به گزارش مشهدپیام، محمد هادی ضیایی مهر اظهار کرد: در هشت ماهه نخست سال جاری بیش از ۷۷۰ هزار تن کالای ترانزیتی با حدود ۱۳ هزار دستگاه واگن از طریق مرز ریلی سرخس با کشورهای آسیای میانه مبادله شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۰ درصد رشد داشته است.

مدیر کل راه آهن خراسان رضوی افزود: ۸۰ درصد ترانزیت ریلی کشور از طریق مرز ریلی سرخس انجام شده و ۹۳ درصد کالاهای ترانزیتی از طریق کریدور ریلی سرخس به بندر عباس و بالعکس صورت گرفته است.

مدیر کل خاطر نشان ساخت: عمده کالاهای ترانزیتی را گوگرد، کود، پنبه، شمس آلومینیوم و مازوت است و عمده کشورهای مبادی بارگیری کالاهای ترانزیتی ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان بوده‌اند که ترکمنستان با ۶۰ درصد و ازبکستان با ۳۳ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

ضیایی مهر تصریح کرد: توسعه روابط بین راه آهن جمهوری اسلامی ایران با راه آهن کشورهای آسیای میانه، توسعه زیر ساخت‌های مرتبط با حمل و نقل ترانزیت و رفع گلوگاه‌های ترانزیتی به ویژه در محور ریلی سرخس، اعمال تخفیفات ۱۵ تا ۵۰ درصدی تعرفه عبور کالاهای ترانزیتی از قلمروی ریلی جمهوری اسلامی ایران و همچنین کاهش زمان ترانزیت در مسیر سرخس به بندر عباس و بالعکس از یک هفته به ۵۳ ساعت با راه‌اندازی قطارهای مستقیم و برنامه‌ای کریدور ریلی سرخس-بندر عباس و بالعکس از علت‌های افزایش ترانزیت ریلی مرز سرخس است.

وی اظهار امیدواری کرد: با اجرای همین رویکرد و سیاست‌ها بتوانیم ضمن حفظ رشد صورت گرفته در جهت افزایش ترانزیت محور ریلی سرخس که تاثیر زیاد و قابل توجهی در افزایش ترانزیت ریلی کشور دارد گام‌های موثرتری برداریم.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد