به گزارش مشهد پیام، علی‌اصغر محمد پور در قوچان اظهار کرد: استفاده از کالای داخلی می‌تواند به توسعه تولید همراه با ایجاد اشتغال مولد و پایدار کمک کند، بی تردید، لازمه آن نیز  حمایت از صنعت است.

وی بابیان اینکه صنایع داخلی ایران صنایع خوبی بوده و گاهی اوقات با صنایع اروپا و آمریکا برابری و از آنها جلوتر است، گفت: خیلی از برندهای داخلی در خانه‌های قدیمی مردم پیدا می‌شود و خرید این‌گونه از محصولات می‌تواند به تولید داخل و ایجاد اشتغال کمک کند، لازمه آن این است که همه مردم دست‌به‌دست هم دهند.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه کارخانه‌های لبنی خراسان رضوی با تأکید بر این مطلب که کشور با کالای خارجی آباد نشده و لزوماً با کالای داخلی آباد می‌شود، اضافه کرد: اگر با نگاهی کوتاه‌مدت به دنبال تجمل‌گرایی و لوکس گرایی باشیم، ممکن است بسیاری از برندهای مطرح خارجی بهتر باشند.

محمدپور با اشاره به اینکه نگاه درازمدت برای استفاده از کالای داخلی به توسعه کشور کمک می‌کند، یادآور شد: بی تردید، صنعت با توجه به حمایت و تلاش نخبگان علمی کشور و عشق به تولید، خدمت و کار توسط صاحبان صنایع این صنعت از صنعت‌های اروپایی بهتر می‌شود.

وی بابیان این موضوع که صرفا تبلیغات، نمی‌تواند برای یک کالا مؤثر بوده و کیفیت محصولات بسیار حائز اهمیت است، تأکید کرد: هم‌اکنون شبکه‌های ماهواره‌ای کالاهایی را تبلیغ می‌کنند که شرکت‌های اروپایی هزینه کمی را برای این تبلیغات می‌دهند و این هزینه قابل‌مقایسه با پرداختی تبلیغات به صداوسیما نیست.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه کارخانه‌های لبنی خراسان رضوی با اشاره به اینکه صداوسیما باید در راستای حمایت از تولید داخلی با تعرفه‌ای پایین نسبت به ترویج و تبلیغ کالاها بپردازد، متذکر شد: لبنیات تقریباً ۱۰۰درصد داخلی بوده، به کشورهای آمریکا، اروپا و حتی همسایگان ایران صادرات انجام می‌شود که این نشان از کیفیت خوب کالاهای ایرانی است.

محمدپور بابیان اینکه در خراسان رضوی تقریباً ۱۳۰ کارخانه لبنی وجود دارد که بیش از ۴۰ کارخانه تعطیل است، یادآور شد: کارخانه‌های باقی‌مانده نیز با میانگین ۳۶ درصد ظرفیت کار می‌کنند و حاشیه سود آنها کمتر از سه درصد است.

وی روزانه ۶۰۰ تن فله فروشی شیر در لبنیات سنتی و غیر صنعتی در خراسان رضوی را سبب بازی با سلامت جامعه و مخاطره‌آمیز دانست و اضافه کرد: بنا به یک تحقیق مستند، ۷۰ درصد افرادی که دچار تب مالت شدند، از لبنیات سنتی یا همان غیر صنعتی استفاده کرده‌اند.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه کارخانه‌های لبنی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه امروز در مشهد بیش از ۳۰ درصد از لبنیات تولید استان‌های دیگر استفاده می‌شود، یادآور شد: مردم برای حمایت از برندهای استانی و توسعه اشتغال باید توجه ویژه‌ای به محصولات بومی داشته باشند.

محمدپور یکی از مهم‌ترین مشکلات کارخانه‌های لبنی در خراسان رضوی را عدم توجیه اقتصادی این کارخانه‌ها عنوان کرد و افزود: میانگین عملکرد کارخانه‌های لبنی مستقر در بورس ۱٫۷۹ درصد سود بوده، این در حالی است که بانک‌ها ۲۰ درصد سود ارائه می‌دهند و سود دو یا سه‌درصدی کارخانه‌ها نشان از عدم توجیه اقتصادی آنها است.

وی مقوله دوم را رشد قارچ گونه و غیرمنطقی و غیرعلمی مغازه‌های سنتی فروش برشمرد و بیان کرد: فروش شیر خام طبق استاندارد ملی ۲۰۸۲ ممنوع بوده، اما این موضوع متأسفانه انجام می‌شود و هیچ نهادی نیز پیگیر نیست که جلوی این تخلف گرفته شود.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه کارخانه‌های لبنی خراسان رضوی با اشاره به برگزاری جلسات مختلف با دانشگاه علوم پزشکی مشهد، معاون رئیس‌کل دادگستری و استاندار این استان برای مرتفع شدن این مشکل، متذکر شد: یکی دیگر از مشکلات پیش‌روی کارخانه‌های لبنی، موازی کاری برخی اداره‌ها و کش‌وقوس‌های اداری است، به‌طور مثال برای دریافت یک مجوز یک سال دوندگی در خراسان رضوی وجود دارد. منبع؛ فارس

انتهای پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد