مهدی چمران، رئیس شورای عالی استان‌ها روز پنجشنبه در مراسم پایان دوره چهارم شورای عالی استانها در مشهد، اظهار کرد: هم اکنون لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است که در صورت تصویب آن شوراها و شهرداریها فلج می‌شوند.

چمران افزود: تبدیل این لایحه به قانون همه شوراها را در هم خواهد پیچید و در صورت تصویب آن دیگر چیزی به عنوان استقلال شورا و شهرداری باقی نخواهد ماند.

وی ادامه داد: در تدوین لایحه نهایی این قانون هیچ هماهنگی با شوراها و کمیسیون شوراها در دولت انجام نشد. طبق این لایحه عوارض و تمام مبالغی که در اختیار شهرداری به عنوان مالیات برارزش افزوده قرار می‌گیرد تبدیل به مالیات می‌شود که باید به خزانه دولت منتقل و جزو دارایی دولت محسوب شود.

رئیس شورای عالی استانها گفت: بر اساس این لایحه شهرداری‌ها برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده باید طی تفاهمنامه هایی از طریق سازمان برنامه و بودجه و موافقت با برنامه‌های پیش‌بینی شده، اقدام کنند که روندی زمانبر است.

وی افزود: دولت و مجلس باید به جای اینکه عوارض شهرداری‌ها را گرفته و به مالیات تزریق کنند، مالیات را از کسانی دریافت کنند که درآمدهای کلان دارند نظیر دلالان و واسطه‌ها که به رغم درآمد بالا هیچ مالیاتی نمی‌پردازند.

چمران ادامه داد: رسالت ما با پایان این دوره شورا پایان نمی‌پذیرد. حمله‌ها برای درهم کوبیدن شوراها وجود دارد که باید جلوی آنها گرفته شود.

وی گفت: شهرداری‌ها همیشه از کمبود بودجه رنج می‌بردند. نامه‌ای از سوی شورای عالی استان‌ها در خصوص آسیب‌هایی که این لایحه برای شوراها دارد در دست تهیه است و باید اعضای شورای عالی استان‌ها این آسیب‌ها را برای نمایندگان شهرهای خود در مجلس تشریح کنند.

رئیس شورای عالی استان‌ها افزود: اعضای شوراها باید طلبکارانه با نمایندگان شهرهای خود در مجلس در این خصوص مذاکره و از تصویب لایحه جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: درآمدهای پایدار نیز موضوعی مقابل مالیات بر ارزش افزوده است. تمام منابع درآمدی پایدار در قالب لایحه تدوین و در تلاش هستیم به صورت ۲ فوریتی در مجلس شورای اسلامی مطرح شود.

چمران در ادامه همچنین به تصویب تحریم‌های جدید در مجلس آمریکا بر علیه ایران اشاره و بیان کرد: این تحریم‌ها ضداخلاقی بوده و بیانگر ضدکرامت انسان عمل کردن، آمریکائی‌ها است. مسلمانان و ایرانیان همیشه منادی صلح و کرامت بوده‌اند، این راه را ادامه می‌دهند و این حرکات ضداخلاقی در تصمیم قاطع برای ادامه انقلاب اسلامی و رسیدن به پیروزی نهایی خدشه‌ای وارد نخواهد کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی استان‌ها نیز در این نشست گفت: شوراها محدودیت قرار دارند و دولت باید کنار شورا قرارگرفتن را نهادینه کند.

نرگس کمالی افزود: برای اداره جامعه باید همیاری وجود داشته باشد که شوراها در صف نخست این همیاری قرار دارند. شوراها به نیت کم کردن بار دولت وارد کار شده اند لذا باید تقویت شوند.

گفتنی است ۳۵ هزار شورای اسلامی در روستاها و بخش‌ها و هزار و ۴۰۰ شورای اسلامی شهری در سطح کشور دایر است. در مجموع ۱۱۷ هزار نفر با رای مردم به عضویت در این شوراها انتخاب شده‌اند. شورای عالی استان‌ها نیز ۷۵ عضو دارد.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد