به گزارش مشهدپیام، بلای خانمانسوز اعتیاد و شعله‌ور شدن آتش زیر خاکستر آن از آلونک‌هایی آغاز می‌شود که محل خرید و فروش مواد مخدر و عامل نگون‌بختی خانواده‌ها است. به اذعان بسیاری از دست‌اندرکارن حوزه مبارزه با مواد مخدر برای ریشه کنی اعتیاد در جامعه باید تبر به ریشه آن زد و این ریشه و بن چیزی جز فروشندگان مواد مخدر و مراکز توزیع و فروش نیست.

* مهر و موم ۸۰۰ مرکز تهیه و توزیع مواد مخدر در حاشیه شهر مشهد

جانشین سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به ایرنا گفت: ۹۲ درصد جرائم مرتبط با مواد مخدر در این کلان‌شهر مربوط به منطقه حاشیه آن است بطوری که تاکنون هشت مرکز آلودگی کلان و ۲۷۸ مرکز جزئی آلودگی به مواد مخدر در این منطقه شناسایی شده و برای پاکسازی در دستور کار است.

مهدی خدابخشی افزود: فروشندگان مواد مخدر و روان‌گردان در حاشیه شهر به معضلی جدی تبدیل شده بودند لذا طرح ارتقا امنیت اجتماعی و مبارزه با فروشندگان مواد مخدر از پارسال در دستور کار پلیس، دادستانی، سپاه پاسداران و بسیج در مشهد قرار گرفت.

وی به همگرایی و همدلی بین نهادهای حاکمیتی مشهد در حوزه شناسایی معتادان و خرده‌فروشان مواد مخدر، اقدام میدانی و مراقبت پس از جمع آوری و درمان در جریان اجرای این طرح اشاره و بیان کرد: در چارچوب اجرای طرح پاکسازی مناطق حاشیه شهر و برخورد با توزیع کنندگان مواد مخدر پارسال ۸۰۰ مرکز فروش در حاشیه شهر مشهد پلمب شد.

جانشین سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون نیز ۳۶ مرکز خرده فروش مواد مخدر در مناطق قاسم آباد، کاظم آباد و خواجه ربیع شناسایی و پلمب شد. برنامه امسال دادسرا تداوم طرح جمع آوری معتادان متجاهر، فروشندگان مواد مخدر و شناسایی و بازدید از عطاری‌های سطح شهر است.

وی گفت: آسیب عطاری‌ها نیز در مشهد جدی است. هفته پیش ۵۰۰ هزار عدد قرص ممنوعه از یک عطاری در منطقه قاسم آباد مشهد کشف و ضبط شد. این قرص‌ها شامل ترامادول، کپسول‌های دست ساز لاغری، قرص‌های مخدر و قرص‌های سقط جنین بودند.

* جمع آوری هفت هزار معتاد متجاهر

جانشین سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب مشهد همچنین از جمع آوری هفت هزار معتاد متجاهر از مناطق حاشیه این شهر طی پارسال تاکنون خبر و ادامه داد: ۶ هزار معتاد متجاهر پارسال از حاشیه شهر جمع‌آوری و به کمپ ترک اعتیاد منتقل شدند.

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون نیز هزار و ۴۷۱ معتاد در مراکز اقامت اجباری برای ترک پذیرش شدند که ۲۸۱ نفر از این تعداد زن هستند.

خدابخشی ادامه داد: هم اکنون هزار و ۴۱۴ نفر در مراکز ترک اعتیاد در مشهد در حال مداوا هستند. یک مرکز دولتی اقامت اجباری معتادان متجاهر در مشهد ویژه زنان و یک مرکز ویژه مردان با ظرفیت نگهداری ۸۰۰ نفر فعال هستند. با این حال با هدف ایجاد ظرفیت بیشتر، با بخش خصوصی قرارداد منعقد شده و سرریز معتادان جمع‌آوری شده در مراکز خصوصی نگهداری می‌شوند.

وی گفت: طرح پاکسازی مناطق حاشیه شهر و برخورد با توزیع‌کنندگان مواد مخدر با مرکزیت دادستانی و همکاری بسیج و نیروی انتظامی مشهد با جدیت دنبال می‌شود.

* مختل شدن چرخه اعتیاد با محو مراکز خرده فروشی

فرمانده انتظامی مشهد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: اقدام به مهر و موم مراکز عرضه و فروش مواد مخدر از طرح‌های خوب و موفقی بوده که با همکاری دادسرای مشهد با جدیت دنبال می‌شود.

سرهنگ محمد بوستانی افزود: تا پیش از اجرای این طرح بخاطر به‌کارگیری شگردهای مختلف توسط خرده فروشان مواد مخدر برای ممانعت از ورود پلیس به مراکز عرضه و فروش و ایجاد موانعی در این مراکز برای دیررسیدن پلیس امکان برخورد قاطع با خرده‌فروشان وجود نداشت.

وی ادامه داد: آنها با ایجاد موانعی در آلونک‌های خود مانع زود رسیدن پلیس به محل می‌شدند و از این فرصت برای نابودی مواد استفاده می‌کردند لذا پس از دستگیری آنها به دلیل نبود ادله کافی و موضوع جرم از لحاظ قانونی و قضائی امکان دستگیری و برخورد با آنها وجود نداشت.

فرمانده انتظامی مشهد گفت: با ورود دستگاه قضا و دادسرای مشهد به این موضوع و اجرای طرح مهر و موم مراکز فروش مواد مخدر در مناطق مختلف شهری به خصوص در حاشیه شهر از پارسال توفیقات خوبی در این زمینه به دست آمده است.

وی به رضایت بالای شهروندان از اجرای این طرح اشاره و بیان کرد: اعتیاد با افزایش جرم و جنایت ارتباط مستقیم دارد و بیش از ۵۰ درصد جرائم به نواعی با اعتیاد به صورت مستقیم و غیرمستقیم مرتبط هستند.

سرهنگ بوستانی افزود: قاچاقچیان، خرده فرشان و معتادان سه ضلع چرخه اعتیاد هستند و خرده فروشان به عنوان واسطه بین قاچاقچی و معتاد نقش مهمی در تکمیل این چرخه دارند لذا با از بین بردن این لایه واسط چرخه اعتیاد مختل می‌شود.

سکونت‌گاه‌های غیررسمی یا حاشیه با گستره‌ای شامل ۱۳ درصد از مساحت مشهد، ۳۲ درصد جمعیت این کلان‌شهر را در خود جا داده‌اند. بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در ۶۶ پهنه حاشیه شهر مشهد ساکن هستند. سکونت‌گاه‌های غیررسمی به مناطقی گفته می‌شود که مهاجرین روستایی و محرومان جامعه شهری را در خود جای داده و خارج از برنامه‌ریزی رسمی و قانونی توسعه شهری بطور عمده بدون مجوز در درون یا خارج از محدوده قانونی شهرها به وجود آمده اند. فقدان سند مالکیت رسمی، محرومیت از خدمات و زیرساختهای شهری از شاخص‌ها این مناطق است. شرایط حاکم بر اینگونه نواحی در بروز ناهنجاری‌های اجتماعی بسیار مساعد است.

۴۲ درصد جمعیت کشورهای در حال توسعه در سکونت‌گاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند. بر اساس گزارش سازمان ملل سکونت‌گاه‌های غیررسمی(حاشیه نشینی) چالش اصلی هزاره سوم معرفی شده بطوری که در جهان از هر شش نفر یک نفر در سکونت‌گاه‌های غیررسمی زندگی می‌کند.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد