کار تخصصی، کار فرهنگی نیز انجام داد.

عارضه بی‌مهارتی گریبانگیر متخصصین است

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی خراسان رضوی یادآور شد: متأسفانه متخصصین ما فقط آموزه‌های علمی را کار کرده‌اند و با مهارت رابطه خوبی ندارند از این رو این افراد را به حوزه مهارت نیز وارد کرده‌ایم و امیدواریم که این طرح جواب لازم را داشته باشد چراکه در صورت داشتن جواب مثبت، این طرح کشوری می‌شود.

بسکابادی تصریح کرد: کشاورزی اهمیت ویژه‌ای دارد چراکه با جان و تغذیه مردم در ارتباط است و بیماری‌های جامعه از این راه به راحتی منتقل می‌شود برای همین بسیار برای ما اهمیت دارد.

وی ابراز کرد: طرح همگام با کشاورز نمونه پیشرفته اردوهای جهادی است و در این طرح متخصص به منطقه مورد نظر می‌رود و در آنجا برای مردم کلاس برگزار می‌کند و آموزش‌های لازم را برای بهره‌وری و افزایش محصول را می‌دهد و در جریان این طرح بسیاری از متخصصین بسیجی جذب همان مناطق شده‌اند و در حال حاضر به عنوان مشاور با درآمدهای بسیار بالا مشغول به کار هستند هرچند در ابتدای کار با مبالغی بسیار ناچیز دست به کار زده‌اند.

رضایت از کار یعنی پر شدن ظرف

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: متأسفانه عارضه بسیار بدی در بین جامعه متخصص وجود دارد که دنبال کار پشت میز نشینی هستند و مهارت انجام کار عملی را نیز ندارند.

بسکابادی در نقد طرح ملی همگام با کشاورز و اعلام رضایت از آن، اظهار کرد: رضایت از کار یعنی پر شدن ظرف و از همین رو هیچ کاری بدون اشکال نیست ولی هرآنچه که توان داشتیم در این اره استفاده کردیم و با توجه به حجم کار و هزینه مصرفی، نتیجه خوبی در پیش رو داریم.

وی در اعتراض به حفر چاه‌های عمیق بدون مطالعه، خاطرنشان کرد: متأسفانه علم حفر چاه عمیق جزء، علوم وارداتی است و متناسب با وضعیت کشور نیست و متناسب‌سازی لازم برای این علم صورت نگرفته است و در عمل مطالعه‌ای نیز در حوزه رژیم استفاده سفره آب‌های زیرزمینی نداریم.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: تعجب می‌کنم به جای اینکه روی تکنولوژی‌های بومی کار کنیم و آن‌ها را به روز کنیم، دائما در حال واردات علم به کشور هستیم و این در حالی است که جنگ به طور کامل با علم داخلی، تجربه و اعتماد به همین مردم اداره شد.

بسکابادی بیان کرد: در ایران تکنولوژی استحصال آب به نام قنات است که ۴ هزار سال قدمت دارد و در این سال‌ها توانسته است که مشکلات آب و آبخیزداری ایران را حل کند ولی متأسفانه با ورود تکنولوژی حفر چاه عمیق به این کشور ظرف ۵۰ سال گذشته مشکلات فراوانی در کشور ایجاد کرده است، به طوری که در حال حاضر کم‌آبی و بی‌آبی در بسیاری از شهرها بسیار نمایان است.

چاه عمیق در کنار احیای قنات مشکلات آب در کشور را مرتفع می‌کند

وی یادآور شد: اگر موضوع علمی کردن چاه عمیق در کنار احیای قنات قرار گیرد، مشکلات آب در کشور تا حد وسیعی مرتفع می‌شود و در حال حاضر می‌توانیم با علم موجود به این دو موضوع برسیم.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی باید حتی در این موضوع نیز ورود کند و در مسئله علم نیز باید این باور را به مردم و مخصوصا مسئولان القاء کند چراکه دیر یا زود این مهم گریبان مردم و حکومت را می‌گیرد.

بسکابادی عنوان کرد: اشکالات قانونی در موضوع مدیریت آب وجود دارد و هرچند با بسیاری از مسئولان صحبت‌های لازم شده است ولی هنوز اقدام قابل قبولی انجام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: قنات تکنولوژی بومی ایران است و متأسفانه هنوز این آثار سنتی ایران ثبت جهانی نشده است و ترس از این است که مثل مولوی و کرسی و بسیاری از آثار تاریخی، فرهنگی و تکنولوژی بومی این کشور به نام سایر کشورها مصادره شود.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی خراسان رضوی ابراز کرد: تخصص در کشور حلال بسیاری از مشکلات است و توجه به تخصص به ریسک احتیاج دارد و این ریسک که با هزینه همراه است باید پذیرفته شود چراکه نتیجه آن حفظ استقلال و تمامیت ارضی ایران است و اگر این مهم محقق نشود و بی‌صبری و بی‌حوصلگی خرج کنیم، مجبور خواهیم شد که به کشورهای بیگانه دست کمک دراز کنیم تا در صورتی که صلاح دیدند و در راستای سیاست حاکم بر کشورشان بود به ایران ما کمک کنند و قطعا در این شرایط استقلال کشور به معنی واقعی کلمه از دست خواهد رفت و از آن فقط اسم و شعار باقی می‌ماند.

بسکابادی بیان کرد: زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که برخی از مسئولان به فکر به کارگیری مستشار هستند ولی این را باید بدانند که این کشور تا به امروز به دست متخصصان داخلی اداره شده است و در حال حاضر در بحث صدور دانش مهندسی و خدمات مهندسی می‌توانیم حرف برای گفتن داشته باشیم.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد