مشهد پیام- در قسمت اول بررسی کارنامه فرهنگی یک ساله‌ی جهاد دانشگاهی مشهد چند مورد از عملکرد فرهنگی این سازمان بررسی شد  که به دلیل حجم بالای مطلب، مجبور به دو قسمت کردن این گزارش شدیم. در این گزارش ادامه وقایع رخ داده پیرامون دعوت پرحاشیه و پرچالش « جان کلارک» به مشهد را با هم دنبال خواهیم کرد  و همچنین به انتشار کتابی ترجمه‌ای از سوی جهاد دانشگاهی نیز خواهیم پرداخت. کتابی با ترجمه نویسنده‌ای که سابقه‌ی خوبی در عرصه محتوای ترجمه‌ای خود ندارد.

این گزارش را در ادامه می خوانیم:

 

آغاز پروژه‌ی واژگون سازی واقعیت!

(در حالی‌که بامداد جمعه جهاد دانشگاهی مشهد راسا و پیش از هر تجمعی کارگاه را لغو کرده بود، چنین وانمود شد که تجمع اعتراضی عصر جمعه‌، علت لغو کارگاه صبح جمعه بوده است!)، دبیر کارگاه فلسفه دین (هادی بختیاری)، طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا «واکنش برخی افراد و ایجاد نگرانی پیرامون امنیت دکترکلارک» را علت لغو کارگاه اعلام کرد؛ ادعای غیرمسئولانه‌ای که در رسانه‌های معاند بازتاب گسترده‌ای یافت.

 

وی همچنین حضور این فیلسوف آمریکایی در کنفرانس شیمون پرز و حمایت کلارک از قانونی شدن ازدواج همجنسبازان در آمریکا را تحریف شده خواند.

بختیاری صرفا بر خلقتگرا بودن و خداباور بودن کلارک تاکید می‌کند و در مورد چگونگی «تحریف» توضیح نمی‌دهد! غافل از این که «اسلام آمریکایی» هم ظاهرا خداباور است اما…

در مصاحبه‌ی مذکور تلاش شد «کارگاه خصوصی (پولی) به زبان انگلیسی»، بدل به «گفت‌گوهای علمی با اندیشمندان غربی» و «تقویت  فضای آزاداندیشی و عقلانیت دینی» شود.

نمونه‌هایی از افکار استاد آمریکایی کارگاه فلسفه‌ی دین جهاد دانشگاهی مشهد را در ادامه خواهیم خواند:

gregw

ترجمه:

مذهب و سیاست / در سال ۲۰۱۱، در کنفرانس رییس جمهور شیمون پرز به نام «مواجهه با فردا» در اسراییل شرکت کردم. شخصیت‌های مطرح عبارت بودند از تونی بلر، بنیامین نتانیاهو، ناتان شارانسکی، سارا سیلورمن، شکیرا. همان طور که پیش بینی می شد، بلر و نتانیاهو تند و پرحرارت بودند – تقریبا نتانیاهو من را متقاعد کرد. ….

 

 

sfgvsv

ترجمه :

کلارک در مقاله‌ای با عنوان “شکست قانون دفاع از ازدواج؛ خدا را شکر” می‌نویسد: دیوان عالی «قانون دفاع از ازدواج» را لغو کرد، قانونی که ازدواج زوج‌های هم‌جنس را قانونی نمی‌دانست. مسیحیان، که من یکی از آنها هستم، باید خدا را شاکر باشند. بی‌اغراق، باید به خاک بیفتیم و خدا را شکر کنیم.

باید خدا برای مزایای زندگی در یک دموکراسی قانونی و نه در یک جمهوری دینی یا حکومت الهی را شکر کنیم. ….

 

asdfw

 

ترجمه :

(کلارک در ادامه مینویسد) درحالیکه ترکیه معاصر یک جامعه سکولار است که بیان آزاد مذهب را مجاز می‌شمارد، سایر کشورهای مسلمان اینقدر سخاوتمند نیستند. در بسیاری از کشورهای مسلمان تغییر دین به مسیحیت غیرقانونی است؛ تغییر دین می‌تواند مجازات مرگ در پی داشته باشد. اعمال مختلفی که در غرب عموما پذیرفته شده است، قانونا ممنوع است و به سختی مجازات می‌شود. بهتر است کشورهای مسلمان بیشتر شبیه ایالات متحده و ترکیه باشند.

 

fwAf

 

ترجمه:

او در مقاله‌ای با عنوان «ازدواج همجنس‌بازان: عیسی چه انجام می‌داد» نوشت: مخالفت مسیحیان با همجنس‌خواهی یک افسانه است. مسیحیان تقصیر همه چیز از سقوط امپراطوری روم تا حملات ۱۱ سپتامبر را به گردن همجنسگرایی می‌اندازند. برای نمونه جری فالول (پدر معنوی نئومحافظه‌کاران آمریکا) مدعی شده که خدا به دشمنان ما اجازه می‌دهد با ما حمله کنند چرا که خدا را عصبانی کردیم – او می‌گوید که زنان و مردان همجنس‌خواه که فعالانه در تلاش هستند تا همجنسگرایی را به یک سبک زندگی جایگزین بدل کنند «به این امر کمک می‌کنند». و همه‌ی مردم می‌گویند: همین طور است.

 

fwefwef

 

ترجمه :

او در ادامه با تاکید بر سکولاریسم، می‌نویسد: برای همه –مسلمان، مسیحی، یهودی و حتی کمونیست- بهتر است که در جامعه‌ای زندگی کنند که آزادی اعتقاد و رفتار تضمین شده باشد. برای همه بهتر است که در جامعه‌ای زندگی کنند که هیچ ایدئولوژی‌ یا دینی به لحاظ سیاسی یا فرهنگی مسلط نباشد.

 

۱

 

ترجمه:

کلارک که با اعتراض همکیشان خود مواجه ‌می‌شود دوباره مدعی شد: در آخرین مطلبم، استدلال کردم که در ایالات متحده پیروان عیسی نظرات اخلاقی خود درباره ازدواج همجنس‌بازان را نباید تحمیل کنند. استدلالم استفاده روشن از قاعده طلایی عیسی است که گفت: «با دیگران چنان رفتار کنید که از آنها می‌خواهید با شما رفتار کنند». اگر مسیحیان خواهان آزادی انجام مناسک دینی‌شان در کشورهایی هستند که ایدئولوژی یا دینهای غیرمسیحی غالب است، بنابراین، آنها هم باید خواهان آزادی برای اقدامات غیرمسیحی در کشورهایی باشند که مسیحیان مسلط هستند.

[با این به ظاهر استدلال، در جمهوری اسلامی نباید با کلیساهای خانگی مقابله شود!]

 

eqwdfwef

 

 

ترجمه:

او در مطلبی با عنوان «نامه‌ای سرگشاده به مسیحیان: به افراد همجنس‌باز آسیب می‌زنید و این درست نیست»، به مخالفت با اجرای احکام الهی می‌پردازد و از همکیشان خود می‌پرسد: «اگر عیسی در اوگاندا و نیجریه بود، چه می‌کرد؟» و پاسخ می‌دهد: بجای ترغیب به سنگسار یا تازیانه زدن یا زندانی کردن، عیسی به سمت قربانی [یعنی همجنس‌باز!] می‌آمد، او را در آغوش می‌گرفت، به جمعیت نگاه می‌کرد و می‌گفت «بگذارید کسی که گناه ندارد، اولین سنگ را پرتاب کند». 

مسیح شاید به گناهکار بگوید: برو و بیش از این گناه نکن. تغییر نظر هیچ فردی نسبت به همجنسگرایی امتیاز ما نیست. اما امتیاز ما به عنوان یک مسیحی این است که نظرات درباره‌ی چگونگی رفتار با همجنسبازان را تغییر دهیم.

 

 

 

 

dcewwf

ترجمه:

کلارک در مقاله‌ای با عنوان «منکران خدا در افغانستان»، با استناد به گزارش «اتحادیه جهانی انسان‌گرا و اخلاق‌گرا» که بمنزله‌ی چتری برای سازمانهای انسان‌گرا، آتئیست (منکر خدا)، سکولار و شگ‌گرا و … است، به جمهوری اسلامی ایران اتهام زده و می‌نویسد: حداقل در ۱۳ کشور – افغانستان، ایران، مالزی، مالدیو، موریتانی، نیجریه، پاکستان، قطر، عربستان سعودی، سومالی، سودان، امارات متحده عربی و یمن – منکران خدا ممکن است به علت باورشان مجازات شوند.

 

fwfwef

ترجمه:

کلارک در مطلبی با عنوان «مهمترین موضوعات سیاسی روز» می‌نویسد:

اگر اسراییل حقوق برابر به عربها بدهد، چگونه اسراییل می‌تواند باایمنی دولتی یهودی باقی بماند؟ … اسراییل چگونه می‌تواند با افرادی مذاکره کند که از اعلام حق حیات اسراییل اجتناب می‌کنند؟

 

wefwf

 

 

همچنین چندی قبل با هدف فریب ایرانیان و ایجاد شکاف میان دولت و مردم در ایران، کمپین مضحکی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد با این شعار که اسراییلی‌ها عاشق ایران هستند. کلارک هم این کمپین را در وب سایت شخصی خود منعکس می‌کند.

dwedweff

 

کلارک هم مانند سایر دمکراتهای آمریکا ظاهرا علاقه‌ای به جنگ ندارد، اما با شیوه‌های عمیق فرهنگی درصدد خاتمه بخشیدن به مخاصمات میان مسلمانان و صهیونیستها و تداوم بقای رژیم اشغالگر قدس است و برای نمونه با تالیف کتاب «فرزندان ابراهیم – آزادی و تساهل در عصر منازعات مذهبی» در پی ایجاد آشتی میان آنهاست.

 

 

 

در حالی‌که سخنگوی جهاددانشگاهی تلاش می‌کرد برگزاری «کارگاه» برای فیلسوف مبلغ اسلام آمریکایی را توجیه کند و در این راه از مخدوش ساختن امنیت کشور هم ابایی نداشت، وب سایت صهیونیستی رادیو زمانه در حاشیه خبر لغو کارگاه کلارک در مشهد، اعتراف کرد:

کلارک اخیراً  در ترکیه، اسرائیل، نیجریه و اندونزی با مسلمانان درباره موضوع آزادی دینی همکاری می‌کرده است. وی مخالفت  مسیحیان با همجنس‌خواهی را ساخته و پرداخته افسانه، می‌داند. به نظر وی این موضوع ریشه در خود دین ندارد. ۱۷ خرداد ۱۳۹۳

 

bjhfgucfwed

 

 

 

■ معاون پژوهشی بنیاد علمی – فرهنگی شهید مطهری، حجت‌الاسلام دکتر محمد مطهری تحت تأثیر روایت جعلی از حادثه‌ی مشهد وارد میدان شد و نوشت: یک گروه چند ده نفره مانع سخنرانی او شدند. چرا؟ عمدتاً با این مستمسک که کلارک مروج و مدافع همجنس‌بازی است!

(احتمالاً به حجت‌الاسلام محمد مطهری گفته نشده بود برنامه راساً توسط جهاد دانشگاهی مشهد بامداد جمعه لغو شده است و تجمع دانشجویی حدود ۱۶ ساعت پس از لغو برنامه از سوی جهاد دانشگاهی برگزار شد و تجمع عصر جمعه نمی‌توانست علت لغو کارگاه صبح جمعه باشد!)

ظاهرا به حجت‌الاسلام مطهری درباره‌ی «کارگاه خصوصی (پولی) به زبان انگلیسی» گفته نشده بود و او تصور می‌کرد در مشهد از «برنامه‌ی سخنرانی و پرسش و پاسخ» و «بحث و گفت‌وگو» مانند آنچه در دانشگاه‌ها و حوزه‌ی علمیه قم و تهران رخ داده، ممانعت شده است.

 

ایسنا دو تصاویر زیر را در کنار نامه‌ی محمد مطهری منتشر کرد تا القا کند که از چنین نشست‌ علمی، مناظره و گفتگویی در مشهد ممانعت شده است!

fwefweffgergw

اما، آیا آنچه در کارگاه! خصوصی (پولی و ثبت‌نامی) سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی مشهد قرار بود رخ دهد، اینگونه بود؟!

بسیاری از دانشگاهیان و نیروهای ارزشی مشهد مشتاق بودند در فضایی عمومی فیلسوف آمریکایی را به چالش بکشند یا لااقل شاهد مناظره‌ی عمومی او با اندیشمندان مسلمان باشند. بجای اینکه او به دانشگاهیان ایرانی فلسفه دین بیاموزد، آنها از او سوال کنند چطور به خود اجازه می‌دهد که برای مسلمانان قرآن تفسیر کند! آیا بهتر نیست کلارک به جای فعالیت در کشورهای مسلمان و تبلیغ آزادی‌های دینی، هنگامی که مهمان شیمون پرز می‌شود، از صهیونیستها به علت توحش و کودک کشی‌هایشان انتقاد کند؟۲۰ خرداد ۱۳۹۳

پایان ماجرای کلارک!

ورود نسل دوم مترجمین داروینیست در جهاد دانشگاهی

۱ – وب سایت جهاد دانشگاهی خبر انتشار کتابی را منتشر کرد که توسط ع.و. و آ.ح. ترجمه شده بود. آ.ح. طی سالهای گذشته ده‌ها کتاب در زمینه داروینیسم و مسائل ضداخلاقی در فضای مجازی منتشرکرده است. ع.و. هم چندی قبل کتاب مستهجنی را در فضای مجازی منتشر کرده بود که وزارت ارشاد به آن مجوز نشر نداده بود.

 

 

۲– آ.ح. در یکی از شبکه‌های اجتماعی توصیه کرد در مکان‌های پذیرا «نیمه برهنه باشید» و …! ۱۶ تیر ۱۳۹۳

fsrfgh

 

البته «قاصد نیوز» به طور  کامل به کارنامه این مترجم پرداخته است که می توانید ببینید:

مترجم کتب غیرمجاز جنسی و نورچشمی‌ جهاددانشگاهی؛ برگزیده کتاب سال استان!

۳- رسانه‌های ارزشی به نظرات ضد اسلامی آ.ح. شدیدا اعتراض و از به کارگیری چنین افرادی به عنوان مترجم در جهاد دانشگاهی انتقاد کردند. ۲۰ تیر ۱۳۹۳

۴ – جهاد دانشگاهی از سایت‌های منتقد (بصرنیوز و …)به نیروی انتظامی شکایت کرد. پلیس فتا هم با حضور نمایندگان جهاد از جمله هادی بختیاری (مدیر دو خبرگزاری ایسنا و ایکنا)، مسئولین سایتهای منتقد سیاست‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی را احضار کرد.

 جالب است که یک ماه قبل وقتی دبیر کارگاه فلسفه دین در مصاحبه با ایسنا، علت لغو کارگاه فیلسوف مروج اسلام آمریکایی در مشهد را «نگرانی پیرامون امنیت دکترکلارک» اعلام و با سیاه نمایی برای رسانه‌های بیگانه خوراک تهیه کرد در حالی که وی خارج از صلاحیت و اختیارات خود سخن گفته و امنیت و استان را زیر سوال برده است. اواخر تیر ۹۳

fgfs ddfx xcvd

۵ – جهاد دانشگاهی با صدور جوابیه‌ای مدعی شد که آ.ح « هیچ رابطه‌ا‌ی با مجموعه جهاددانشگاهی ندارد». ۴ مرداد ۱۳۹۳

hgdfh

۶- روزنامه کیهان در اخبار ویژه‌ی خود نسبت به بکارگیری مجدد افرادی که انحراف فکری دارند، در انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد هشدار داد.

همچنین در این خبر از ع.و. مترجم جهاد دانشگاهی و انتشار اینترنتی کتابش که موفق به اخذ مجوز از ارشاد نشده‌ بود، انتقاد شد. ۲۳ شهریور ۱۳۹۳

fdhdghse

۷- جهاددانشگاهی جوابیه‌ای صادر کرد که درروزنامه کیهان منتشر شد. کیهان به جوابیه جهاد هم پاسخ داد. ۱ مهر ۱۳۹۳

etgg

۸- به رغم هشدار کیهان، در آئین افتتاح شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد از مترجمین کتاب مذکور (انتشارات جهاددانشگاهی خراسان رضوی) به عنوان کتاب برگزیدۀ یازدهمین دورۀ کتاب سال خراسان رضوی تقدیر شد. ۲ آبان ۱۳۹۳

 

۹- این بار پورتال جهاد دانشگاهی مشهد خبر تقدیر از کتاب مذکور را با افتخار اعلام کرد. ظاهرا روابط عمومی جهاد جوابیه ۴ مرداد خود به بصرنیوز مبنی بر عدم ارتباط مترجم مذکور با جهاد دانشگاهی مشهد را فراموش کرده بود. ۶ آبان ۱۳۹۳

 

sfgfsg

 

۱۰- بعد از واکنش ها به انتخاب کتاب این دو مترجم به عنوان کتاب سال، معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی ا علام موضع کرد و  گفت: اگر سابقه را می دانستیم، قطعا تقدیر انجام نمی شد.

ertv

 

۱۰ – بعد از اطلاع رسانی های صورت گرفته و حساسیت های فضای عمومی، جهاد دانشگاهی در جدیدترین موضع گیری خود،اسم آ .ح  که یکی از مترجمان  این کتاب بود را حذف کرد و تنها از نام عبدالحسین وهاب زاده به عنوان مترجم این کتاب  استفاده کرد . ۲۸/۰۸/۱۳۹۳

ertv

 

پایان گزارش/

با تشکر از علی‌،س

 

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

 1. قاسم

  سلام و تشکر از روشنگری شما
  تیزبین و مترصد بمانید برادران

 2. نام...

  بی سوادها اسم طرف را هم بلد نیستید
  جمیز کلی کلارک
  واقعا متاسفم متحجرین سیاه اندیش

 3. لاهیجی

  سلام و بسیار ممنون .. تازه این آقا دبیر کمیته قرآنی شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌های استان خراسان رضوی هم هستند و اینطور با حیثیت یک کشور بازی و اجنبی پرستی می کنن

 4. حسین

  مشهد پیام مچکریم

 5. شفاهی

  سلام
  من تا حالا به شکلی دیگر ی در مورد تجمع کنندگان فکر می کردم و بعد خواندن گزارش شما متوجه اصل مطلب شدم
  چند دنیای زسانه کثیف و گول زننده است! درود بر بچه های هوشیاری که در اون روز اقدام کردن و مانع انحراف شدن

 6. مجتبی

  سلام و با تشکر

 7. سعادتی

  گزارش مفصل و مفیدی بود

 8. حسین

  الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه علی ابن ابیطالب
  الحمدلله الذی جعل اعدائنا من الحمقا
  باتشکر از روشنگری شما

 9. ارام اهنگر

  از دوستان این سایت که در اوج شجاعت !نه اسم صاحب سایت دارند نه نویسنده متنشان معلوم است متشکرم که آن وقت ادعای حق گفتن دارند مومن اینقدر ترسو می شود؟

  • نام...

   امام علی – علیه السلام :
   ببینید “چه” می گوید
   و نه اینکه بدنبال این باشید که
   “که” می گوید

  • نام...

   ای شیطون ! می خوای ببریشون پلیس فتا ! بگی من خودم ایثارگرم ؟ آره ؟ ای بلا …

 10. سجاد

  سلام و با تشکر از مشهدپیام عزیز
  متن تحقیقی خوبی تهیه و منتشر کرده اید
  بازخوانی دقیقی از وقایع داشته اید
  تبریک می گویم

 11. صدرا

  مشهدپیام درود بر شما
  از همکاران رسانه ای شما هستم
  باید به فردی که بدنبال یافتن مسئول سایت است باید بگویم
  در عرف خبری و رسانه ای
  وقتی عبارت “به گزارش … ” در ابتدای خبر می آید
  یعنی سایت یا خبرگزاری نشر دهنده خبر یا گزارش
  مسئولیت آن خبر یا گزارش را پذیرفته است و نیازی به اسم فرد حقیقی نیست
  مگر برای اعمال فشار و سانسور و … بر نویسنده

 12. یعقوبی

  حرف حق گفتن نیازی به اسم و رسم نداره اخوی
  یه یهودی یا بودایی هم می تونه حرف حق را بگه
  ظاهرا شما دنبال چیز دیگه ای !
  شما جوابش را بگو
  چه کار داری چه کسی گفته

 13. واحدی

  سلام و سپاس از گزارش خوب تان
  متاسفانه بعضی ها فقط شیوه های فاشیستی و سانسور را می شناسند و بجای جواب دادن به مطالب گزارش دنبال صاحب سایت می گردند تا احتمالا سرش را به نوعی زیر آب کنند . باز هم متاسفم

 14. نام...

  ساده ترین راه سرکوب شما دوستان عزیز و هوشیار مشهد پیام است
  جواب دادن سخت و شاید غیرممکن باشد
  برای همین به شما ترسو می گویند و دنبال نام و نشان شما می گردند
  شجاعانه به رصد فرهنگی تان ادامه بدهید
  ترسو کسی است که سوء مدیریت و افتضاحی که به بار آورده را گردن دیگران می اندازد و امنیت را زیر سوال می برد

 15. سالاری

  سلام
  با تشکر از گزارش خوب و محققانه ی شما

 16. زهرا

  سلام
  بهترین نتیجه ای که از گزارش شما گرفتم این بود که
  با رسانه چه راحت می توان حق را ناحق جلوه داد
  خیلی مفید بود

 17. کاظم

  سلام
  خسته نباشید شایسته است رسانه ها گفتار مستند را از گزارش شما بیاموزند
  ضمنا ای کاش در همان مقطع این اسناد را منتشر می کردید
  هرچند انتشار آنها در این مقطع هم سازنده و عبرت آموز است

 18. کرمی

  سلام اگر مختصرتر می نوشتید بهتر بود هرچند احتمالا حق مطلب ادا نمی شد خداقوت

 19. نام...

  با تشکر از شما
  باید بگویم که سازمانهای ما بجای پاسخگویی به منتقدان راه سهل تری را می روند : تهدید و تطمیع منتقد
  برای همین شما را ترسو خطاب می کنند
  موفق باشید

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد