مشکل اصلی نبود همت است

به گزارش ؟؟؟  شهردار مشهد در این مراسم گفت: درختکاری موضوعی نیست که کسی در مورد آن نقد داشته باشد و همه قبول دارند که اقدامی پسندیده است اما مشکل اصلی نبود همت برای توسعه آن است.

تقی‌زاده خامسی افزود: برای تغییر چهره شهر مشهد در ایام نوروز و همچنین هفته درختکاری تلاش‌های زیادی در حال انجام است و در این خصوص افراد زیادی در معاونت خدمات و محیط زیست شهری شب و روز مشغول فعالیت هستند.

وی خاطر نشان کرد: همچنین از معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد برای انتخاب شعار هفته درختکاری با عنوان”درخت دوستی بنشان” تشکر می‌کنم چرا که این شعار جالب مورد حمایت شهروندان قرار گرفت و این عزیزان با لبیک به این شعار حضور پررنگی برای درختکاری در سطح شهر داشتند.

شهردار مشهد تصریح کرد: از تمامی شهروندان درخواست می‌کنم که در روز طبیعت هر شهروند یک درخت بکارد.

 

اهتمام شورای پنجم در توسعه فضای سبز

در ادامه این مراسم رییس شورای اسلامی شهر مشهد از اهتمام ویژه شهرداری و شورای اسلامی شهر در دوره پنجم به منظور توسعه فضای سبز شهر مشهد خبر داد.

محمدرضا حیدری افزود: خوشبختانه در هفته درختکاری امسال شهرداری مشهد برنامه‌های مختلفی را برای مشارکت همه اقشار شهروندان در این امر پسندیده عملیاتی کرده است.

 

توسعه ۱۳ هزار هکتاری کمربندسبز جنوبی مشهد

رییس کمیسیون خدمات شهری، سلامت، بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی مشهد از دیگر سخنرانان این مراسم بود که  از توسعه ۱۳ هزار هکتاری کمربندسبز جنوبی مشهد در صورت رفع تصرفات اراضی خبر داد.

محمد حاجیان شهری گفت: امروز اگر بتوانیم خدمت‌گزار بی منتی در بین موجوداتی که خدا خلق کرده نام ببریم بی شک باید از درختان یاد کنیم چرا که به طور متوسط هر درخت ۳۳ سال می‌تواند به مردم و محیط زیست خدمت کند.

وی افزود: درختان در تلطیف هوا، حفاظت از خاک، جلوگیری از سیل‌ها و… اهمیت دارد.

رییس کمیسیون خدمات، سلامت، بهداشت و محیط زیست شهری شورای اسلامی مشهد تصریح کرد: همچنین احداث پروژه‌ای به نام کمربند سبز شهر جدا از آثار زیست محیطی، از گسترش حاشیه شهرها و حاشیه‌نشینی نیز جلوگیری می‌کند.

حاجیان شهری با اشاره به تاکید ویژه مدیریت شهری برای توسعه فضای سبز در سال آینده گفت: با توجه به اهمیت این مهم در بودجه سال ۹۷ شهرداری ۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای احداث و نگهداری کمربند سبز جنوبی شهر مشهد اختصاص پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: در برنامه دراز مدت در صورت رفع تصرف اراضی کمربند سبز شهر مشهد در بخش جنوبی ۱۳ هزار هکتار افزایش پیدا خواهد کرد.

رییس کمیسیون خدمات، سلامت، بهداشت و محیط زیست شهری شورای اسلامی مشهد همچنین در خصوص نقش دستگاه‌های مختلف در توسعه فضای سبز گفت: طبق ماده ۱۵ و ۲۷ قانون لایحه هوای پاک مصوب مجلس شورای اسلامی دستگاه‌های دیگری در کنار شهرداری، شامل منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و وزارت نیرو در توسعه فضای سبز نقش مستقیمی دارند.

حاجیان شهری ادامه داد: براساس این قانون وظیفه تامین نهال به عهده منابع طبیعی، کاشت به عهده شهرداری و تامین منابع آبی به عهده وزارت نیرو قرار گرفته است.

 

۲ اصله درخت برای هر مشهدی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان رضوی در ادامه گفت: سرانه هر شهروند در استان خراسان رضوی از فضای سبز شهری ۲ اصله درخت است.

علیرضا صحرایی افزود: طبق برنامه‌ریزی انجام شده برای تحقق نهضت سبز، مقرر شده تا ظرف ۲۰ سال دو میلیون هکتار به فضای سبز کشور اضافه شود.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا نهادهایی از جمله شهرداری‌ها، سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی مکلف به توسعه فضای سبز در کشور هستند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان رضوی افزود: در این راستا شهرداری‌ها در سطح استان ۱۰ هزار هکتار فضای سبز ایجاد کرده‌اند که در حال حاضر سرانه فضای سبز هر شهروند در استان ۱۵ مترمربع است؛ همچنین سرانه درخت هر شهروند در شهرهای استان ۲ اصله درخت است.

صحرایی با اشاره به ایجاد ۲۹۵ هزار هکتار باغات توسط سازمان جهاد کشاورزی در استان، گفت: این مساحت سرانه ۵۰۰ مترمربعی باغ و ۱۳ درخت برای هر شهروند را به وجود آورده است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط منابع طبیعی استان خاطر نشان کرد: در حال حاضر یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار جنگل، درخت و درختچه توسط سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در استان احداث شده که این مساحت منجر به ایجاد سرانه ۱۷۰۰ مترمربعی فضای سبز و ۴۳ درخت برای هر شهروند شده است.

 

توسعه ۳۸۳ هکتاری فضای سبز شهر مشهد تا پایان سال

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد نیز در این مراسم از توسعه ۳۸۳ هکتاری فضای سبز شهر مشهد تا پایان سال جاری با احداث ۲۶ بوستان محلی و درختکاری در ۲۳۰ هکتار در کمربند سبز شهر مشهد خبر داد.

خلیل‌الله کاظمی افزود: هر روز از هفته درختکاری در شهر مشهد با نام‌گذاری مختلفی در ۱۳ منطقه شهر مشهد شاهد برگزاری مراسم درختکاری بودیم.

وی خاطرنشان کرد: مراسم درختکاری روز ۱۵ اسفندماه نیز در زمینی به مساحت ۲۳۰ هکتار امروز برگزار شد که تا پایان سال این عرصه با کاشت درخت به فضای سبز شهری اضافه می‌شود.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد گفت: همچنین در حال حاضر ۲۶ بوستان محلی آماده بهره‌برداری است که با افتتاح این بوستان‌ها و فضای درختکاری امروز ۳۸۳ هکتار به فضای سبز شهر اضافه و سرانه فضای سبز به ۱۵٫۲ مترمربع خواهد رسید.

وی افزود: با اجرای پروژه‌های مختلف فضای سبز امیدواریم به زودی به سرانه فضای سبز ۱۸ مترمربعی افق طرح دست پیدا کنیم.

کاظمی با بیان اینکه توسعه فضای سبز با نگاه به تامین منابع آبی است، گفت: در این راستا ۱۵ تصفیه‌خانه محلی با مشارکت بخش خصوصی احداث خواهد شد که تا دو تصفیه‌خانه از این تعداد تا اواسط سال آینده با ظرفیت ۱۲٫۵ میلیون مترمکعب و ۴۳۰۰ مترمکعب به بهره‌برداری خواهد رسید.

***

لازم به ذکر است که مراسم درختکاری امروز تا واپسین ساعات عصر ادامه داشت و شهروندان مشهدی؛ به یاد درگذشتگان، برای یادبود ازدواج و به نام فرزندان شان نهال کاشتند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد