به گزارش مشهدپیام، طی سال‌های گذشته با همت دوره چهارم شورای اسلامی شهر مشهد و همکاری مدیریت شهری، اداره کل اوقاف و خیران، اقداماتی در راستای توسعه کمی و کیفی مساجد آغاز شد که ماحصل آن مصوبه شورا برای ساخت ۱۱۰ مسجد در قالب طرح نهضت مسجدسازی بود.

این طرح به پیگیری‌های کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت شورای چهارم و با اقدامات جهادی این دوره مدیریت شهری همچنان در حال اجراست به نحوی که از تعداد ۱۱۰ مسجد هم فراتر رفته است و ایجاد مراکز فرهنگی در مجاورت مساجد هم در دستور کار قرار دارد.

در ابتدای شهریور ۹۴ بود که اعضای شورای اسلامی شهر در هشتادمین جلسه علنی شورا، لایحه واگذاری ۱۴ قطعه زمین شهرداری مشهد به هیئت امناهای مورد تایید کمیته ساخت و ساز مسجد را بررسی کرد و به این ترتیب نهضت ساخت مساجد رسما کلید خورد.

به گفته مدیران شهری، در سطح شهر مشهد ۲۴۲ مسجد کمبود وجود دارد. براساس اطلاعات سامانه جامع شهرداری مشهد، به دلیل افزایش پراکندگی جمعیت در نقاط دورتر از بافت مرکزی به ویژه مناطق غربی مشهد، کمبود مساجد در این مناطق بیشتر است.

هم اکنون ۱۰۱۵ مسجد در مناطق مختلف شهر مشهد فعال است و طبق برآوردهای انجام شده برای رسیدن به نقطه مطلوب باید ۲۴۲ مسجد دیگر در این شهر ساخته شود.

مساجد در قالب طرح نهضت مسجدسازی، در بناهای چهار تا پنج طبقه و با کمک خیران ساخته خواهد شد و کاربری چندمنظوره فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و آموزشی در آن پیش‌بینی شده است.

با موافقت پیگیری‌های کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت و همچنین موافقت اعضای شورای اسلامی شهر، مقرر شده است که شهرداری مشهد در زمینه اعطای زمین و صدور پروانه رایگان برای ساخت مساجد مشارکت داشته باشد و از این طریق زمینه مشارکت خیران هم در این امر خداپسندانه فراهم شود.

در کنار نهضت ساخت مساجد، شورای اسلامی شهر مشهد موضوع بهسازی مساجد قدیمی و فاقد استحکام را در دستور کار خود قرار داد که ماحصل آن، بهسازی چند صد مسجد در سطح شهر مشهد طی سال‌های گذشته بوده است.

در طرح نهضت مسجدسازی، شورای اسلامی شهر مشهد تعامل بسیار خوبی هم با دیگر نهادها داشته است. از جمله این نهادها، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده که با مشارکت مدیریت شهری در راستای کمک به ساخت مساجد جدید گام برداشته است.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) که سال گذشته در جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد حضور یافته بود، یکی از دلایل بیشتر بودن مشکلات اجتماعی در مناطقی از شهر را، کم بودن مساجد در این مناطق برشمرد و گفت: امروزه در مناطق مثل سجاد، فرامرز، قاسم آباد و آب و برق نسبت به جمعیت و کالبد شهری میزان و تعداد مساجد بسیار کم بوده و اتفاقات در این مناطق نیز برای ما مثل روز روشن است.

سردار یعقوبعلی نظری با بیان اینکه نظام مسجدسازی در فرهنگ‌سازی می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشد، گفت: دسترسی به مساجد در سطح شهر باید آسان و تعداد مساجد باید افزایش پیدا کند.

فرمانده سپاه امام رضا (ع) تاکید کرد: سپاه با بهره‌گیری از نیروهای مردمی و بسیجی در حال حاضر آمادگی همکاری جهت ساخت مساجد در شهر مشهد را دارد و می‌تواند این موضوع مهم را به بهترین شکل محقق کند.

در عین حال، توجه به مساجد همواره در اولویت فعالیت‌های شورای اسلامی شهر در دوره چهارم و مدیریت فعلی شهری بوده است. اگرچه در حال حاضر، ۱۳۰۰ پروژه شهری در دست اجرا قرار دارد اما با توجه به جمعیت ۳ میلیونی مشهد و حضور سالانه بیش از ۲۵ میلیون زائر داخلی و ۳ میلیون زائر خارجی در مشهد، نهضت توجه به مساجد، به عنوان سرآمد سیاست‌های شورای چهارم و شهرداری قرار گرفته است.

در این راستا، با پیگیری‌های کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر در دروه چهارم، ۸ مسجد در مبادی ورودی شهر و مسیرهای تردد زائران فعالیت شبانه‌روزی خود را آغاز کرده‌اند. همچنین از تعداد ۹۶ مسجد که از سوی خیران، شهرداری و آستان قدس رضوی، در ایام پیک حضور زائر، مهیای میزبانی زائران و مجاوران می‌شوند، تعداد ۵۰ مسجد هم اکنون در دست بهره‌برداری قرار دارد و نماز در آنها اقامه می‌شود.

مسجد امام محمدتقی(ع) در بولوار قرنی برای ورودی زائران از مسیر قوچان به مشهد، مسجد حوض لقمان در میدان شهدا ورودی خیابان شیرازی، مسجد آیت الله میلانی در خیابان هاشمی‌نژاد ۲۹ و مسجد انصار المهدی(ع) در بولوار طبرسی به صورت شبانه‌روزی میزبان زائران و مجاوران امام هشتم(ع) است.

مسجد امام حسن عسگری(ع) در شهرک عسگری، مسجد حضرت حجت در خیابان امام رضا(ع) بین ۲۴ و ۲۶ برای زائران ورودی به مشهد از پایانه مسافربری و نیز مسجد امام علی(ع) در بولوار کوشش و مسجد ابوالفضلی‌ها در بولوار فرودگاه برای زائران ورودی به مشهد از طریق فرودگاه به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند.

همچنین در آخرین روزهای تیرماه سال ۹۵ و در یکصد و سی امین جلسه علنی شوراری شهر مشهد، لایحه کمک ریالی به استقرار روحانیان مبلغ در مساجد حاشیه شهر مشهد به تصویب رسید که بر اساس آن، شهرداری مشهد ۸ میلیارد ریال کمک به سازمان تبلیغات جهت استقرار ۱۰۰ روحانی در مساجد حاشیه شهر انجام می‌دهد.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد