به گزارش مشهدپیام، چند وقتی است که فعالیت های غیر مجاز آتلیه های بدون مجوز و عکاسان آزاد در سطح مشهد دیده می شود. این افراد که گاه در مکان های خلوت، باغ ها و خانه های شخصی و گاه در آتلیه غیر مجاز خود اقدام به عکاسی از زنان بدون حجاب و پوشش می کنند به جز کار غیر قانونی که انجام میدهند، پول زیادی نیز بابت آن دریافت می نمایند و حتی برای بالا بردن مشتریان خود اقدام به انتشارعکسهای تبلیغاتی خود در دنیای مجازی، صفحات فیس بوک، اینستاگرام و.. نیز میکنند.

عمکرد کاملا غیر مجاز و مخالف با مبانی جمهوری اسلامی ایران و دین اسلام از سوی این افراد در شهر مقدس مشهد جای تامل دارد و اگر از هم اکنون جلو کار افراد مذکور گرفته نشود چه بسا فعالیت هایشان گسترده تر شده و معظل آفرینی کند لذا به منظور بررسی این وضعیت سری به آتلیه ها و عکاسان سطح مشهد زدیم تا از نزدیک در جریان کار آنها قرار گیریم.

اولین آتلیه زیر زمینی و غیر مجازی که به آنجا می روم دارای اسم و رسم نسبتا خوبی است و مشتری های دائم خود را دارد. ابتدا می پرسم عکاس شما زن است یا مرد؟ او می گوید: هر دو، بستگی به خودتان دارد!

از وی میخواهم دکوررا نشانم دهد. وارد اتاقی می شویم کوچک با چیدمانی نسبتا شیک و غربی. پیمان، صاحب آتلیه عنوان می کند: اگر عکس اسپرت می خواهید این دکور مناسب است و در غیر این صورت میتوانیم در فضای باز هم برایتان عکاسی کنیم مثلا باغی شخصی که کاملا امن است!

آتلیه مجاز و دارای مجوز بعدی در محدوده آزاد شهر است با منشی آنجا تماس می گیرم و از او می پرسم که آیا عکاس های شما حرفه ای هستند؟ وی می گوید: بله، تمام آنها دارای تجربه اند، اما 90 درصد زنهای عکاس، عکاسی حرفه ای نمیدانند! و عکاسهای زبده مردها هستند و این به خاطر چشم ریز بین و جزئی نگر آقایان است که در کار عکاسی بسیار به آنها کمک می کند و شما اگر عکس خوب می خواهید عکاسهای آقای آتلیه را به شما پیشنهاد میکنم!

از او سوال می کنم که آیا از نظر قانونی منعی ندارد؟ دختر جوان میخندد و می گوید: این چیزها عادی است!

کنجکاو می شوم و مجددا می گویم که عکاسهای مرد شما چه نوع عکس هایی می گیرند؟ وی عنوان می کند: دونوع عکس داریم یکی اسپرت و پوشیده و دیگری کمی پوشیده و اگر بخواهید با حجاب هم عکس می گیریم!

از دوستان عکاسم سراغ چند نفر را که بدون داشتن آتلیه و مکان مشخص در منزل، باغ و یا هر جای دیگری اقدام به عکاسی میکنند، میگیرم و خیلی زود و بدون دردسر اسامی بیشماری از عکاسان آقا که در سطح مشهد با قیمت هایی نجومی عکاسی غیر مجاز می کنند به دست می آورم.

 

نرخ عکاسی از دخترخانمها، سه برابر آقا پسرها

یکی از این افراد از عکاسی در حوالی طرقبه و مکانهای کم تردد و بعضا بدون تردد در اطراف مشهد می گوید و می افزاید: اگر می خواهید می توانیم از باغ دوستان من هم استفاده کنیم.

از وی می خواهم نمونه کارهایش را نشانم دهد او صفحه موبایلش را که پر است از گالری عکسهای دختران نیمه عریان نشانم می دهد، در یکی از عکسها دختر جوانی در یکی از مکان های خلوت شهرستان طرقبه عریان روی زمین خوابیده است و برخی از قسمت های بدنش را با برگهای پائیزی درختان پوشانده!

از این عکاس می پرسم که آیا عکاسی برای آتلیه با عکاسی برای خبرگزاری تفاوت دارد؟ وی اظهار می کند: بله در سوژه ها! والبته قیمتی که ما از دخترهای جوان می گیریم سه برابر پسرها است! و در بحث خبری هم که اصلا پولی در نمی آید.

 

عکاس مرد یا زن فرقی نمی کند، قیمت مناسب اولویت دارد

با خانمی که در یکی از این آتلیه ها حدود 50 عکس گرفته علت انتخاب عکاس مرد را برای تهیه آلبوم شخصی اش می پرسم و علتش را معروف بودن و پرطرفدار بودن عکاسان مرد بین دختران بیان می کند و می افزاید: عکاسان مرد به مراتب بهتر از زنها عکس می گیرند،ژست های خاص می دهند و کاربلد تر و حرفه ای ترند!

لیلا ادامه می دهد: از طریق یکی از دوستانم با فردی به نام محسن آشنا شدم که کار عکاسی می کرد، وی به منزلمان آمد و حدود 200 عکس از من و دوستانم گرفت که 50 تای آنها را انتخاب کردیم.

وی بیان می کند: این عکاس به ما گفت اگر برایم مشتری جور کنید به شما تخفیف ویژه می دهم و البته برای این آلبوم از من 500 هزار تومان گرفت که در برابر رقم هایی که از دوستانم شنیدم فوق العاده مناسب است.

لیلا در مورد وضعیت حجابش در عکس ها عنوان می کند: این چیزها مساله ای نیست و من مدلهای نیمه برهنه ای دیده ام که عکاس مرد داشته اند و البته الان بیشتر آرایشگرهای عروس نیز مرد هستند که در منزل خودشان کار گریم عروس را انجام میدهند.

وی اضافه میکند: خود من یکی از افراد مشهور را در سطح مشهد می شناسم که گریمور سینمایی است اما گریم و آرایش زنان انجام میدهد و عکاسی هم می کند!

لیلا، دختران جوان را بیشترین قشر استقبال کننده از آتلیه ها می داند و در ادامه می افزاید: به دلیل چشم و همچشمی و مد شدن عکس های مدلینگ این کار امری طبیعی شده و اکثر دختران امروزی حداقل یک آلبوم دارند!

به سراغ آتلیه ای در منطقه سلمان فارسی می روم از ظاهر امر پیداست، آتلیه صاحب نام و مجللی است. در ابتدای ورود پسر جوانی آلبوم عکس عروس و دامادی را جلوی من می گذارد تا نمونه ها را ببینم از وی سوال می کنم که آیا این آلبوم در اختیار همه مشتری ها قرار می گیرد؟

 

14-1

اتحادیه عکاسان، فیلم برداران و یا اماکن اشکالی به ما نگرفته اند

متین صاحب آتلیه اذعان میکند: این آلبوم متعلق به مدل های ما است و با اجازه خودشان در اختیار همه چه مرد و چه زن قرار می گیرد.

در مورد غیر قانونی بودن این کار پرس و جو می کنم وی جواب می دهد: این کار دیگر امری عادی شده است و در هر آتلیه ای بروید از این نمونه کارها وجود دارد البته کار ما با اجازه خود مدل ها است.

می پرسم که آیا از نظراتحادیه عکاسان و فیلم برداران و یا اماکن این مساله مشکلی ندارد؟

متین پاسخ می دهد: خیر اشکالی ندارد و من حاضرم الان با آنها تماس بگیرم و از رضایتشان جویا شوم.

وی اضافه میکند: کار ما قانونی است اما در شهر مشهد خیلی افراد هستند که بدون کسب اجازه از عروس و دامادها عکسهای عروسیشان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند.

این عکاس تصریح می کند: هم اکنون 400 آتلیه ثبت شده در مشهد وجود دارد یعنی کسانی که جواز قانونی کار دارند اما چیزی حدود 600 آتلیه بدون مجوز و جواز کار در سطح مشهد مشغول به کارند.

وی دلیل این کار را انجام کار غیر قانونی بدون ترس از مجوز و اماکن و دردسر هایی از این قبیل می داند و ادامه می دهد:هیچ کدام از آنها تابلو و نام و نشان مشخصی هم ندارند و بسیاری از آنها همکار و دوستان من هستند که البته اگر مطمئن شویم میخواهید برای گرفتن عکس به آنجا بروید آدرس و شماره شان را در اختیارتان قرار می دهم در غیر این صورت معذورم!

این صاحب آتلیه دلیل فعالیت غیر مجاز این گروه از افراد را ندادن مجوز از طرف صنف عکاسان عنوان می کند و در ادامه می افزاید: به هر کسی مجوز به راحتی داده نمیشود ولی با این حساب رشد قارچ گونه آتلیه ها را در سطح مشهد می بینید و هم اکنون در این خیابان 5 آتلیه مجوز دار مشغول به کار هستند!

متین عنوان می کند: اتحادیه بر قیمت هایی که ما از مشتری دریافت می کنیم نظارتی ندارد ولی قانونی است که می گوید حتما باید با مشتری خود قرار داد ببندید و قیمت را ذکر کنید چه سی هزار تومان چه 30 میلیون تومان لذا هیچ گونه سقفی ندارد و اتحادیه تنها نرخ عکس 3 در 4 را تعیین کرده است!

از او درباره مجالس عروسی مختلط می پرسم که آیا برای فیلمبرداری و عکاسی از آنها نیز قانونی وضع نشده ؟

وی بیان می کند: ما از این مجالس فیلمبرداری و عکاسی نمی کنیم ولی هر آتلیه بنا به خواست خود قوانینی وضع می کند که ممکن است برخی این کار را انجام دهند.

 

در آئین نامه ی خود ممنوع کرده اند ولی انجام می دهند

وی در حالیکه برگه ماده و تعهدات آتلیه خود را می آورد می افزاید: من در آئین نامه ای که برای خودم تهیه کردم در مورد دوم ذکر کرده ام هیچ گونه مجلسی را که مرد و زن مختلط باشند پوشش نخواهیم داد، البته برخی از دوستان و همکارانم این تعهدات را وضع کرده اند و در صورت لزوم به اماکن هم نشان می دهند ولی تخلف در این کار نیز توسط آنها صورت می گیرد.

 

612

اتحادیه قوانینی برای مجالس عروسی ندارد

متین ادامه می دهد: اتحادیه ما قانون ندارد و این اماکن است که قانون وضع می کند مثلا هر چند وقت یک بار بخشنامهای صادر می کند و ما ملزم به رعایت آن می شویم.

وی خاطر نشان می کند: البته نظارت بر همه اینها کار آسانی نیست چون فرد می تواند در منزل مسکونی خود اقدام به این کار کند و بدون اینکه بخواهد مالیات و حق سالیانه بپردازد و از نظارت اماکن نیز ترسی ندارد.

این عکاس آتلیه در ادامه می افزاید: تنها در صورت شکایت مردم از عکاسان غیر مجازشود، اماکن اقدام به بازداشت آنها می کند در غیر این صورت کسی متوجه نمیشود زیرا آنها مشتریان مخصوص خود را دارند.

وی اظهار می کند: خیلی ها تحصیلات و تجربه این کار را هم ندارند عکاس خبری هستند که اصلا کارشان مستند است و شات را بر اساس مستند میزند و چیزی از کار فوت و فن و زیر و بم کار ما نمیدانند.

متین در انتها می گوید: البته ناگفته نماند عکاسان زنی هم هستند که بنا به جنسیتشان مشتری های مرد خاص خود را دارند وگاه قصه هایی از چگونگی کارکردن غیر مجاز آنها گاه می شنویم و اینکه چگونه از محبوبتشان در عکاسی استفاده می کنند!

پس از ازدیاد فعالیت آتلیه ها و عکاسان غیر قانونی، پلیس در راستای اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی و اخلاقی، اقدام به شناسایی و تذکر دادن به مراکز غیرمجاز ارائه خدمات مجالس عروسی، نموده است اما همچنان تعداد آتلیه های فاقد مجوز به مراتب بیشتر از آنهایی است که با مجوز فعالیت می کنند و جای خالی نظارت مسئولین هم چنان تامل برانگیز است!

اغلب این تخلفات در واحدهای مسکونی صورت می گیرد و خدماتی که ارائه می دهند اغلب غیر قانونی و غیر اخلاقی است، حریم زن و مرد را شکسته و برخلاف مبانی دین اسلام گام بر می دارند لذا بزرگترین اشاعه دهنده فساد اخلاقی است و اقدام آنها تخلفی بزرگ محسوب می شود.

با گشتی چند ساعته در شهر می توان کمبود نظارت بر این قبیل فعالیتها را دید. به راستی باید انگشت اتهام به سوی چه کسی گرفت؟ اتحادیه عکاسان، اماکن، پلیس، خود آتلیه ها و یا مردم؟!

 

 

 

 

 

 

 

گزارشگر: نسیم سهیلی

 

 

انتهای پیام/

  1. شاپور

    خیلی جالب بود ؛ تکان دهنده و مایه افسوس است
    مسئولین نالایق با اشغال پست های مختلف زمینه ساز جرایم مختلف هستند

  2. يك نفر

    به شما چه ربطا داره؟ صاحب عكس راضى، عكاس راضى، مشترى راضى. شما كى هستيد كه ناراضى باشيد؟ اسلام فقط توى ايرانه؟! اسلام با عكس به خطر مى افته؟ شماها بدترين توهين رو به اسلام مى كنيد. شما اسلام رو اينقدر ضعيف معرفى مى كنيد كه با هر چيزى زير سؤال مى ره!

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد