به گزارش مشهدپیام، روز گذشته در منطقه بلوار پیروزی مشهد، ساختمانی دو طبقه ریزش کرد و پس از بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد که در مجاورت این ساختمان گودبرداری شده است ولی نظریه کارشناسی مبنی بر علت بروز این حادثه مشاهده نشد.

برای شفاف‌تر شدن ماجرا به نظام مهندسی خراسان رضوی مراجعه و با معاون فنی این سازمان گفت‌وگویی با مشهدپیام، پیرامون گودبرداری انجام شد و فرامرز ذوقی درباره این موضوع، اظهار کرد: برای هر گودبرداری باید مشخصات ساختمان‌های ریزش‌کرده مشخص باشد و بازدیدهای کارشناسی انجام شود.

معاون فنی سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی، عنوان کرد: اگر گودبرداری انجام شود و ساختمانی در مجاورت آن ریزش کند ممکن است که ضوابط ملی ساختمان را برای گودبرداری انجام نداده باشد.

وی تصریح کرد: عمق گود و نوع ساختمان‌های مجاور که متفاوت می‌شود، روش‌های انجام گودبرداری نیز تغییر می‌کند و در کل می‌توان اینطور گفت که اگر گودبرداری غیر اصولی انجام شود ممکن است ساختمان‌های مجاور ریزش کند، البته شاید در برخی ساختمان‌ها سازه نگهبان اجرا نشده باشد که در این صورت اظهارنظر دقیق نیاز به کارشناسی و بازدید از هر پروژه به صورت جداگانه است.


ذوقی بیان کرد: نظام مهندسی کنترل‌های نظارتی را برای انجام این امور دارد مگر اینکه مالک بدون اطلاع از ناظر ساختمان اقدام به گوبرداری غیر اصولی و یا انجام هر عمل دیگری کرده باشد.

معاون فنی سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در گذشته آمار ریزش‌ها به دلیل کم اطلاع بودن مالک‌ها و بالا بودن حجم ساخت‌وساز بیشتر بود ولی در حال حاضر به دلیل رکود بازار ساختمان، کاهش حجم ساخت‌وساز و افزایش اطلاعات مالکان از قوانین و مقررات این آمار به شدت کاهش یافته است به طوری که در ۶ماهه دوم سال ۹۵ و از ابتدای سال جاری فقط همین یک تخریب مشاهده شده است، هرچند در حال حاضر آمار دقیق در دست نیست.

در ادامه با حسنعلی رجب‌زاده، شهردار منطقه ۹ مشهد مقدس نیز ابراز کرد: شهرداری در قوانین ساختمان‌سازی مسئول صدور پروانه است و پلیس ساختمان نیز موظف به بررسی نحوه ساخت‌وسازها با مشخصات پروانه هست.

وی با بیان اینکه نحوه ساختن و عمل کردن به آیین‌نامه ملی ساختمان از جمله وظایف نظام مهندسی و مهندس ناظر است، عنوان کرد: پلیس ساختمان مسئول اخطار است به کسانی که رعایت مفاد پروانه را نمی‌کنند که از جمله مفاد پروانه می‌توان به نوع کاربری، تعداد طبقات و سطح اشاره اشاره کرد و عملا استحکام سازه ربطی به این اداره ندارد.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد