به گزارش مشهدپیام، محمدرضا حیدری در نخستین نشست اعضای هیات رئیسه شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور که صبح امروز کار خود را آغاز کرد، ضمن خیر مقدم به میهمانان، اظهار کرد: امیدوارم در این نشست در یک تعامل و هم افزایی به راهکارهای مناسبی برسیم.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس افزود: در راستای اهداف این نشست، در نشستی که در تهران بودیم قرار شد تدابیری فراهم شود تا اولین نشست در مشهد و در جوار حضرت رضا (ع) برگزار شود.

وی عنوان کرد: در مورد اولویت ها، چالش ها و فرصت ها در دوره انتقالی فراوان صحبت شد و در این ۶ ماه مسائل در ابعاد مختلف مشخص شده است، در ابتدا به این جمع بندی رسیدیم.

حیدری بیان کرد: تکرار بیان مسائل دردی را دوا نمی‌کند، ضمن تاکید بر تعامل با دولت و مجلس برای پیگیری مسایل شهری دور هم جمع شدیم، چرا که چاره ای جز رسیدن به رویکردهای خلاقانه نیست.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تصریح کرد: به ۴ مسئله در رویکردهای این نشست می پردازیم تا حداقل در هر کدام از این چهار محور خروجی عینی داشته باشیم که این مسائل شامل شهر هوشمند، رونق ساخت و ساز، حمل و نقل عمومی و منابع پایدار است.

وی خاطرنشان کرد: در کارگروه‌ها تلاش می‌کنیم به ساز و کارهای مناسبی برسیم و در ادامه راه، این ساز و کارها را اجرایی کنیم، برای مثال در رونق ساخت و ساز برای تامین حق اجتماعی قانون واحد است و اجرا می شود ولی تفسیرهای متفاوت باعث می‌شود که این موضوع را متفاوت در کلانشهرها اجرا کنیم و باید در اینگونه مسائل به وحدت رویه رسید تا در جریان این موضوع شاهد اتفاقات مثبت باشیم.

کلید واژه ایجاد مدیریت شهری تغییر، همدلی بین شورا و شهردار است

در ادامه قاسم تقی زاده خامسی، با  بیان اینکه مردم به شوراها رای دادند تا تغییر را در زندگی شهر نشینی ببینند، اظهار کرد: کلید واژه ایجاد این تغییر، همدلی بین شورا و شهردار است و راهی جز گذشتن از سلیقه ها و رسیدن به خرد جمعی برای اداره شهر ها نداریم.

شهردار مشهد مقدس ادامه داد: کلید واژه انتخابات، تغییر در زندگی مردم است و ما باید امید را به زندگی کسانی که در شهرها و در کل در این کشور زندگی می‌کنند را با مدیریت صحیح افزایش دهیم تا مردم نتیجه اعتماد خود را ببینند.

وی عنوان کرد: مشهد پازلی از فرصت ها و تهدیدهاست و هنر مدیریت شهری این است که چگونه از فرصت ها استفاده کند و تهدیدها را از بین ببرد.

تقی زاده خامسی تصریح کرد: محیط زیست و بیشتر شدن روزهای آلوده مشهد در سال ۹۶ از تهران، ۲۳۰۰ هکتار بافت فرسوده، مسکن های ناکارآمد از جمله تهدیدهای ما هستند و بزرگترین فرصت ها نیز وجود بارگاه منور رضوی با حضور سالانه ۲۵ تا ۲۸ میلیون زائر و مسافر در مشهد است.

در ادامه این مراسم نیز علیرضا رشیدیان اظهار کرد: مشکلات و سختی هایی در کشور و شهرها وجود دارد که باید آن‌ها را با تقسیم کردن، حل کرد  و امام راحل به ما آموخت از بزرگی مشکلات نترسیم، ما می توانیم و در ۴۰ سال اخیر هم توانستیم کشور را در مسیر توسعه اداره کنیم.

استاندار خراسان رضوی افزود: در رویارویی با مشکلات باید بتوانیم از هدر رفت انرژی بکاهیم و در روابط اجتماعی و مدیریتی باید از اصطکاک ها و هدر رفت وقت و انرژی کاست و شهرها را با عقلانیت اداره کرد.

وی تصریح کرد: باید بتوانیم برای آنچه می خواهیم بسازیم با هم مدارا داشته باشیم و یکدیگر را تحمل نموده و مسائل و مشکلات را با تعامل و همفکری حل کنیم.

رشیدیان عنوان کرد: به دلیل برخی مسائل جناحی، قدرت مدارا و تحمل در کشور کم شده و گاهی حتی برای مسائل کلان نیز نمی توانیم یکدیگر را تحمل کنیم.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مردم در هر انتخابات و در راستای مطالبات خود برای تغییر، رای می دهند و منتخبان مردم به ویژه در شوراهای شهر و روستا باید پاسخگوی مطالبات مردم باشند.

وی بیان کرد: امسال نیز دولت در برنامه های اجرایی توجه خاصی به کلانشهرها در مسائلی چون بازسازی بافت‌های فرسوده، شهر هوشمند و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی دارد و با توجه به حضور افراد کارشناس و با تجربه در شوراهای کلانشهرها امید است شرایط بهتری برای مردم فراهم شود.

رشیدیان عنوان کرد: شرایط امروز شوراها با توجه به روابط بین شوراها و دولت شرایط خوبی است و باید برای بهتر کردن زندگی مردم از این ظرفیت استفاده کرد.

محسن هاشمی رفسنجانی نیز در انتهای این مراسم، با بیان اینکه امیدواریم که این نشست ها منجر به هماهنگی بهتر بین دستگاه ها شود، اظهار کرد: در گذشته شورای شهر و روستا یکی از موضوعات قابل پیگیری برای قانون اساسی بود که با پیگیری‌های لازم این مهم به ثمر رسید.

رئیس شورای شهر تهران افزود: شوراهای شهر با ۲۰۰هزارنفر کارمند بزرگترین سازمان مردم نهاد کشور هستند و این ۲۰۰ هزار نفر که مدیریت شهری کشور را مدیریت می‌کنند باید اثرگذاری بیشتر داشته باشد و بعد از ۲۰ سال هنوز به تأثیر گذاری لازم نرسیده است.

دولت و شوراها از یکدیگر خجالت می‌کشند

وی با اشاره به اینکه به دلایل مختلف قوانین شوراها اجرا نشده است، بیان کرد: به نظر خجالتی بین دولت و شوراها وجود دارد و باید این موضع را کنار بگذاریم و در پی این بود که چه عواملی باعث هم افزایی بین دولت و شوراها انجام نشده است.

هاشمی رفسنجانی اضافه کرد: در شهر تهران یکی از موضوعات مهم مخازن سوخت است و برای این مهم هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است و این مهم یکی از همین خجالت ها می‌باشد.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به جزیره‌ای کار کردن شوراهای شهر کشور، تصریح کرد: الگوی مشترکی بین شهرها مثل حمل و نقل عمومی نیست و باید با پیگیری این مهم قانون مند شود تا کسی نتواند از آن عدول کند.

وی یادآور شد: گاهی کاری کوچک زمان زیادی می برد به این علت که هماهنگی لازم بین دستگاه های مختلف اجرایی وجود ندارد و در برخی طرح ها بسیاری از دستگاه ها همکاری لازم را ندارند.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: موضوع راه اندازی شورای شهر بحث بود تا حاکمیت از خدمات دهی به شهرها جدا شود و مردم این مشکلات را از چشم نظام نبینند و خود به طور مستقیم نسبت به انتخاب مدیران شهری آزاد باشند و باید چگونگی تعامل برای رسیدن به نتیجه در این اجلاسیه ها بررسی دقیق شود.

رئیس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: شکاف بین هزینه ها و درآمدها از قبیل مشکلات بزرگ شوراهای شهر است و هنوز برای این مهم طرحی جدی نوشته نشده است تا شهر فروشی جلوگیری شود و این مهم جزءوظایف ما در شورای شهر است.

وی با اشاره به کلیپی که اخیرا در فضای مجازی از مرحوم حجت الاسلام هاشمی راجع به مترو پخش شده است، بیان کرد: متأسفانه موضوع حمل و نقل شهری برای مدیران شهری اولویت ندارد، برای مثال من برج میلاد را به عنوان هووی مترو میدیدم چراکه در تخصیص اعتبارات برج میلاد به مترو اولویت داشت و در این دوره باید مترو و حمل و نقل شهری جدی گرفته شود.

انتهای پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد