به گزارش مشهدپیام، پس از انعقاد برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام دولت یازدهم طی این قرارداد را به عنوان فتح‌الفتوح سیاست خارجی دولت و فصلی نو در روابط بین‌الملل معرفی کرد و بلافاصله بعد از آن رئیس دولت از برجام دو، سه و الی آخر خبر داد.

قراردادهای ریز و درشتی مثل قراردادهای جدید نفتی(IPC)، عضویت در گروه ویژه اقدام مالی(FATF) و سند ۲۰۳۰دگرگون ساختن جهان ما برای توسعه پایا(سند ۲۰۳۰) پس از برجام به تصویب رسید ولی سؤال اصلی این است که آیا اگر گشایشی بعد از انعقاد برجام رخ داده ثمره برجام بوده است و یا اینکه خود به نوعی قرارداد و دارای فواید و مضرات خاص خود می‌باشد.

در موضوع قراردادهای نفتی که بحث آن بعد از قرارداد توتال دوباره بر سر زبان‌ها افتاد چند مسئله وجود دارد که ابهام فراوان در این مهم به وجود آورده است و شائبه شیرین بودن این قراردادها برای افراد خاص را پررنگ‌تر می‌کند.

قانون اساسی که میثاقی ملی برای آحاد مردم و مسئولان است در مورد قراردادهای بین‌المللی مسکوت نیست و در این مورد حداقل در چهار اصل به طور مستقیم اصولی تنظیم شده است.

اصل ۷۷ قانون اساسی به این مهم تأکید دارد که عهدنامه‌ها, مقاوله‌نامه‌ها, قراردادها و موافقت‌نامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و برای آن ۱۱ تفسیر موجود است.

برای این اصل می‌توان به قرارداد بین شعبه قاهره بانک ملی و شرکت‌ بازرگانی‌ دولتی‌ سودان‌ و به‌ تقاضای‌ بانک‌ اف‌ سودان‌ خرطوم که‌ فقط قرار بر صدور دو فقره اعتبار اسنادی در سال ۱۹۷۷ توسط دولت وقت افتتاح شد، اشاره کرد.

بانک ملی ایران پس از کشمکش‌هایی به وجود آمد و طرف سودانی ناتوان در پرداخت اقساط شد به منظور کسب بدهی‌های آن بعد از انقلاب، اقدام به نامه‌نگاری با شورای نگهبان کرد و ناگفته نماند که این دو فقره اعتبار اسنادی برای ورود شکر به کشور امضا شد.

حال سؤال این است که آیا یک قرارداد ۲۵ ساله با شرکتی که تا کنون چندیدن مرتبه امتحان خود را در عرصه‌های گوناگون مبنی بر بد عهدی پس داده است و همچنین قراردادی که فروش میعانات نفت و گاز را به ارزش میلیاردها دلار به دنبال دارد ارزش کمتری نسبت به اسناد اعتباری خرید و فروش شکر دارد که برای آن از شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی کسب تکلیف نشد.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد