به گزارش مشهدپیام سید حمیدرضا اسلامی، مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی صبح امروز در نشست خبری این سازمان که در سالن جلسات این اداره برگزار شد با اشاره به کاهش اهداکنندگان خون در ماه مبارک رمضان عنوان کرد: برای رفع این مشکل، امسال ۱۵ ماه مبارک رمضان که مصادف با میلاد امام حسن مجتبی است، به اهداء کریمانه (شعار اهدا خون) اختصاص داده‌ شده است.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی گفت: در ایام ماه مبارک رمضان پایگاه‌های اهدای خون مشهد از ساعت ۲۱ تا ۱:۱۵ بامداد و پایگاه‌های شهرستانی از ساعت ۲۱ تا ۲۴ آماده خون‌گیری از اهداکنندگان هستند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از سیاست‌های این اداره استمرار اهدا خون است یعنی اهداکنندگان بار اولی و باسابقه به سمت اهدا خون مستمر هدایت شوند چراکه در مواقع اورژانسی خیلی سریع خون سالم از طریق یک تماس به بیمار نیازمند اهدا می‌شود.

مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی بابیان اینکه حداکثر زمان نگه‌داری خون ۳۵ روز است، اظهار کرد: علت عمده‌ای نیاز به خون این مهم است و برای همین باید به‌صورت مداوم اهدا خون صورت گیرد تا از این مسئله عبور کنیم.

تولید ۳۳۰ هزار کیسه خون و فرآوری در سال گذشته

اسلامی ادامه داد: سال گذشته با همکاری اهداکنندگان ۳۳۰ هزار کیسه خون و فرآورده‌های آن تهیه و به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ارسال شد همچنین متجاوز از ۶۸ هزار کیسه پلاسما برای تهیه دارو به آلمان ارسال شد تا پلاسمای ایرانی منبع تهیه دارو برای ایرانی‌ها باشد.

وی بابیان اینکه خون ایرانی پاک‌ترین خون جهان معرفی‌شده است، ادامه داد: در حال حاضر نصف داورهای بیماران هموفیلی و تالاسمی از پلاسمای ایرانی تهیه می‌شود که امیدواریم با حضور مستمر اهداکنندگان بتوان نیاز تمام بیماران هموفیلی و تالاسمی تأمین کرد.

مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی با اشاره به اینکه با تجهیزات پزشکی، خون دریافت شده از داوطلبان به اجزاء تشکیل‌دهنده تقسیم می‌شود، بیان کرد: با این عمل علاوه بر تأمین خون موردنیاز انتقال خون، سایر فرآورده‌های خونی و محصولات مشتق از پلاسما تهیه می‌شود.

اسلامی عنوان کرد: از سلول‌های خونی در درمان سرطان استفاده می‌شود، بخش فناوری این سازمان به سمت جداسازی سلول‌های خونی در جهت درمان گام برداشته است.

وی با اشاره به اینکه بعضی از نگرانی‌ها در زمینهٔ خون‎دهی به‌خصوص در میان زنان وجود دارد، که درست نیست، افزود: هنگامی‌که فردی برای اهدا خون مراجعه می‌کند معاینه و مصاحبه می‌شود که این اقدامات بر اساس استانداردهای بین‌المللی انجام می‌گیرد.

سال گذشته بیش از ۱۸۳ هزار نفر خون اهدا کردند

مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی افزود: سال گذشته ۱۸۳ هزار و ۴۵۱، داوطلب اهدا خون بودند که از این تعداد ۴۵ هزار و ۴۵۴ نفر از اهدا خون معاف شدند.

اسلامی بابیان اینکه سال گذشته ۱۳۷ هزار و ۹۹۷ نفر خون‌گیری شدند، بیان کرد: از این تعداد ۷۱ هزار و ۹۹۹ نفر به‌صورت مستمر اهدا خون داشته‌اند که ۵۲ درصد اهداکنندگان را شامل می‌شوند.

وی اظهار کرد: ۳۷ هزار و ۶۷۸ نفر جزو اهداکنندگان باسابقه بودند معادل ۲۷ درصد و ۲۸ هزار و ۳۲۰ نفر اهداکننده بار اول بوده‌اند که ۲۱ درصد اهداکنندگان را شامل می‌شود.

مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی گفت: ۱۲۹ هزار و ۸۲۱ نفر آقا و هشت هزار و ۱۷۶ نفر اهداکنندگان خانم بودند، به‌طورکلی ۹۴ درصد اهداکنندگان خون را آقا و ۶ درصد را خانم‌ها به خود اختصاص داده‌اند.

اسلامی علت حضور کم‌رنگ بانوان در صف اهداکنندگان به دلیل نگرانی از کم‌خونی است، ابراز کرد: این باور که همه خانم‌ها مشکل کم‌خونی دارند، درست نیست چراکه ۷۰ درصد بانوانی که به انتقال خون مراجعه کردند، واجد شرایط اهدای خون بوده‌اند.

وی بابیان اینکه پایگاه‌های اهدای خون استان در ایام ماه مبارک رمضان فعال‌اند، اظهار کرد: در این ایام پایگاه‌های اهدای خون مشهد و شهرستان‌های استان هر شب به‌جز جمعه‌شب‌ها، پس از افطار آماده پذیرش داوطلبان ایثارگر اهدای خون هستند.

بیش‌ترین مصرف کننده خون بیمارستان دولتی‌اند

مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی بابیان اینکه سال گذشته۸۱ درصد خون‌های تولیدی به بیمارستان‌های دولتی و ۱۹ درصد به بیمارستان‌های خصوصی ارسال شد، ابراز کرد: بیمارستان امام رضا (ع) با ۵۶ هزار و ۲۲۱ کیسه خون بیشترین مصرف خون را دارد و بعدازآن بیمارستان‌های قائم (حج) با ۴۶ هزار و ۷۱۲ کیسه خون و دکتر شیخ ۱۹ هزار و ۱۱۷ کیسه خون بیشترین مصرف‌ را در استان به خود  اختصاص داده‌اند.

اسلامی گفت: بیمارستان رضوی با ۱۵ هزار و ۸۱۵ کیسه خون بیشترین میزان مصرف رادارد.

وی افزود: در میان اهداکنندگان برتر ۴ نفر دارای کارت طلایی، ۳ نفر دارای کارت نقره‌ای، ۳ نفر دارای کارت برنزی، ۳ نفر دارای کارت قرمز، ۳ نفر دارای کارت سبز و ۳ نفر دارای کارت سفید هستند.

با بیمارستان‌های متخلف برخورد می‌کنیم

مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی بابیان اینکه طبق مصوبه دولت ۱۳ درصد هزینه‌های مرتبط با بحث خون توسط بیمه‌ها پرداخت می‌شود، بیان کرد: متأسفانه برخی از بیمارستان‌ها این پول را با خزانه دولت واریز نکرده‌اند که سهل‌انگاری آن‌ها موجب ایجاد خطر برای بیماران می‌شود.

اسلامی اظهار کرد: هرچند خون‌های موارد اورژانسی بیمارستان‌های متخلف قطع نخواهد شد اما در سایر موارد با این بیمارستان‌ها برخورد می‌شود؛ انتقال خون هیچ حساب درآمدی‌ای در این زمینه ندارد و تمام این وجه به خزانه دولت واریز می‌شود.

 تعلل زیرمجموعه های آستان قدس برای احداث پایگاه انتقال خون در اطرف حرم رضوی

مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی در رابطه با راه‌اندازی پایگاه اهدای خون در اطراف حرم عنوان کرد: باوجوداینکه قائم‌مقام تولیت آستان قدس موافقت خودش را برای احداث یک پایگاه در اطراف حرم موافقت کرده است اما زیرمجموعه‌ها با مانع‌تراشی هشت ماه مانع احداث این پایگاه شده‌اند.

اسلامی اظهار کرد: مکانی که ابتدا در باب‌الحوائج (ع) به انتقال خون استان واگذار شد اما به دلیل خط ۳ قطار شهری به بست طبرسی منتقل شد که در این مکان هم ایجاد مشکل کرده‌اند.

وی ادامه داد: باوجوداینکه مجدد قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی دستور اکید داده‌اند اما متأسفانه ساختار اداری زیرمجموعه آستان قدس رضوی درروند اجرای کار ایجاد مشکل می‌کند.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد